Opavská odnož Mars Society byla oficiálně ustavena

• David Slosarczyk
  • 26.04.2023
Diskuse na Matematickém ústavu (MÚ) o Společnosti pro osídlení Marsu začala na konci druhého desetiletí našeho století. Nejprve ji vedla skupinka nadšenců z MÚ a Fyzikálního ústavu Slezské univerzity, zcela soukromě. A dodnes její tým není příliš široký.
„Ale když idea podělit se o naše myšlenky veřejně zvítězila, vznikla menší a nyní už dlouhodobější tradice setkání v mozkové posilovně Brain Fitness v Beethovenově ul. v Opavě,“ říká s opatrností doc. RNDr. Michal Málek, Ph.D., zástupce ředitele MÚ, a odkazuje na stránky marssociety.cz, kde jde mnohé informace nalézt. „Také třeba tu, že příští setkání s přednáškou bude už 26. dubna v 17 hodin na téma „Černé díry a budoucí dobývání vesmíru“, o níž se rád se všemi účastníky podělí kolega RNDr. Martin Blaschke, Ph.D.,“ dodává doc. Málek, jeden ze zakládajících členů opavské Společnosti pro osídlení Marsu. Jeho nejbližšími spolupracovníky byli a jsou Filip a Petr Blaschkeovi (oba RNDr., Ph.D.) a Mgr. Karel Adámek, Ph.D., Department of Engineering Science, Oxford University. „Abych nezapomněl, středeční přednášející je řádným členem Společnosti,“ vypovídá doc. Málek. „Po přednášce Martina Blaschke je v plánu také další půlhodinový díl pravidelného seriálu doc. Michala Málka Základy astrodynamiky IX, Meziplanetární lety,“ doplňuje dr. Petr Blaschke.

Záznamy schůzek jsou k dostání na youtube. Jiný řádný člen, ředitel kanálu Dobré vědět Jiří Dobrý si dává záležet. A výsledky se rodí. „Můžeme se pochlubit, že loňská listopadová přednáška „Vzdálená setkání nultého druhu“ má už 27 tisíc zhlédnutí. „Bratr Filip by to neřekl, tak mu trochu pomohu,“ usmívá se dr. Petr Blaschke.

Co je vůbec nejpodstatnější, opavská společnost byla v dubnu uznána jako oficiální odnož Mars Society v USA, která má svá kolegia všude po světě. Její vstup do světa bude impozantní. Organizátoři dokázali vyjednat přednášku zakladatele a prezidenta Mars Society dr. Roberta Zubrina, která se uskuteční 31. května. Samozřejmě bez bezprostřední účasti! Velkého vizionáře, inženýra, autora známého projektu Mars Direct, jehož cílem je podniknout pilotované mise na Mars, budeme sledovat „jen“ prostřednictvím přenosu. Ale i tak to pro nás je významný počin, určitě nejvýznamnější v mladé historii opavské Mars Society,“ poznamenává dr. Filip Blaschke.

„Máme už skoro plný kalendář nových termínů schůzek,“ potvrzuje doc. Málek. V červnu bude přenášet dr. Jan Špaček působící na Floridě, a to o mezinárodním projektu ALFA Mars a soukromé misi Rocket Lab k Venuši, v září geolog Mgr. Petr Brož, Ph.D., z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, autor velmi nedávno vydaného a velmi prodávaného titulu Vesmírníček aneb usínání s vědou. „Bude znovu pořádně o čem přemýšlet,“ netají.(um)