Mladá matematička Gabriela Baranová chce mít přehled

• David Slosarczyk
  • 27.02.2024
Po gymnáziu v rodné Ostravě, kde se rozhodla studovat matematiku, ochutnala Matematicko-fyzikální fakultu (MFF) Univerzity Karlovy, byť její učitel RNDr. Adam Hlaváč, Ph.D., absolvent učitelské kombinace Matematika – fyzika na Slezské univerzitě v Opavě a nositel doktorátu na Matematického ústavu Slezské univerzity, jí ihned doporučoval blízkou Opavu.
„Nakonec měl pravdu, zanedlouho po několikaměsíční pražské zkušenosti jsem se ráda vydala na opavský Matematický ústav,“ říká Gabriela Baranová. Dnes je už ve 3. závěrečném ročníku studia specializace Obecná matematika a je tu zcela spokojená. „Pro mě je to tu skutečně výborné, studuji to, co jsem chtěla,“ vypovídá a dokáže i nabídnout určité porovnání. „Samozřejmě mnohem menší škola, ale hlavně osobnější přístup pro každého, tedy toho, kdo sám chce,“ vystihuje Gabriela srovnání, když si připomíná původní volbu vysokoškolského studia v metropoli. „Ten rozdíl je diametrální. Zatímco se MFF studentem příliš nezabývá, Slezská univerzita, konkrétně Matematický ústav, chce dělat všechno pro to, aby ten, kdo se přihlásí, zažil také promoci. Ale pochopitelně tak, že tam musí během studia své schopnosti prokázat,“ připomíná Gabriela.

Co potom, až letos bakalářské studium na promoci v budově rektorátu Slezské univerzity v Opavě, tedy v Aule Martina Černohorského, ukončí? „Bez jakýchkoliv debat, chci pokračovat magisterským studiem. Vždyť by to byl hřích, když jsem si už na Opavu tak navykla. Není to domů daleko a navíc mám ve třeťáku za splnění všech povinností v zimním semestru jako bonus skvělý rozvrh v semestru letním, takže si to nyní opravdu vychutnávám,“ usmívá se Gabriela. „V budoucnosti bych se chtěla uplatnit ve sféře aplikované matematiky, třeba ve statistice,“ prozrazuje budoucí profesní záměry. „Magisterské studium mi plně postačí, na to doktorské nemyslím,“ uvažuje na konci února 2024.

Přesto Gabriela není studentkou „obyčejnou“. Chce mít dostatečný až nadstandardní rozhled. Proto se stala členkou studentské komory Akademického senátu za Matematický ústav. „Od poloviny druhého ročníku se rozhlížím a sbírám cenné zkušenosti od těch většinou starších. Baví mě vidět celý chod samosprávného zastupitelského orgánu Slezské univerzity v Opavě, usnášení, schvalování, vyjadřování a rozhodování,“ netají Gabriela. „A jsem v ještě komfortnější roli, když mohu poradit jako staronová vyslankyně, tedy ambasadorem studijního programu Matematika. V této funkci jsem asi 1,5 roku. Baví mě. Vždyť ráda komunikuji se spolužáky a mohu se vyjadřovat ke každodennímu dění na ústavu, který je pro nás na několik let vysokoškolským pracovištěm,“ konstatuje.

Jak Gabriela relaxuje? „Budete se možná divit, ráda vyšívám. A pokud jde o tělesné a sportovní aktivity, užívám si lekce jógy,“ loučí se sympatická matematička.(um)