Kontakty s Matematickým ústavem Martina Černohorského těší

• David Slosarczyk
  • 18.08.2023
Kdo chce na Slezské univerzitě hledat nejužší kontakty s prof. Martinem Černohorským, prvním rektorem, a to po jeho rektorském působení v Opavě, tedy už na přelomu a na startu našeho století, musí projít zvláště archiv Matematického ústavu. V něm získává přehled o aktivitách, které nijak nezpřetrhaly pevné vazby s „jeho“ institucí.
Nejprve je potřeba zmínit dlouhodobý zájem prvního emeritního rektora Slezské univerzity na prosazování našich studentů, zejména těch, kteří uspěli ve vědecké práci. Krásným příkladem toho bylo např. ocenění Gabriela Töröka (nyní doc. RNDr., Ph.D., prorektor pro řízení projektů), který jako student oboru Teoretická fyzika a astrofyzika získal v roce 2005 Cenu ministryně školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ČR. Stejně vysoké ocenění obdržela už o osm let dříve na MŠMT také RNDr. Marta Babilonová (dnes doc. RNDr. M. Štefánková, Ph.D.) v oboru Matematika – Matematická analýza.

Spolupráce Matematického ústavu (MÚ) s prof. Martinem Černohorským dostala nový punc v roce 2008, kdy se první emeritní rektor Slezské univerzity stal členem Vědecké rady MÚ. Členstvím ve Vědecké radě MÚ prof. Černohorský významně obohatil všechny další účastníky tohoto orgánu, především velkou osobní zkušeností a vždy aktuálním náročným měřítkem mladé Slezské univerzity s dalšími našimi vysokoškolskými pracovišti, byť by to byla pracoviště vysoce prestižní. Dlouholetý kolegiální a nadmíru přátelský vztah s prvním ředitelem MÚ prof. RNDr. Jaroslavem Smítalem, DrSc., utužoval i návštěvami Opavy. Jeho více než třicetiletý kontakt s prof. Smítalem byl umocněn už v devadesátých letech minulého století, kdy oba intenzivně jednali přímo ve vedení Slezské univerzity (prof. Smítal v letech 1995-1998 naplňoval funkci prorektora Slezské univerzity v Opavě pro vědu a zahraniční styky). A po deseti letech se na půdě Slezské univerzity setkali znovu jako velcí kolegové, tentokrát ve Vědecké radě MÚ. Prof. Černohorský v tomto orgánu působil v období od 1. prosince 2008 až do 6. října 2021.

K pětadevadesátinám prof. Černohorského zorganizoval MÚ v univerzitní aule slavnostní kolokviální seminář (26. září 2018), jehož předmětem byla historická, lingvistická a matematicko-fyzikální tematika s důrazem na přesah matematiky a fyziky do jiných oborů a kooperaci s nimi. Na seminář navázalo přátelské společenské setkání s jeho účastníky. Nikdo ale tenkrát netušil, že univerzitní aula bude o pět let později pojmenována po Martinu Černohorském.

Přes náhlý odchod prof. Smítala (zemřel v březnu 2022) je MÚ stále místem, které je prof. Martinu Černohorskému v Opavě nejbližší. Akademické prostředí tu nijak nevyprchalo ani pod novým vedením prof. RNDr. Miroslava Engliše, DrSc. Proto si opavští matematikové rádi uchovávají v dobré paměti, jak s enormním nasazením pracoval první rektor M. Černohorský, jak vznikala, tedy skutečně od píky, Slezská univerzita a posléze její Matematický ústav. Slavnost pojmenování auly na Aulu Martina Černohorského bude pro ně opravdovým svátkem. (um)

Stručná vizitka prof. Martina Černohorského
: úctyhodný věk (narozen 31. srpna 1923)
: ještě úctyhodnější činorodost