Opavská Základní škola Otická hostila okresní kolo Matematické olympiády

• David Slosarczyk
  • 03.04.2024
Nejde teď o vítěze, protože účastníci byli určitě všichni vítězi. Základní škola Otická v Opavě s rozšířenou výukou přírodovědných předmětů byla ve středu 3. dubna opravdu plná mladých matematiků. Vždyť vítala okresní kolo Matematické olympiády!
Byl to obyčejný všední den, a přesto její svátek. Nejen tím, že tu všichni žili matematikou. Vyučující tohoto předmětu je zvláště potřeba vyznamenat. Například Mgr. Pavlu Kleinovou, třídní IX. C, samozřejmě matematičku. Totéž platí o jejích kolegyních a o mnohých žácích. Například už rok bývalá devaťačka školy na Otické ulici Jindřiška Mateřanková, která měla studijní průměr za celou dobu školní docházky 1,0, pravidelně soutěžila napříč předměty (vyhrála okresní kolo fyzikální olympiády, reprezentovala v krajském kole chemické a Matematické olympiády, byla úspěšnou řešitelkou okresních kol matematického Klokana, Pythagoriády a byla se svým týmem dokonce druhá v Moravskoslezském matematickém šampionátu, organizovaném ostravským Wichterlovým gymnáziem), a tak se jednoznačně stala nejlepším žákem školy v roce 2022-23. Zkrátka „byla takovou dobrou duší své třídy i naší školy,“ řekl ředitel Mgr. Arnošt Žídek, Ph.D. A podle slov Mgr. Kleinové jsou tu možná i její další následovníci, šikovní budoucí adepti studia třeba na Matematickém ústavu Slezské univerzity v Opavě. S některými budeme díky ní v blízké budoucnosti mluvit…

Jak souvisí opavské univerzitní pracoviště matematiků s okresním kolem Matematické olympiády? Úzce, vždyť jsme hned v úvodních hodinách klání viděli při práci PaedDr. Libuši Hozovou, dřívější ředitelku školy, dnes didaktičku Matematického ústavu v Opavě. Byla z těch, kdo posuzovali letošní výsledky. V minulosti se navíc podílela dlouhá léta na tvorbě příkladů. Učitelé matematiky ji neoficiálně udělili titul „první dámy Matematické olympiády v Česku“. A na současném pracovišti si plně užívá titulu „první dáma didaktiků matematiky“.

Dobře ví společně s Mgr. Kleinovou, že povětšinou letošní účastníci Matematické olympiády nejsou už definitivně rozhodnuti, kam se vydat ke středoškolskému a poté k vysokoškolskému studiu. Mají ale určitý předpoklad k tomu, že se budou orientovat na matematiku. „Ať je jich hojnost,“ říká dr. Hozová ve společnosti mladší kolegyně ze ZŠ Otické. „Matematiku milujeme,“ doplňují obě a chtějí své životní poslání přenést i na mladší generace. „Vždyť olympiáda nutí lidstvo, aby boje ustaly a mohly být konány jenom bez zbraní a výhradně na kolbišti vědění. Navíc je tu naléhavé a aktuální poselství – totiž už brzký letošní Den vzdělanosti,“ připomínají.(um)