V Opavě je až nečekaně lehké vzít rozum do hrsti

• David Slosarczyk
  • 15.02.2023
Mozková posilovna vítá nadšence přírodních věd, a to nejen studenty matematiky a fyziky.
V památkovém objektu na Beethovenově 2 se rodí nové myšlenky. Jak by ne! Vždyť tu sídlí Brain Fitness, tedy mozková posilovna v gesci Matematického ústavu v Opavě, součásti Slezské univerzity. Pokud máme zmínit autory její ideje, pak – abecedně – jmenujeme Dana Bahenského, Petra Pavlíčka a Davida Slosarczyka. Tento trojlístek se jednou rozšíří. Už dnes se ale tím čtvrtým lístkem může stát kdokoliv, kdo Brain Fitness navštíví.

Od hlavolamů přes šachový kroužek Orel a společnost deskových her Pajdulák k Matematické a Fyzikální pohotovosti a možné Mars Society. Co je v plánu?

„Pokaždé tu jde především o kanál dobré vědy“, říká David Slosarczyk. „Až rozmrzne zem, instalujeme chronogram a uvedeme v chod vertikální sluneční hodiny“, poznamenává Petr Pavlíček, v letech 1995-2018 ředitel Mendelova gymnázia, autor projektu „Opava technická“. K jednotlivým projektovým položkám patří např. Opavské Stonehenge či vodní kolo na řece Opavě.

Jaká je v Brain Fitness provozní doba? V úterý a ve čtvrtek bývá Matematická pohotovost. Můžete přijít s jakýmkoliv matematickým problémem a konzultovat ho s někým povolaným. Středa  je vyhrazena pohotovosti fyzikální. A kromě toho se zde konají přednášky renomovaných odborníků na atraktivní témata, která jsou vám neúplně jasná. Chcete se něčemu novému přiučit, nebo přijít na kloub tomu, s čímž si lámete hlavu, zatím marně? Tak vezměte rozum do hrsti a přijďte. Díky konzultaci si možná dokážete poradit s tvrdým oříškem. Tak jako ti, kdo už ordinaci matematické či fyzikální pohotovosti využili.

(um)