Poslední rozloučení s prof. Martinem Černohorským

• David Slosarczyk
  • 23.02.2024
Vedoucí představitelé Slezské univerzity v Opavě se 22. února odpoledne poklonili památce zesnulého emeritního rektora prof. RNDr. Martina Černohorského, CSc. Za hojné účasti veřejnosti se smuteční události v brněnském krematoriu zúčastnil rektor doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D., děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr., děkan Fakulty veřejných politik prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr., ředitel Matematického ústavu prof. RNDr. Miroslav Engliš, DrSc., ředitel Fyzikálního ústavu prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc., a další, aby se s prvním rektorem Slezské univerzity v Opavě (1992-1998) důstojně rozloučili.
Mezi fundovanými řečníky, kteří vysoce ocenili zásluhy prof. Černohorského, se prezentoval také rektor Slezské univerzity v Opavě doc. T. Gongol. Připomněl nejen jak první opavský kulturní počin prvního rektora – výstavu Ex libris prohibitis, tak i jeho erudovaný a nadmíru působivý inaugurační projev „Povaha vzdělanosti – podmínka k přežití“ z konce května 1992, významný pro celé české vysoké školství i z pohledu více než tří desítek let. „Budoucnost ukáže, jak současná generace uplatnila své schopnosti a podřídila své bezprostřední zájmy tomu, aby vedle zabezpečení svých vlastních životních potřeb připravila příští generaci stůl k hostině vzdělanosti tak, aby se budoucí historik mohl vyslovit o současné zakládající obci Slezské univerzity a všech jejích příznivcích s uznáním o jejich myšlení a skutcích,“ citoval doc. Gongol prof. Martina Černohorského.

Později se věnoval duchovnímu spojení zakladatele Slezské univerzity v Opavě s jeho mnohem mladšími následovníky. „Co nás s panem profesorem pojí? Je to touha vydat ze sebe to nejlepší, aby Slezská univerzita mohla naplňovat své poslání a dále růst,“ uvedl doc. Gongol a podtrhl osobnost prof. Černohorského stojícího na pevných morálních a nadčasových hodnotách, které mu pomohly obstát ve výhni mnohých zkoušek a překážek v těžkých obdobích naší historie, ať už té válečné nebo komunistické.

„Dokázal čelit zlu, stál na straně pravdy a respektu k základním lidským právům a hodnotám. Stejně tak obdivuji jeho schopnost podívat se zároveň na již zaběhlý pořádek věcí jinak - nově, kreativně a s odvahou. Krásným příkladem je nejen samotné založení Slezské univerzity jako první jediné veřejné univerzity sídlící mimo krajská města, ale také, po staletích tradičního chápání, nový výklad prvního Newtonova zákona. Bez této jeho schopnosti re-interpretovat skutečnost by naše Slezská univerzita nikdy nevznikla,“ potvrdil doc. Gongol a vyzdvihl loňské pojmenování Auly Martina Černohorského v budově rektorátu Slezské univerzity v Opavě. „Je neustálou připomínkou závazku jak pevného zakotvení v nadčasových hodnotách celé novodobé české vysokoškolské obce, tak zároveň naléhavého apelu ke stejné odvaze a schopnosti vidět a re-interpretovat věci nově,“ podotkl.

V závěru současný rektor Slezské univerzity v Opavě vyslovil obdiv nad odkazem prvního muže mladé univerzity založené v Opavě a v Karviné. „Přeji dnes hned s loučením s prof. Martinem Černohorským Slezské univerzitě, aby se do ní navždy takto propsal genetický kód jejího duchovního otce a zakladatele. Vím, že jen tak obstojíme také my i všechny příští generace akademiků a studentů, kteří naši univerzitu vytvářejí. Vážený pane profesore, za naši Slezskou univerzitu Vám z celého srdce děkuji. S Vaším jménem, s Vaší Aulou Martina Černohorského bude Slezská univerzita navěky spjata se člověkem, k němuž budeme vzhlížet s úžasným přirozeným lidským respektem. Čest Vaší památce,“ uzavřel doc. Gongol.(um)