Na semináři z matematické analýzy vedeném prof. Englišem bude přednášet prof. Engliš na téma Balanced metrics on complex domains.

Seminář se koná od 11:25 online prostřednictvím služby Google Meet https://meet.google.com/yky-qxgf-xob.

Dne 5. října 2021 proběhne habilitační přednáška s názvem Symetrie integrabilních parciálních diferenciálních rovnic.

Přednášející: RNDr. Hynek Baran, Ph.D.

Odborný asistent Matematického ústavu v Opavě.

Místo konání: budova Matematického ústavu v Opavě, Na Rybníčku 1, Opava, posluchárna R1 (od 14.45 hod.). Pozvánka

Na semináři z matematické analýzy vedeném prof. Englišem bude přednášet Petr Blaschke na téma Hypergeometrization.

Seminář se koná od 11:25 online prostřednictvím služby Google Meet https://meet.google.com/yky-qxgf-xob.


Volba proběhne v Knihovně Matematického ústavu v Opavě.
Volba proběhne v Knihovně Matematického ústavu v Opavě.
Zveme Vás na den otevřených dveří, který se bude konat ve středu 29. ledna 2020 od 11 hodin.

Zveme Vás na den otevřených dveří, který se bude konat ve středu 18. prosince 2019 od 11 hodin.

Srdečně vás zveme na přednášku doc. Romana Popovyche, D.Sc.
Na spojeném semináři z matematické analýzy a diskrétních dynamických systémů vedeném prof. Smítalem a doc. Štefánkovou bude přednášet Lenka Rucká a Jaroslav Smítal. Seminář se koná ve středu 9. 10. od 14:00 v posluchárně R1.
V pondělí 7. října od 10 hodin v aule budovy Na Rybníčku 1 proběhne slavnostní promoce absolventů studijních programů Matematického ústavu v Opavě.

Matematický ústav Slezské univerzity v Opavě ve spolupráci s Ústavem fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, Slezským gymnáziem v Opavě a Jednotou českých matematiků a fyziků pořádají i letošní školní rok Matematicko-fyzikální pátky pro středoškoláky. Další letošní setkání se uskuteční v pátek 4. 10. 2019 od 9.00 do 13.30 v posluchárně R1 budovy Matematického ústavu v Opavě. Matematicko-fyzikální pátky pro středoškoláky jsou akcí určenou všem studentům středních škol, na níž jsme pro Vás připravili zajímavé přednášky zajímavých lidí o tom, že matematika a fyzika je ještě zajímavější, než jste si mysleli.
Zveme vás na Akademický den Slezské univerzity v Opavě do kostela svatého Václava v Opavě, Pekařská 12 ve středu 2. října 2019 v 10 hodin.

Na semináři z diferenciální geometrie a jejich aplikací, vedeném doc. Sergyeyevem, bude přednášet dr hab. Andrzej Frydryszak, prof. UWr (Uniwersytet Wrocławski, Polsko) na téma Functions of Nilpotent Variables and Entanglement.

Abstrakt:
I will give an introduction to the description of a new quantum mechanical resource called entanglement. In its basic version it is related to the question whether a tensor which is used to represent a physical state of a compound system is a simple tensor or not. Then, a natural desire arises to define a 'measure' of its departure from being simple. This yields to the study of sets of invariants of products of the SU(2) groups. I will present elements of the formalism of functions of nilpotent variables and I will explain how entanglement questions concerning the pure states find natural solutions in this approach, producing relevant invariants.


Na semináři z diferenciální geometrie a jejich aplikací, vedeném doc. Sergyeyevem, bude přednášet RNDr. Petr Vojčák, Ph.D. na téma Nelokální symetrie čtyřdimenzionální Martínez Alonsovy - Shabatovy rovnice.

Abstrakt:
V přednášce budou prezentovány průběžné výsledky výzkumu nakrytí a hierarchií nelokálních symetrií čtyřdimenzionální Martínez Alonsovy - Shabatovy rovnice.

Na spojeném semináři z matematické analýzy a diskrétních dynamických systémů vedeném prof. Smítalem a doc. Štefánkovou bude přednášet J. Cavro, V. Pravec a J. Tesarčík na téma Referáty studentů o jejich zavěrečných pracích. Seminář se koná ve středu 22. 5. od 14:00 v posluchárně R1.
Na spojeném semináři z matematické analýzy a diskrétních dynamických systémů vedeném prof. Smítalem a doc. Štefánkovou bude přednášet Jan Tesarčík na téma Omega-limitní množiny pro po částech monotónní intervalová zobrazení.
Seminář se koná ve středu 15. 5. od 14:00 v posluchárně R1.

