Impozantní vstup programu opavské odnože Mars Society

• David Slosarczyk
  • 15.05.2023
O dubnovém úspěchu matematiků a fyziků v podobě oficiálního ustavení opavské odnože Mars Society jsme už informovali. Nyní je potřebné stručně, ale výrazně zmínit její mimořádnou květnovou aktivitu – přednášku dr. Roberta Zubrina, prezidenta International Mars Society.
Jeho výklad, který auditorium v aule Slezské univerzity v Opavě Na Rybníčku vyslechne 31. května od 19 hodin, lze bez přehánění považovat za historickou událost, a to nejen z hlediska opavské komunity matematiků a fyziků, ale i široké veřejnosti města.

Renomovaný americký vizionář, letecký inženýr, spisovatel a publicista (narozen 1952) popularizuje zvláště brzké pilotované mise na Mars. Proto také název přednášky napovídá, že se jeho představa návštěvy lidí ze Země na Mars uskuteční během dekády. Zubrinův projekt Mars Direct samozřejmě poutá velkou pozornost a projevuje se na zájmu civilizace o druhou nejmenší planetu Sluneční soustavy.

Šesti až sedmiměsíční cestu lidí na Mars předurčuje šest v současnosti pracujících funkčních sond a dále dvě funkční vozítka a ještě nepohyblivá sonda InSight. Mars se stal jednou z prvních planet zkoumaných od počátku vesmírného průzkumu. Prvenství mise sond patří USA z roku 1964 (Mariner 4), následovaly sovětské, evropské i japonské sondy. Nyní je už od roku 2001 stále na oběžné dráze sonda Mars Odyssey (není jedinou). Když v roce 2004 vyhlásil prezident USA Bush dlouhodobý plán výzkumu a dobývání vesmíru (Vision for Space Exploration), reagovaly Evropská vesmírná agentura, jejímž cílem je vyslání pilotované lodi a přistání lidí na Marsu mezi lety 20025-2030, i ruská vesmírná agentura SpaceX.

Právě současné poznání a historie Marsu přinese výklad dr. Zubrina, pochopitelně mnohem podrobnější a zasvěcenější, než jsme výše mohli uvést. „Naše přednáška je pro opavské prostředí skutečně objevná. Na náš nesmělý dotaz, zda by se dr. Zubrin ujal takového výkladu, jsme nadšeně vyslechli pozitivní reakci. Samozřejmě nebude v Opavě osobně, to, myslím, každý pochopí, ale přednáška realizovaná přenosem je víc, než v co jsme vůbec doufali,“ uvedl jeden z hlavních protagonistů této události, zakládající člen Mars Society ze Slezské univerzity v Opavě doc. RNDr. Michal Málek, Ph.D., zástupce ředitele Matematického ústavu.

Kdo se pravidelně zamýšlí nad možnostmi lidské kolonizace planet, ale i ten, kdo se chce třeba pouze unést vesmírným cestováním, nemůže na přednášce dr. Roberta Zubrina posledního květnového večera chybět. „Snad bude aula Slezské univerzity v Opavě Na Rybníčku pro tyto nadšence příliš malá,“ doufá doc. Málek. „Určitě přijďte, není mnoho takových příležitostí“, dodává další ze zakládajících členů opavské Mars Society RNDr. Petr Blaschke, Ph.D. (um)