• 07.05.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Jiří Grygar potvrdil dávnou pravdu, že matematika je královnou věd

V cyklu přednášek „Moderní výzvy lidstva“, kterou pořádá opavské Mendelovo gymnázium ve spolupráci s Fakultou veřejných politik Slezské univerzity a na její půdě, se 6. května dostalo na dlouho očekávané vystoupení RNDr. Jiřího Grygara, CSc. Pořadatelé přednášky početné publikum ujistili o tom, že jmenovaného dlouho a vytrvale zvali a stejně tak vytrvale čekali na jeho pondělní opožděný příjezd.
  • 07.05.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Výsledky voleb do akademického senátu SU

Výsledky voleb do AS SU
  • 04.05.2024

Angličtinářka Veronika je ráda, že jsou studenti Matematického ústavu zvídaví

Z Ústavu cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty přichází na Matematický ústav (MÚ) pouze jednou týdně, a tak ji těší, že se posluchačům většinou zdá, jak to v její výuce rychle ubíhá. Aby bylo jasno, tedy nikoliv proto, aby už bylo hotovo. Vždyť si studenti MÚ uvědomují, že angličtinu potřebují a budou potřebovat k jakémukoliv dalšímu uplatnění.
  • 23.04.2024
  • Matematický ústav v Opavě

První nástřel do terče v jubilejním roce byl víc než úspěšným

Téměř celodenní páteční „souboj“ pedagogů, studentů a spolupracovníků Matematického ústavu (MÚ) s účastníky týmové středoškolské matematické soutěže Náboj (19. dubna) se odehrál tak, jak to na této součásti Slezské univerzity v Opavě bývá obvyklé. S plným nasazením.
  • 22.04.2024

Doplňovací volby do Akademického senátu SU za Matematický ústav

Dílčí volební komise Matematického ústavu v Opavě stanovila harmonogram doplňovacích voleb a připravila formulář pro návrh Vašeho kandidáta.
  • 22.04.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Setkání s prof. Krupkou je vždy vzácným kontaktem

Při rozvaze k připomenutí 25. jubilea našeho Matematického ústavu (MÚ) jsme prvně samozřejmě připadli na zakladatelskou osobnost prof. RNDr. Demetera Krupky, DrSc., druhého rektora Slezské univerzity v Opavě, který ji vedl v období 1998-2001.
  • 08.04.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Dva mladí talentovaní matematici zářili celé dopoledne

Dopolední program dubnového Matematického pátku (5. dubna) na Matematickém ústavu (MÚ) v Opavě oslavili dva mladí talentovaní adepti vědy. Před téměř třemi desítkami pozorných posluchačů z řad středoškoláků přednášel nejprve Bc. Rostislav Klech, student 1. ročníku magisterského studia oboru Matematická analýza na MÚ, aby ho posléze vystřídala litomyšlská gymnazistka Tereza Kladivová.
  • 03.04.2024

Semináře

Programy jednotlivých seminářů
  • 03.04.2024

Opavská Základní škola Otická hostila okresní kolo Matematické olympiády

Nejde teď o vítěze, protože účastníci byli určitě všichni vítězi. Základní škola Otická v Opavě s rozšířenou výukou přírodovědných předmětů byla ve středu 3. dubna opravdu plná mladých matematiků. Vždyť vítala okresní kolo Matematické olympiády!
  • 02.04.2024

Dubnový Matematický pátek předznamenává v Opavě Den vzdělanosti

O matematické pátky na půdě Matematického ústavu (MÚ) Slezské univerzity v Opavě se nejvíce stará doc. RNDr. Jana Kopfová, Ph.D., která kromě toho vede i matematicky talentované středoškoláky na zdejším Mendelově gymnáziu. Nejnovější setkání mladých matematiků organizuje na pátek 5. dubna, tedy jako jakousi vigilii před nedělním svátkem Dne vzdělanosti, jímž si pokaždé připomínáme i výročí vzniku Univerzity Karlovy (1348).