„Matematický ústav Slezské univerzity v Opavě má skvělé odborníky“, tvrdí doktor Roman Popovych

Doktor Roman Popovych, rodák ze Zakarpatské Ukrajiny, strávil posledních pět měsíců stáží na Matematickém ústavu Slezské univerzity v Opavě. K vrcholu evropské matematiky se propracovával celý život, již od malička se chtěl matematice věnovat a projevovalo se u něj mimořádné nadání. Dnes je jeho hlavním zaměřením symetrie diferenciálních rovnic. Oblast matematiky využívající poznatky z fyziky, biologie, chemie a dalších oborů dokáže sledovat symetrii u různých objektů – krychle, sněhové vločky, a dokonce i rovnic.
dr. Roman Popovych


Doktor Popovych dostával už na základní škole speciální příklady z vyšší úrovně a matematice se věnuje také velká část jeho blízké rodiny. Almou mater je pro něj univerzita v Kyjevě, momentálně žije s manželkou ve Vídni. Jedním z důvodů pro jeho stáž v Opavě byla koncentrace odborníků, která se na Matematickém ústavu v Opavě vyskytuje. Dlouholeté přátelství a spolupráci udržuje Popovych s docentem Arturem Sergyeyevem a docentem Michalem Marvanem, se kterými společně vydali několik prací. Celkově panují mez kolegy na ústavu výborné a profesionální vztahy.


Česky se doktor Popovych zatím nenaučil, ale rád by to napravil při příští návštěvě Opavy. První setkání se slezskou metropolí absolvoval v květnu a dojem, který na něj Opava zanechala, byl naprosto úchvatný. Doktor Popovych je milovníkem přírody a na Opavě se mu velice líbí parky a stromy, ke kterým jsou rozmístěny legendy s informacemi o druhu a stáří. Jeho velkým koníčkem je ale zejména houbaření, kterému se věnuje doma ve Vídni. „Vídeň má skvěle strukturovanou městskou hromadnou dopravu, autobusem se dostanete i do místního lesa. Loňská zima byla velmi mírná a já jsem narazil i na zimní houby. Překvapilo mne, že takové druhy existují. Přežijí jen ve velmi nízkých teplotách, proto jsem se s nimi setkal poprvé.“


V rozhovoru s doktorem Popovychem jsme také zabředli do velmi aktuálního trendu: „V některých zemích, například v Kanadě, studenti postupně vystřídají několik univerzit v rámci svých studií, přičemž na každé z nich absolvují jeden akademický stupeň, mají tedy po ukončení studia zkušenosti s více univerzitami a poznají i více měst. Bylo by pěkné, kdyby tento trend pronikl více i do České republiky, to by ale znamenalo, že by pak studenti Opavu opouštěli, což by byla škoda.“


K Opavě si doktor Popovych získal velmi kladný vztah a pobyt ve městě si moc chválil. Ubytování na Komárovské ulici se mu líbilo zejména z toho důvodu, že z okna má krásný výhled na řeku. Také jej příjemně překvapilo množství nákupních center. Opava je podle něj krásně uspořádaná, náměstí, parky a okrajové části, vše dobře organizované a živé. Ve chvílích volného času rád ochutnával místní gastronomii, a ačkoliv dříve nepreferoval návštěvy restaurací, nadmíru mu chutnalo a byl velice spokojen. Dále si v Opavě užíval zejména procházky městem, obdivujíc letité stromy v parku u muzea, Stříbrné jezero či nedaleký zámek v Hradci nad Moravicí, kam by se také rád znovu podíval.


Nový obrázek

Po ukončení své stáže na Slezské univerzitě v Opavě se doktor Popovych vrací do Vídně. Zda se někdy do Opavy vrátí, s jistotou bohužel neví, ale určitě by byl rád, kdyby tomu tak bylo. Své doktorandské studenty má po celé Evropě, takže je velmi pravděpodobné, že se zase nějaká možnost stáže na naší univerzitě objeví.


Veškeré náklady na pobyt doktora Popovyche byly hrazeny z projektu Moravskoslezského kraje  "Posilování mezinárodní spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání", číslo projektu 01204/2016/RRC.
Nový obrázek