Setkání s prof. Krupkou je vždy vzácným kontaktem

• David Slosarczyk
  • 22.04.2024
Při rozvaze k připomenutí 25. jubilea našeho Matematického ústavu (MÚ) jsme prvně samozřejmě připadli na zakladatelskou osobnost prof. RNDr. Demetera Krupky, DrSc., druhého rektora Slezské univerzity v Opavě, který ji vedl v období 1998-2001.
Vzpomínky na něj si dnes pochopitelně uchovávají jen ti, kdo s ním přímo spolupracovali. A jsou to vzpomínky stále živé. Nejen na vznik MÚ, ale také třeba na předání zlaté medaile Slezské univerzity v Opavě papeži Janu Pavlu II. (červen 1999) a o rok později bronzové medaile polskému studentovi Piotru Szymonovi z Institutu tvůrčí fotografie, autorovi souboru dokumentárních 16 fotografií „Křížová cesta Zebrzydowická“, který zachytil charakteristiku psychologicky působivých tradičních setkání v blízkosti Wadowic, rodiště citované hlavy katolické církve Jana Pavla II. Szymonovým souborem papeže obdařil v Gliwicích právě prof. Krupka.

Za Krupkova úspěšného a náročného rektorství byla dále udělena vůbec první Zlatá medaile Slezské univerzity v Opavě, a to rakouskému velvyslanci v ČR dr. Peteru Niesnerovi (říjen 1998) a později legendárním cestovatelům Ing. Miroslavu Zikmundovi a Ing. Jiřímu Hanzelkovi (1999), poprvé se v Opavě konalo zasedání České konference rektorů (květen 2000) nebo historické první profesorské řízení, po němž se stal profesorem doc. RNDr. Štefan Schwabik, DrSc., z Matematického ústavu Akademie věd ČR v oboru Matematika – Matematická analýza (2000).

Nemůžeme pominout ani oslavy desetiletí Slezské univerzity v Opavě, při nichž rektor D. Krupka vyjádřil radost z pocitu dobře vykonané práce vynaložené od roku 1991. „Radost z toho, že se Slezské univerzitě daří obohacovat náš duchovní, vědecký a kulturní život. Že je institucí, která stojí na straně budoucnosti,“ uvedl tehdy stručně, ale výstižně.

Po odchodu z Opavy prošel prof. Krupka (rodák ze slovenské Levoče) mnoha tuzemskými i zahraničními působišti, aby nyní zakotvil v Prešově, kde v roce 2012 založil Lepage Research Institute pojmenovaný po belgickém matematikovi (Théophile H. J. Lepage, 1901-1991), který dodnes vede. Z aktuální písemné korespondence jsme nyní vyrozuměli, že se prof. Krupka projektu k připomenutí MÚ rád přidá a srdečně pozdravuje bývalé spolupracovníky.

Máme tedy dobrou příležitost k podzimnímu setkání s vysoce erudovaným vědcem, který na sklonku roku 1998 vydal rozhodnutí rektora o zřízení Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě, blahopřál při promoci historicky prvním absolventům rigorózní zkoušky na Slezské univerzitě (červenec 1999), k nimž patřil i současný zástupce ředitele MÚ doc. RNDr. Michal Málek, Ph.D., pro výpočetní techniku, a člověkem, který na opavská léta nezapomíná.(um)