Stipendium je forma peněžité podpory pro studenty. Může být vypláceno na základě vynikajících studijních výsledků či úspěchů v odborné oblasti, může se však jednat i o odměnu za vykonanou činnost (takové stipendium bývá zpravidla označováno jako mimořádné) nebo o snahu o zmírnění okolností komplikujících studium (sociální a ubytovací stipendia).
Stipendium je osvobozeno od daně, je Vám tedy vyplácena jeho plná výše (z daňového pohledu tedy spadá do stejné kategorie jako například odměny za darování krve).
Ubytovací stipendium je vypláceno vždy za jednotlivé čtvrtletí – to ale neznamená, že k jeho vyplacení dochází pravidelně co čtvrt roku. Výše stipendia a termíny jeho vyplacení určují poměrně složité vnitrofakultní finanční mechanismy, ale zpravidla platí, že první část stipendií Vám přistane na účtu koncem listopadu či začátkem prosince, druhá výplata se uskuteční zhruba na přelomu ledna a únoru, třetí až na přelomu května a června a poslední, čtvrtá se objeví na účtu až během srpna.
Jedná se o rozšíření základní nabídky stipendií o stipendia pro podporu studentských aktivit a inciativ, kterým děkan přikládá mimořádnou váhu. Dále také o stipendia oceňující výborný prospěch studentů (např. stipendium za nejlepší bakalářskou práci obhájenou v daném roce). Přehled stipendijních programů děkana naleznete na adrese https://www.slu.cz/fvp/cz/sostipendia .
Při nástupu na doktorské studium se musí počkat, než dojde k ověření oproti matrice studentů (systém SIMS – Sdružené informace matrik studentů, který provozuje MŠMT). Teprve poté může dojít k vyplácení doktorských stipendií. V praxi to znamená, že se téměř celý první semestr musíte obejít bez doktorského stipendia a následně (zhruba v polovině prosince) Vám dorazí stipendium za září, říjen a listopad. Po ověření Vám však chodí doktorské stipendium pravidelně každý měsíc (včetně stipendií za červenec a srpen).
Pro udělení stipendia je nezbytné splnění tří podmínek.
Zaprvé se musí jednat o Vaše první studium v daném stupni (bakalářském, magisterském, doktorském). Pokud tedy studujete bakalářský obor a v minulosti jste na nějaký bakalářský obor nastoupil, nebude Vám stipendium přiznáno. Pokud však studium dokončíte a nastoupíte na navazující magisterské studium, můžete se v tomto vyšším stupni o stipendium zažádat (samozřejmě za předpokladu, že se opět jedná o Vaše první studium na tomto stupni).
Zadruhé se musí jednat o prezenční formu studia a nesmíte překračovat standardní délku studia na daném stupni (na bakalářském stupni se jedná o tři roky, na magisterském dva, na doktorském tři roky). Studenti kombinované formy studia nebo studenti, kteří v aktuálním stupni překročili standardní dobu studia, nemají na ubytovací stipendium nárok.
V případě, že v daném stupni studujete poprvé a pouze jste přestoupil/a z jednoho oboru na jiný a předchozí studium Vám bylo uznáno, máte na ubytovací stipendium nárok.
Do třetice musí platit, že nemáte adresu trvalého bydliště ve stejném okrese, ve kterém se nachází Vaše fakulta. Pokud jste tedy studentem či studentkou FPF, FVP, MÚ nebo FÚ a Vaše trvalé bydliště je v okrese Opava, nemáte na ubytovací stipendium nárok. Stejně tak jej nezískáte v případě, že studujete na OPF a Vaše trvalé bydliště spadá pod okres Karviná.
Pokud studujete více oborů zároveň, máte nárok pouze na jedno ubytovací stipendium.
Tehdy, pokud máte nárok na přídavek na dítě ve zvýšené výměře (což znamená, že rozhodný příjem rodiny nepřesáhl výši 1,5násobku životního minima) a nesmíte mít překročenu standardní dobu studia (v případě bakalářského studia 3 roky, v případě navazujícího magisterského studia jde o 2 roky).
O stipendium se žádá na začátku akademického roku (tedy koncem září) a svůj nárok na stipendium musíte prokázat písemným potvrzením vydaným orgánem státní sociální podpory (ve kterém bude uvedeno, že příjem rodiny zjišťovaný pro účely přídavku na dítě za třetí kalendářní čtvrtletí roku nepřevýšil součin částky životního minima rodiny a koeficientu 1,5).
Takzvané „velké“ PVS, kterých má každý ústav jen pár, se rozdělují zpravidla na začátku akademického roku, tedy v průběhu září a října. O existujících možnostech a případné náplni práce Vám poskytnou informace na sekretariátu ústavu.
Rozlišuje se:
Velmi stručná odpověď by mohla znít "mít výborné známky". Přece jen si to ale trochu rozveďme. Musíte být studentem prezenční formy studia v bakalářském nebo magisterském studijním programu a Váš studijní průměr za předchozí akademický rok musí vyhovovat podmínkám, které jsou uvedeny v každoročně oznamovaných Zásadách pro přiznání prospěchového stipendia.
Prospěchové stipendium tedy můžete získat:
Musíte se podílet na výzkumné, vývojové či inovační činnosti a vedoucí ústavu musí předložit návrh, aby Vám bylo toto stipendium vyplaceno.
Výzkumnou a vývojovou činností se rozumí to, že se věnujete teoretické či experimentální práci zaměřené na získání nových poznatků a dovedností pro vývoj nových nebo podstatně zdokonalených výrobků, postupů nebo služeb, případně průmyslovému výzkumu, experimentálnímu vývoji nebo jejich kombinaci.
Inovační činností je myšleno zavedení nových nebo podstatně zdokonalených výrobků, postupů nebo služeb do praxe, přičemž se dále specifikuje:
Dalo by se říct, že jediné a to „být aktivní“, tedy se zapojovat do univerzitních akcí nejen jako účastník, ale i jako pořadatel. Pravidelné mimořádné stipendium (což zní trochu jako protimluv) získávají studenti působící jako pomocné vědecké síly, ale jednorázově bývá přiznáváno všem (přínosným) členům organizačního týmu různých soutěží, popularizačních akcí, konferencí, … Navíc, pokud sami přijdete s dobrým nápadem a zorganizujete akci, která bude přínosem Slezské univerzitě, můžete být odměněni právě mimořádným stipendiem, stejně jako studenti, kteří dosáhnou mimořádného úspěchu v nějaké soutěži. Mimořádná stipendia jsou také vyplácena nadaným sportovcům, kteří svým svými úspěchy a účastí na sportovních akcích šíří povědomí o Slezské univerzitě.
Podle stipendijního řádu může být stipendium přiznáno:
Jedná se o poměrně širokou nabídku dalších stipendií, která vyplácí přímo rektorát. V jednotlivých letech se jednotlivé programy mění či obměňují za jiné, aktuální přehled naleznete vždy na adrese https://www.slu.cz/slu/cz/studijnioddelenistipendijniprogramy
Zpravidla se jedná o finanční podporu dárcovství krve, plazmy a kostní dřeně, stipendia pro studenty, kteří v daném akademickém roce nastoupili do prvního ročníku bakalářského studia a na střední škole excelovali nejen, co se prospěchu týče, ale také v celostátních odborných soutěžích. V neposlední řadě se zde pravidelně objevují nabídky stipendií na podporu humanitárních aktivit studentů.
To je dáno typem stipendia: