Z laboranta Matematického ústavu k radiologickému fyzikovi

  • David Slosarczyk
  • 02.01.2025
Ještě i po třech týdnech nedávná přednáška Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF) na téma Ionizující záření v medicíně na půdě Fyzikálního ústavu Slezské univerzity (SU) v Opavě stále rezonuje. Radiologický fyzik Mgr. Martin Pecháček se ve výkladu zaměřil na oblast nukleární medicíny, radiodiagnostiky a radioterapie.
Jak jinak! Vždyť je pracovníkem oddělení nukleární medicíny Slezské nemocnice v Opavě.

První kroky bruntálského rodáka na opavské akademické půdě se vztahují ke studiu oboru Počítačová technika. A brzy se setkaly i s úspěšnou „praxí“ laboranta na Matematickém ústavu (MÚ). „Měli jsme tady opravdovou partu,“ vystihuje vždy přátelskou atmosféru pracoviště v budově rektorátu.

Martin se ale nespokojil s „výbavou“ standardního absolventa vysokoškolského studia. Zlákalo ho studium radiologické fyziky. Absolvoval postgraduální vzdělání ve formě kvalifikačního kurzu akreditovaného Ministerstvem zdravotnictví (2018) a v roce 2021 také získal specializovanou způsobilost klinického radiologického fyzika pro nukleární medicínu. V Opavě si našel ženu, má dvě děti, zabydlel se v sídelním městě Slezské nemocnice. A našel skutečně významnou oporu dalšího profesionálního růstu, MUDr. Tomáše Böhma, primáře oddělení nukleární medicíny Slezské nemocnice. Motivoval ho i k první přednášce na SU.

Radiologický fyzik je specialista (nelékařský zdravotník), který zodpovídá za to, že indikované lékařské ozáření ionizujícím zářením proběhne správným způsobem. To v praxi znamená, že pacient v rámci diagnostiky obdrží co nejnižší možnou dávku a lékař dostane k dispozici kvalitní diagnostickou informaci. V případě terapeutické aplikace je cílem dodat maximální možnou dávku do cílového objemu a co nejméně radiačně zatížit okolní zdravé tkáně. Radiologický fyzik musí mít znalosti jaderné fyziky, matematiky, IT a samozřejmě i obecné znalosti anatomie. Na denní bázi se pak věnuje kontrolám a kalibracím veškeré detekční přístrojové techniky. Optimalizaci lékařského ozáření. Zajišťuje různá fyzikální měření. Zodpovídá za dozimetrii pacientů a personálu. Dohlíží nad zdroji ionizujícího záření. V neposlední řadě řeší různé technické problémy.

Na říjnovém evropském kongresu nukleární medicíny v Hamburku viděl mnohé přednášející v akci a sám zatoužil po konkurenceschopnosti. Měl k tomu ale už předpoklady, když na loňském celorepublikovém kongresu nukleární medicíny uspěl v pozici nejlepšího účastníka v podobě prezentace odborné studie, tedy posteru. „Samozřejmě mě to pohnulo k intenzivnější práci v tomto směru,“ uznává Martin a předsevzal si, že by jednou mohl také prezentovat před odbornou veřejností z celé Evropy. 

 „Aktuálně ale budu moc rád, když se uplatním znovu na akademické půdě, snad napříště s početnějším auditoriem,“ dodává. „Jako aktivního hosta a navíc úspěšného absolventa ho budeme jistě vždy rádi vídávat,“ konstatovali bezprostředně doc. RNDr. Stanislav Hledík, Ph.D., a PaedDr. Jiří Duda, předseda opavské pobočky JČMF.(um)

Klíčová slova: absolvent Mgr. Martin Pecháček, radiologický fyzik, Fyzikální ústav, Matematický ústav (vysokoškolské ústavy Slezské univerzity v Opavě), Ionizující záření v medicíně, oddělení nukleární medicíny Slezské nemocnice v Opavě, MUDr. Tomáš Böhm.