Organizátorka doc. RNDr. Jana Kopfová, Ph.D., sice neuvedla připravený program Máchovými verši, nicméně uvítala zcela obsazenou učebnu R1, aby „uhostila“ ty, kteří chtěli vyslechnout tři zajímavé přednášky. „Jsem ráda, že přišly i nové tváře, matematické pátky jsou zcela otevřené, můžete se kdykoliv ptát dosyta, ale nejvíce pozorně poslouchat,“ řekla na startu pracovnice oddělení funkcionální analýzy a diferenciálních rovnic MÚ.
Na úvod, snad pro rozehřátí, oslovil auditorium nejmladší přednášející, absolvent Mendelova gymnázia Martin Vyhnálek, nyní posluchač Masarykovy univerzity, jehož Úvod do teorie her si „pohrál“ s hledáním strategií her, třeba se strategií „oko za oko“. I když se posluchači nedozvěděli, zda se modeloví partneři rozhodli jít v pátek 16. května do divadla, nebo na hokej, nerozhádali se, ani si nevypíchli oko. „Strategie her je ovšem skutečně nejpodstatnějším momentem,“ akcentoval svůj výklad Vyhnálek.
Po první přestávce přišel „přitvrdit“ program prof. RNDr. Jiří Bouchala Ph.D., z katedry aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a předseda ostravské pobočky Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF). „Je mensa plná hlupáků?“, uvidíme, zprvu konstatoval a hned aby posluchače nijak nezalekl, potvrdil, že to je název jeho přednášky o posloupnosti. Připomněl osobnost anglického matematika G. H. Hardyho (1877-1947) a jeho esej Obrana matematikova (1940) a geniálního indického kolegy Šrínivási Rámanudžana (1887-1920). Později postupně pojednal jak o aritmetické, tak i geometrické posloupnosti a brilantně vyložil též Fibonacciho (středověký italský matematik Fibonacci, Leonardo z Pisy či Pisánský, cca 1175-1250) posloupnost označovanou v matematice nekonečnou posloupností přirozených čísel a známou skrze popisu růstu králíků.
Do třetice přednášel PaedDr. Jiří Duda z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě, předseda tentokrát opavské pobočky JČMF. Jeho „Fyzika v kosmu“ byla protkána konkrétními příklady, jak se člověk opatřený fyzikálními znalostmi cítí a chová (či dokonce musí cítit a musí chovat) ve vesmíru.
„Jsme rády, že byl páteční májový den naladěný pro nás mnoha novými poznatky,“ uvedla skupinka středoškolských studentek. „Pokud jde o matematické vyjádření účastníků májového pátku na MÚ, bylo to v souboji chlapců a dívek nerozhodně. Všem přednášejícím patří velký dík. Přijdeme za měsíc jistě znovu,“ poznamenaly oslovené studentky bez jakéhokoliv ostychu.(um)