Kdo by si chtěl program do 13.30 hodin prodloužit, pak mohl ve stejném dnu vyzkoušet „velkou“ matematiku v Brain Fitness na Beethovenově ulici. Od 17 hodin v rámci Týdne vědy Akademie věd ČR odstartoval výklad klasické úlohy nebeské mechaniky – Problém tří těles, kde se studují trajektorie tří navzájem se gravitačně ovlivňujících hmotných bodů, které slavně vykazují prvky tzv. deterministického chaosu. Problém se stal synonymem neřešitelné úlohy. Čínský spisovatel Liou-Cch´-sin po něm pojmenoval první část své trilogie „Vzpomínka na Zemi“, která se dočkala hned dvou seriálových adaptací.
RNDr. Petr Blaschke, Ph.D., odborný asistent oddělení funkcionální analýzy a diferenciálních rovnic Matematického ústavu (MÚ) v Opavě, je skvělým přednášejícím, navíc posluchačům významně posloužil i častými animacemi. Ač šlo o velmi složitou problematiku, devadesátiminutové setkání tuctu příznivců MÚ se rychle chýlilo ke konci.
Když jmenoval mnohé významné matematiky, poctěné tím, že „dostali“ hvězdu, např. byl nejvíce frekventován francouzský matematik, fyzik, astronom a filozof Henri Poincaré (1854-1912), slyšel jsem i hlas jednoho z posluchačů. „Vy už byste měl také dostat hvězdu,“ řekl a dr. Blaschke se jen usmál. „Možná, jednou,“ řekl jsem si v duchu a přednášejícímu ji vskutku přál.
A nakonec znovu mladí adepti matematiky. Pythagoriáda, soutěž pro žáky 2. stupně základních škol a víceletých gymnázií. Opava, pondělí 11. listopadu. „Snažili jsme se, ale úlohy byly opravdu velmi těžké, a tak jsme dospěli až k vítězství v podobě účastnického listu,“ pravil lakonicky po ocenění nejlepších Adam z víceletého Mendelova gymnázia v Opavě. „Legendární Řek Pythagoras nám znovu předvedl, jak se má počítat a matematicky myslet,“ dodal.(um)