Exteriér knihovny MÚ brzy upoutá volná stavba z puzzle

  • David Slosarczyk
  • 13.06.2023
Přichází na rektorát Slezské univerzity v Opavě Na Rybníčku, ale poschodí budovy většinou nevyužívá. Stačí mu pobývat v přízemí, nejraději v pracovně Davida Slosarczyka. Také tam přišel nápad, jak vytvořit pro Matematický ústav části ojedinělé stavebnice.
„Poutavá hra je přece krokem k zájmu o vědu,“ říká známá opavská osobnost Petr Pavlíček. Ne pouze tím, že řediteloval na Mendelově gymnáziu, ale především tím, že přemýšlí, jak Opavu více zatraktivnit. „Nejsem určitě sám, nicméně každý, kdo přiloží ruku k dílu, je vítaný,“ dává P. Pavlíček prostor ke každé nové iniciativě. Spoluautor realizace modelu Sluneční soustavy, k níž přispělo celkem 11 spoluautorů a Matematický ústav (příkladně lze uvést, že v tomto týmu spolupracovali někdejší primátor Jan Mrázek, Tomáš Gráf z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity a Břetislav Tůma, předseda představenstva a generální ředitel a. s. Ferram, někdejší předseda Správní rady Slezské univerzity), uchoval ve sklepě budovy Mendelova gymnázia hlavolamy. Z nich se později za přispění Ing. Daniela Bahenského a Davida Slosarczyka narodila matematická interaktivní mozková posilovna, tedy Brain Fitness Matematického ústavu na Beethovenově ulici. „Takové Science Centrum podobné jako je ostravský Svět techniky, samozřejmě v malém, jsme chtěli i v Opavě,“ připomíná P. Pavlíček Brain Fitness a začátky modelu Sluneční soustavy (blíže níže).

V hlavě má plno nápadů. Tak ten, který by měl vzniknout nejdříve, je projekt „Technická Opava“. „Nastřádal jsem více než čtyři desítky technických památek, např. měnírnu elektrického proudu zapsanou na seznam státem chráněných technických památek,“ uvádí a konstatuje, že toto zařízení, jediné tohoto druhu, u nás sloužilo až do roku 1985. „Rád bych vytvořil brožuru opavských technických památek. „Prvním malým krokem k tomu, aby se o technické památky lidé zajímali, byl snad nedávno uskutečněný klopýtník u Brain Fitness, tedy chronogram,“ uvádí.

Pavlíčkův zájem je ale mnohem širší. Pomáhá k realizaci Foucaultova kyvadla, které viděl díky kontaktům s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Je to přece jeho alma mater, kde absolvoval učitelství matematiky a fyziky. „Po dalších tipech, kde ho postavit, by mohlo být definitivní atrakcí v prostoru Obecního domu. „Vybírali jsme mnohá místa, ale teď se soustřeďujeme právě na Obecní dům,“ přiznává a rád by, aby se sestrojení kyvadla demonstrující otáčení Země kolem své osy stalo záležitostí každého Opavana. „Snad se to podaří,“ prorokuje, protože důvěřuje odborníkům z Matematického ústavu a podpoře těch, kdo mají vztah ke kulturnímu dědictví. Jiným nápadem jsou horizontální sluneční hodiny, které by slušely parku Joy Adamsonové. „Svým vzhledem prezentují Afriku, a tak bych rád, aby jim lidé aktuálně vyjádřili podporu v hlasování vyvolaném magistrátem a nazvaném „Nápady pro Opavu 2023,“ poznamenává P. Pavlíček.

Ještě s delší perspektivou nahlíží na projekt Stonehenge. „Kamenný kruh by mohl být situován v blízkosti Městského hřbitova,“ prozrazuje. „Konzultuji tento návrh s mnoha kolegy a těším se, že se mu dostane publicity, protože se podle mého jedná o ojedinělý projekt, který lidem 21. století přiblíží společnost sběračů a lovců existující dávno před naším letopočtem,“ říká autor projektu. „Doufám, že se k němu dostaneme konkrétněji a samostatně. Dnes jsme ale chtěli trochu vyzdobit „okna“ knihovny Matematického ústavu,“ dodává Petr Pavlíček.