Na spojeném semináři z matematické analýzy a diskrétních dynamických systémů vedeném prof. Smítalem a doc. Štefánkovou bude přednášet Barbora Volná na téma Countraexamples and supplements to chaos impled by fixed points for a class of differential inclusions that arise in economic models. Seminář se koná ve středu 24. 4. od 14:00 v posluchárně R1.
Na spojeném semináři z matematické analýzy a diskrétních dynamických systémů vedeném prof. Smítalem a doc. Štefánkovou bude přednášet Sergei Trofimchuk na téma Monotone wavefronts in a non-local food-limited model. Seminář se koná ve středu 17. 4. od 14:00 v posluchárně R1.
Na spojeném semináři z matematické analýzy a diskrétních dynamických systémů vedeném prof. Smítalem a doc. Štefánkovou bude přednášet Vojtěch Pravec na téma Omega-limitní množiny v neautonomních dynamických systémech (přehled výsledků). Seminář se koná ve středu 10. 4. od 14:00 v posluchárně R1.

Na spojeném semináři z matematické analýzy a diskrétních dynamických systémů vedeném prof. Smítalem a doc. Štefánkovou bude přednášet Sergei Trofimchuk na téma On the uniqueness of traveling waves in the delayed KPP-Fisher equation. Seminář se koná ve středu 13. 3. od 14:00 v posluchárně R1.
Na spojeném semináři z matematické analýzy a diskrétních dynamických systémů vedeném prof. Smítalem a doc. Štefánkovou bude přednášet Samuel Roth na téma Inequalities for Entropy, Hausdorff Dimension, and Lipschitz Constants. Seminář se koná ve středu 6. 3. od 14:00 v posluchárně R1.
Na spojeném semináři z matematické analýzy a diskrétních dynamických systémů vedeném prof. Smítalem a doc. Štefánkovou bude přednášet Michaela Mlíchová na téma On unpredictable points and chaos. Seminář se koná ve středu 27. 2. od 14:00 v posluchárně R1.

Na spojeném semináři z matematické analýzy a diskrétních dynamických systémů vedeném prof. Smítalem a doc. Štefánkovou bude přednášet Grzegorz Guzik (AGH University of Science and Technology, Kraków) na téma Asymptotic behavior of dynamical systems represented by cocycles (skew products) - part 4. Seminář se mimořádně koná v úterý od 10:00 v posluchárně R1.
Na semináři z diferenciální geometrie a jejich aplikací, vedeném doc. Sergyeyevem, bude Roman Popovych, D.Sc. (University of Vienna, Rakousko) naváže na přednášku z minulého týdne. Seminář se koná ve výjimečném termínu – v pátek od 14:00 v posluchárně R1.
Na spojeném semináři z matematické analýzy a diskrétních dynamických systémů vedeném prof. Smítalem a doc. Štefánkovou bude přednášet Grzegorz Guzik (AGH University of Science and Technology, Kraków) na téma Asymptotic behavior of dynamical systems represented by cocycles (skew products) - part 3. Seminář se mimořádně koná v úterý od 10:00 v posluchárně R1.

Přijďte se poučit o třídících algoritmech, nalézt náhodu a poučit se o investování.
Na semináři z diferenciální geometrie a jejich aplikací, vedeném doc. Sergyeyevem, bude přednášet Roman Popovych, D.Sc. (University of Vienna, Rakousko) na téma Extended symmetry analysis of isothermal no-slip drift flux model. Seminář se koná ve čtvrtek od 14:00 v posluchárně R1.
Na spojeném semináři z matematické analýzy a diskrétních dynamických systémů vedeném prof. Smítalem a doc. Štefánkovou bude přednášet Grzegorz Guzik (AGH University of Science and Technology, Kraków) na téma Asymptotic behavior of dynamical systems represented by cocycles (skew products) - part 2. Seminář se mimořádně koná v úterý od 10:00 v posluchárně R1.

Zveme Vás na den otevřených dveří, který se bude konat ve středu 19. prosince 2018 a 23. ledna 2019, vždy od 11 hodin.
Zveme Vás na den otevřených dveří, který se bude konat ve středu 19. prosince 2018 a 23. ledna 2019, vždy od 11 hodin.
Mnoha lidem se při slově radiace, radioaktivita automaticky vybaví nebezpečí. Není tomu ale tak, vždyť radioaktivní objekty jsou všude kolem nás. Ukážeme si, že se radiace nemusíme bát a že v mnoha případech je velmi užitečná.

