Dubnový Matematický pátek předznamenává v Opavě Den vzdělanosti

• David Slosarczyk
  • 02.04.2024
O matematické pátky na půdě Matematického ústavu (MÚ) Slezské univerzity v Opavě se nejvíce stará doc. RNDr. Jana Kopfová, Ph.D., která kromě toho vede i matematicky talentované středoškoláky na zdejším Mendelově gymnáziu. Nejnovější setkání mladých matematiků organizuje na pátek 5. dubna, tedy jako jakousi vigilii před nedělním svátkem Dne vzdělanosti, jímž si pokaždé připomínáme i výročí vzniku Univerzity Karlovy (1348).
Tradiční opavský pátek s matematikou otevře absolvent bakalářského studia na MÚ Rostislav Klech. Jeho zamyšlení na téma „Nejrychlejší cesta není vždy ta nejkratší“ bude určeno hlavně těm všem novým maturantům, kteří záhy postoupí mezi vysokoškoláky. Toto pojednání patří tedy především těm, kdo záhy ochutnají vysokoškolské ovoce jako odměnu za jejich píli v průběhu středoškolských let.

Mezi ně bude jistě patřit rovněž Tereza Kladivová z Gymnázia Litomyšl. Vždyť jí patří další vystoupení opavského dubnového matematického pátku. Promluví o středoškolské odborné činnosti v matematice pod názvem „Barevné výhonky“ a bude usilovat o vznícení zájmu budoucích vysokoškoláků ke studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ), samozřejmě nejvíce v matematice. Je to tedy téma vybrané jakoby na vzrostlém poli MÚ, kde se rádi pyšní mnohými úspěchy ve SVOČ.

O závěrečné vystoupení se potom postará odborný asistent Edukačního centra teoretické fyziky a astrofyziky Fyzikálního ústavu v Opavě RNDr. Jan Hledík, Ph.D., aby se s pozornými posluchači podělil o prožitek z „Miliónové rovnice“.

Jako vždy se tak matematický pátek věnuje mnoha novým poznatkům, které snad vzbudí impulsy a inspiraci. V posluchárně R1 Matematického ústavu v budově rektorátu Slezské univerzity v Opavě Na Rybníčku se začíná v 9 hodin. Buďte tedy u toho i Vy! Rádi se s Vámi uvidíme.(um)