Adéla si z únikové cesty vybudovala díky matematice dálnici

• David Slosarczyk
  • 21.02.2023
Rozhodnutí studovat na „familiárním“ Matematickém ústavu v Opavě Adéla Stolínová nelituje.
Po ukončení gymnaziálního jazykového studia v Olomouci (jazykového proto, aby se nejprve více zdokonalila v angličtině, která jí dříve moc nešla) se vydala za svým velkým koníčkem, jímž je regenerace a výživa. Na Masarykově univerzitě v Brně však příliš dlouho nevydržela. „Stovky studentů, ale žádný individuální přístup“, shrnuje zkušenost z kamenné univerzity. Lákala ji také Univerzita obrany, protože je bytostně sportovně založená. „Přitom jsem v žádném sportu nevynikala“, prohlašuje a vyjmenovává bojové sporty, jezdectví, kanoistiku, tenis i lehkou atletiku. „Dovedu si ale sportem užívat, dnes bych nemohla bez fitka žít, čistí mi hlavu“, říká úspěšná posluchačka 3. ročníku Matematického ústavu (MÚ) v Opavě hned se dvěma specializacemi – Matematické metody v krizovém řízení a Matematické metody v ekonomii.
Nepopírá, že impuls z únikové cesty na dálnici si otevřela v rodinném prostředí. Příbuzní z tátovy strany byli a jsou orientováni na matematiku a fyziku. A mladší bratr Filip se bude také zabývat matematikou. „A tak to přišlo jaksi přirozeně“, uznává (RNDr. Oldřich Stolín, Ph.D., je odborným asistentem na MÚ – pozn. autora) a dnes hodlá po absolvování bakalářského studia pokračovat na MÚ v magisterském. K magisterskému Matematickému modelování by ráda částečný úvazek. „Po absolutoriu má člověk víc možností, kam se posunout dopředu“, ví Adéla a v průběhu vysokoškolského studia změnila své myšlení. „Je velký rozdíl v tom, kdy se umí ukládat do paměti, tedy zapamatovat si něco, a něco opravdu chápat“, ujišťuje a rozhlíží se, kam se v životě poděje. „Na učitelství jistě ne, i když jsou někteří učitelé mou krevní skupinou, např. RNDr. Petra Nábělková, Ph.D., a RNDr. Petr Blaschke, Ph.D., tedy nejlépe do soukromé sféry s uchopením matematiky, IT, případně ekonomie“, vysvětluje a má své priority pěkně seřazené.
Proč patří Adéla ke známým studentským osobnostem na MÚ? „To zřejmě kvůli tátovi“, konstatuje skromně. Jde však svou cestou. Má za sebou zkušenosti s ambasadorstvím bakalářských studijních programů a specializací na MÚ, služby na matematické pohotovosti (Brain Fitness v Opavě, Beethovenova 2) a též praxi v akciové společnosti Kofola ČeskoSlovensko. U ní dokonce píše bakalářskou práci „Metody vyhodnocení odchodovosti zákazníků“. „Kdybych ji měla trochu charakterizovat, jedná se o shrnutí statistických a informatických zkušeností, které konzultuji s manažerem Business Intelligence Radkem Hájkem. Jedná se tu hlavně o controlling a efektivní podporu řízení. Pro podnikovou ekonomiku a informatiku je to dost významné“, doplňuje Adéla a podává mi přátelsky ruku. Její stříbrný prsten se zatřpytil v potemnělém prostoru před univerzitní aulou Na Rybníčku. „Je skutečným naším rodinným stříbrem. Od mého dědečka“, usmívá se.

(um)