Karel Hajduk myslí na ty, s nimiž projel mnohé cesty

  • David Slosarczyk
  • 09.12.2024
Tisíce kilometrů zprvu pro Filozoficko-přírodovědeckou fakultu (FPF), poté pro Fyzikální ústav a naposledy pro Matematický ústav. Řidič Slezské univerzity v Opavě Karel Hajduk ale nevidí za 27 lety služby nejvíce kilometry.
Vidí ty, které vozil, aby přijeli včas a bez nehody.

Na Slezskou univerzitu přišel prvního únorového dne roku 1997. „Jako zástup za nemocného kolegu. Když ale pan Exner zemřel, přišel tajemník FPF s nabídkou a nakonec jsem neodolal,“ vzpomíná K. Hajduk, který dříve jezdil jako autobusák na lince Opava – Studénka, později dálkovou linku Opava – Praha a okusil i řeholi v podobě tras z Opavy do Stuttgartu nebo Bernu. Posléze z vážných zdravotních důvodů, neboť mu hrozil trvalý invalidní důchod, mu FPF skoro vytrhla trn z paty. A nyní, nejen v souvislosti s věkem, ale i s nemocí, se rozhodl, že svou pracovní pouť k poslednímu dni letoška ukončí.

Rodák z Plesné poblíž Ostravy (1950) se připravoval na život jako automechanik v ČSAD Ostrava. Svou lásku poznal v roce 1972 a od té doby s ní žije ve Slavkově u Opavy. „Je to už 52 let, máme tři syny a čtyři vnoučata,“ představuje nejbližší prostředí. „Nejtěžší období, i když jsem to ani moc nevnímal, byla etapa na počátku devadesátých let, kdy jsem strávil skoro všechen čas na linkách do SRN a Švýcarska. Náročné samozřejmě i pro rodinu,“ konstatuje.

Jak si připomíná roky na Slezské univerzitě? „Byla to pro mě zajímavá práce, odjezdil jsem funkční období děkanů prof. Jiráska a prof. Stuchlíka, celkem 16 let. Čas uplynul jako voda. V průběhu těch let jsem mou práci vykonával s láskou a odpovědností. Žádné stížnosti se mi na adresu řidiče nedostaly. Viděl jsem kus světa, možná nejvíce díky Institutu tvůrčí fotografie (ITF), kde jsem spolupracoval především s Vojtěchem Bartkem,“ poznamenává a vypočítává četné jízdy do Polska, na Slovensko, do Maďarska, Litvy, Německa a Oxfordu.

Kdyby chtěl, mohl by mluvit dlouho. „Bezesporu byly i historické cesty, třeba do litevské metropole na zahájení výstavy fotografií Zdeňka Stuchlíka. „Událost, která mi nevymizí z paměti. Vždyť se oslavoval oficiální vstup do Evropské unie. Mezi hosty nechyběli ani končící prezident Litvy a jeho nástupce,“ připomíná. Na Litvu má ale i trvalou vzpomínku v souvislosti s fotofestivalem v Nidě, viděl Kaunas, Klaipédu, Kurskou kosu aj.

„Rád dodávám, že jsme všechny cesty absolvovali bezpečně a vrátili se obohacení mnohými zážitky,“ konstatuje Hajduk a Slezskou univerzitou v Opavě zná ve vztahu skoro všech pracovníků jako inventární seznam.

A kam se vůbec nejdále dostal? Neuvěřitelné! S agilním tajemníkem ITF Vojtěchem Bartkem procestoval křížem krážem Kubu.

Na Matematický ústav přišel pomoci před Vánoci 2021. „Kilometry jsem moc nikdy nepočítal, ale je jich určitě víc než mnoho. Ale ještě víc mě těší, že jsme všichni dojeli bez nehod a skoro vždy v dobrém rozmaru,“ uzavírá Karel Hajduk.(um)