Dvakrát prosincová fyzika – astrofyzikální pátek i ionizující záření v medicíně

  • David Slosarczyk
  • 12.12.2024
Že je fyzika věrnou sestrou matematiky? Ano. I na Slezské univerzitě v Opavě je tomu tak. Není tedy náhodou, že se Matematický ústav a Fyzikální ústav spojují, aby oba posílily přírodní vědy i v oblasti prezentace ve směru široké veřejnosti.
Po podzimní společné promoci v Aule Martina Černohorského proběhl prosincový astrofyzikální pátek, tedy přednáškové dopoledne určené zájemcům o astronomii a astrofyziku (6.12.). Bylo to úplné menu o bohatých čtyřech chodech, který posluchače umně provedl vysoce povolaný odborný asistent Fyzikálního ústavu RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.

Nejprve se chopil slova RNDr. Jiří Horák, Ph.D., z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, aby uchopil téma Vesmírné geometrie. Poté promluvil Mgr. Lukáš Richterek, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (Paradox dvojčat) a do třetice objasnil doc. RNDr. Jan Schee, Ph.D., z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity jak vyfotit černou díru v Pythonu I.

A nebylo to vše! Zprostředkovaně pozdravila astrofyzikální pátek Mgr. Berenika Čermáková, nyní studující na Karlsruher Institut für Technologie v Německu. „Je potřeba to zkusit, objevit cestu ke studiu a pracovním příležitostem v zahraničí,“ doporučila všem českým studentům, samozřejmě zejména těm, kdo v aule Slezské univerzity v Opavě pozorně poslouchali, i když nebyli tak vysoce optimisticky naladěni. „Rád bych Bereniku v budoucnu následoval, ale mým aktuálním úkolem je nyní maturita,“ řekl jeden ze středoškolských posluchačů.

A co uvést na závěr? Stejně jako je v Opavě Matematický ústav mnohem starší než Fyzikální ústav, stejně je to v případě „pátků“. Zatímco matematické pátky jsou tradičním setkáním zájemcům o matematiku, astrofyzikální pátky vyrostly zatím jen z plenek. Ale pokud budou takové, jakým byl letošní šestý prosinec, budou brzy silně konkurenceschopné.

Fyzikální ústav se v době probíhajícího 26. workshopu RAGtime odhodlal ještě k další aktivitě. Na 11. prosince pozval na přednášku svého absolventa Mgr. Martina Pecháčka, radiologického fyzika z oddělení nukleární medicíny Slezské nemocnice v Opavě. A tak si přednášející pořádně posvítil na ionizující záření. Pochopitelně v medicíně. Jeho propracovaný výklad, první na akademické půdě, nejen provedl exkurzi po oddělení nukleární medicíny Slezské nemocnice, ale ukázal i perspektivy nukleární medicíny, radiodiagnostiky a radioterapie. „Naším denním chlebem je funkční vyšetření na molekulární úrovni,“ uvedl Mgr. Pecháček a prezentoval například vyšetření prokrvení mozku či mnohá další (skeletu, plic, ledvin, štítné žlázy aj.). Poukázal na pečlivou přípravu pacienta k vyšetření a důležitost klinické odpovědnosti. „Vždy důsledně hodnotíme, zda převažuje jednoznačný přínos takového vyšetření v porovnáním s riziky plynoucími z lékařského ozáření. Rozhodně ale není na místě žádná radiofobie. Dávky z našich vyšetření jsou na nízké, až zanedbatelné úrovni,“ konstatoval radiologický fyzik.

Mnoho zájemců však přednáška „Ionizující záření v medicíně“, žel, nepřilákala. Proto se generalita opavské pobočky Jednoty českých matematiků a fyziků (předseda PaedDr. Jiří Duda společně s doc. RNDr. Stanislavem Hledíkem, Ph.D., hlavním organizátorem této akce) se rozhodla nabídnout Mgr. Martinu Pecháčkovi nový více vyhovující termín k opakované návštěvě s posluchači a pedagogy Fyzikálního ústavu. Na ionizující záření si bude moci znovu na Slezské univerzitě v Opavě posvítit ještě důsledněji.(um)

P.S.: Práce radiologického fyzika je nadmíru zajímavá. A tak jsme se dohodli, že o profesi Mgr. Martina Pecháčka budeme informovat ještě podrobněji.