Dá se matematika vizualizovat? A může nám v tom pomoci třeba 3D tisk? Jaké jsou nástrahy na cestě od rovnice k modelu v dlani? A jaká jsou omezení 3D tisku?
Na semináři z diskrétních dynamických systémů, vedeném doc. Štefánkovou, bude přednášet Adam Bartoš (UK Praha) na téma Constant slope maps on tame graphs. Seminář se koná od 14:00 v posluchárně R1.
An international workshop November 30 — December 2, 2018 in Opava, Czech Republic

Na semináři z matematické analýzy vedeném prof. Smítalem bude přednášet Vojtěch Pravec) na téma Remarks on definitions of periodic points of uniformly convergent nonautonomous dynamical systems.
Seminář se koná od 14:00 v posluchárně R1.Priscila Leal da Silva, Ph.D. (Universidade Federal de São Carlos, Brazílie), Classification of bounded travelling wave solutions of Dullin-Gotwald-Holm equations

Abstrakt:

In this talk we will discuss the problem of existence of bounded traveling wave solutions of Dullin-Gottwald-Holm equations. The classification presents both smooth and weak solutions of the equations under consideration.

Přijďte se poučit o Bitcoinech, nekonečnu a náhodě.


Roman Popovych, D.Sc. (University of Vienna, Rakousko), Effective generalized equivalence groups for classes of differential equations

Na semináři z matematické analýzy vedeném prof. Smítalem bude přednášet Petr Blaschke na téma O nejnovějším "důkazu" Riemannovy hypotézy.
Seminář se koná od 14:00 v posluchárně R1.

Piotr Oprocha (UGH University of Science and Technology, Kraków), On dynamics on one dimensional continua.


Abstract:
In this talk I will present some recent results related to special properties of dynamics on one-dimensional continua. Main emphasis will be put on such notions as entropy, minimality or some special properties of invariant measures. The selection of the presented results is motivated by the latest research directions undertaken by the speaker.Igor Leite Freire, D.Sc. (UFABC, Brazílie), Some results on the rotation Camassa-Holm equation


Abstrakt:

Recently, a mathematical model of the equatorial water waves with Coriollis effect was derived. This model is a generalization of the Dullin-Gottwald-Holm equation, which itself is a generalization of the Camassa-Holm equation. In this talk we shall discuss some results on the model in question, known as the rotation Camassa-Holm equation.

Na seminář z matematické analýzy vedeném prof. Englišem bude přednášet Petr Blaschke na téma Asymptotické rozložení vlastních čísel komplexních Jacobiho matic.

Seminář se mimořádně koná od 11:30 v posluchárně R2.
Imatrikulace studentů 1. ročníků bakalářského studijního programu Matematika se bude konat 22. 10. 2018 v 11.00 hodin v učebně R1 (budova Na Rybníčku 1, 1. patro).

Tradiční páteční setkání o matematice a fyzice pro středoškoláky.

Přednášet tentokrát budou Štěpán Šimsa na téma "Dvojí počítání", Jiří Bouchala na téma "Neukončeno", Martin Urbanec na téma "Posmrtný život hvězd".

Roman Popovych, D.Sc. (University of Vienna, Rakousko) přednese na téma Generalized symmetries and conservation laws of (1+1)-dimensional Klein--Gordon equation

Abstrakt:

We explicitly find the algebra of generalized symmetries of the (1+1)-dimensional Klein--Gordon equation, which allows us to describe this algebra in terms of the universal enveloping algebra of the essential Lie invariance algebra of the Klein--Gordon equation. Then we single out variational symmetries of this equation and compute the space of its local conservation laws.

Na seminář z matematické analýzy vedeném prof. Englišem bude přednášet Petr Blaschke na téma Nejnovější důkaz Riemannovy hypotézy.

Seminář se mimořádně koná od 11:30 v posluchárně R2.


Slavnostní promoce absolventů bakalářského, navazujícího magisterského a doktorského studijního programu Matematika se bude konat 15. 10. 2018 v 10.00 hodin v Aule Slezské univerzity v Opavě (budova Na Rybníčku 1, 1. patro).

Matematický ústav v Opavě si Vás dovoluje pozvat na Slavnostní kolokviální seminář pořádaný u příležitosti pětadevadesátin prof. RNDr. Martina Černohorského, CSc.

Historická, lingvistická a matematicko-fyzikální tematika s důrazem na přesah matematiky a fyziky do jiných oborů a kooperaci s nimi je charakterizována názvem jubilantovy seminární přednášky

Úspěch historie a lingvistiky při rehabilitaci Newtona a jeho prvního axiomu pohybu považovaného  po bezmála celá tři století až dosud nesprávně za pouhý zvláštní případ druhého axiomu.

Seminář je volně přístupný. Koná se ve středu 26. září 2018, 12:00-13:20, v Aule Slezské univerzity v Opavě, Na Rybníčku 1. 

1.9.2018 budou spuštěny nové stránky Ústavu matematiky SU.


Dne 23.1.2017 se koná na Matematickém ústavu Slezské univerzity v Opavě, den otevřených dveří. Zájemci se mohou zúčastnit besed o možnostech studia, studijním zázemí a životě na Slezské univerzitě v Opavě, které proběhnou v učebně R1 Matematického ústavu v Opavě. Na Rybníčku 1, Opava. Podrobnosti.