Před velkým svátkem matematiků ze Slezské univerzity

• David Slosarczyk
  • 09.02.2023
Ve druhé polovině února přednese před vědeckou radou profesorskou přednášku ukrajinský kandidát doc. Roman Popovych, D.Sc.

Matematický ústav Slezské univerzity v Opavě se již stal velkým mezinárodním pojmem. Pod dlouholetým vedením nezapomenutelného prof. RNDr. Jaroslava Smítala, DrSc., dr. h. c. (2022), na jehož práci nyní navazuje současný ředitel této opavské univerzitní součásti prof. RNDr. Miroslav Engliš, DrSc., se znovu ve druhé polovině února připomene před vědeckou radou profesorskou přednáškou ukrajinský kandidát doc. Roman Popovych, D.Sc.

Když se na konci devadesátých let minulého století konstituoval opavský Matematický ústav na mladé univerzitě, byli u toho tehdejší rektor prof. Demeter Krupka a tehdy nadcházející ředitel prof. Smítal. K dnešku nejprestižnějším, tedy profesorským řízením, úspěšně prošli Štefan Schwabik z Akademie věd ČR (2000), posléze Miroslav Engliš, Vladimír Müller (oba z AV ČR, 2006), Ľubomír Snoha z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (2007), Miroslav Krbec z AV ČR, Zygfryd Kominek ze Slezské univerzity v Katovicích (oba 2008), Petr Hájek z AV ČR (2012), Janusz Andrzej Brzdęk z Univerzity Kraków (2017) a v Opavě už více než dvě desetiletí působící Artur Sergyeyev (2022). A k tomu udělila Slezská univerzita v Opavě čestné doktoráty čtyřem významným matematikům. Byli jimi prof. Andrzej Mariusz Trautman z Varšavské univerzity, prof. RNDr. Jaroslav Kurzweil, DrSc., z AV ČR (oba 2001), prof. RNDr. Petr Hájek, DrSc., z AV ČR (2008) a ukrajinský matematik A. N. Sharkovsky, DrSc. (2014).

Shodou okolností se teď k této vybrané společnosti přiřazuje Ukrajinec Roman Popovych. S prof. A. Sergyeyevem a doc. M. Marvanem ho pojí trvalá kolegialita a též společné vydání několika odborných prací. Skromný rodák ze Zakarpatské Ukrajiny už v Opavě opakovaně hostoval z Universität Wien, kariérní růst navíc spojil právě s Matematickým ústavem Slezské univerzity, když se tu v roce 2019 habilitoval.

Profesorskou přednášku pronese 21. února v 11 hodin. Nejen matematická komunita, ale celá univerzita se na ni velmi těší. Je proč! Velký milovník přírody a vášnivý houbař v tu chvíli, byť je únorová zima, určitě najde ten pravý hřib.

(um)