Tento problém může nastat u některých studentů, kteří zahájili svá studia na Slezské univerzitě před zprovozněním IS SU (tedy ještě během provozu původního informačního systému Stag). Administrátor IS SU z Vaší součásti Vám repozitář na požádání zpřístupní. V závislosti na sooučásti, kde studujete se obraťte na správce prostřednictvím e-mailu:
Lze využít CD/DVD vypalovací mechaniky v laboratořích B3, v budově na Bezručově náměstí 13 v Opavě. Samotné vypálení je zdarma, pokud si přinesete vlastní CD/DVD, pokud ne, hradíte pouze materiál, který si můžete zakoupit přímo v laboratořích.
Ano, zpravidla to možné je (výhoda malé univerzity), ale i tak budete potřebovat vedoucího práce a na ústavu/fakultě/univerzitě nebo na spolupracujících institucích by se měl také najít někdo, kdo Vám posléze bude dělat oponenta.
Především byste si ale měli:
Bakalářskou práci může vést akademický pracovník (vyučující) Vaší fakulty, případně také akademický pracovník jiné součásti Slezské univerzity. Studentovi/studentce Matematického ústavu tedy může dělat vedoucího závěrečné práce vyučující Matematického ústavu, ale případně také vyučující působící na Ústavu informatiky, Fyzikálním ústavu nebo na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné, je-li téma práce třeba výrazně ekonomicky zaměřeno. Musíte se tedy jednat o vyučujícího s odbornou kvalifikací vztahující se k tématu bakalářské práce.
Vedoucím bakalářské práce může být také externista spolupracující s fakultou, v takovém případě však musí tohoto vedoucího práce odsouhlasit garant Vašeho studijního programu a vedoucí ústavu. Zároveň to znamená, že oponentem Vaší závěrečné práce musí být bezpodmínečně vyučující Vaší fakulty.
Ve všech případech se však musí jednat o osobu, která dosáhla alespoň magisterského stupně vzdělání (tedy osobu s magisterským, inženýrským nebo doktorským titulem, docenta nebo profesora). Toto neplatí pouze pro práce studentů studijních programů spadající do oblasti umění, kdy však musí vedoucí práce disponovat dostatečnou odbornou způsobilostí.
Řešením je vytisknout si zadání zvlášť, podepsat a do svázané práce jej vlepit (obvykle je nezbytné oříznutí tak, aby vložený list nevyčuhoval). Pokud nechcete riskovat práci s lepidlem a s tím související slepení stránek, lze (přinejhorším) danou stránku do práce pouze vložit. To Vám pak však může být vytknuto v některém posudku. Na co byste však neměli zapomínat, je doplnění naskenovaného zadání také k digitální verzi práce – pokud již máte CD/DVD se závěrečnou prací vypáleno, nezbude Vám nic jiného než jej vypálit znovu (buď na totéž CD/DVD), jsou-li typu RW, nebo zcela nanovo.
V posudku zpravidla naleznete:
Diplomovou práci může vést akademický pracovník (vyučující) Vaší fakulty, případně také akademický pracovník jiné součásti Slezské univerzity. Studentovi/studentce Matematického ústavu tedy může dělat vedoucího závěrečné práce vyučující Matematického ústavu, ale případně také vyučující působící na Ústavu informatiky, Fyzikálním ústavu nebo na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné, je-li téma práce třeba výrazně ekonomicky zaměřeno. Musíte se tedy jednat o vyučujícího s odbornou kvalifikací vztahující se k tématu diplomové práce.
Vedoucím diplomové práce může být také externista spolupracující s fakultou, v takovém případě však musí tohoto vedoucího práce odsouhlasit garant Vašeho studijního programu a vedoucí ústavu. Zároveň to znamená, že oponentem Vaší závěrečné práce musí být bezpodmínečně vyučující Vaší fakulty.
Ve všech případech se však musí jednat o osobu, která dosáhla alespoň doktorského stupně vzdělání (tedy osobu s doktorským titulem, docenta nebo profesora). Toto neplatí pouze pro práce studentů studijních programů spadající do oblasti umění, kdy však musí vedoucí práce disponovat dostatečnou odbornou způsobilostí.
Vedoucím dizertační práce může být akademický pracovník (vyučující) působící na Vaší fakultě, který dosáhl titulu docent nebo profesor, případně člen oborové rady Vašeho doktorského studijního programu. Ve výjimečných případech může být vedoucím dizertační práce také docent nebo profesor působící na jiné univerzitě, jedná se však o ojedinělé případy, které musí být náležitě odůvodněné a schválené vědeckou radou fakulty a členy oborové rady daného studijního programu.
Pokud jste si pročítali témata závěrečných prací navržená pracovníky Vašeho ústavu a nějaké téma se Vám zalíbilo, máte zřejmě o vedoucím jasno, s každým tématem je totiž spojená konkrétní osoba coby navrhovatel. Pokud Vám tento vyučujících z nějakého důvodu zásadně nevyhovuje, můžete se obrátit na vyučujícího, kterému dáváte přednost a probrat s ním, zda by byl ochoten podobně laděné téma vést. Původně navrhované téma zůstává obvykle svázáno s navrhovatelem, který jej samozřejmě může přenechat kolegovi, ale to už jako obvykle záleží na konkrétních případech a především na Vás a Vašich komunikačních dovednostech – navrhovatele byste totiž měli oslovit a převod tématu dojednat Vy.
Vaše závěrečná práce (bakalářská, diplomová, dizertační nebo rigorózní) by měla být zpracována v souladu s požadavky Metodického pokynu pro úpravy, zveřejňování a ukládání závěrečných prací, který naleznete na adrese https://www.slu.cz/file/cul/26d53de1-b1dd-48ab-9cd9-8c4dd3b89b01. Jednotlivá oddělení a ústavy pak mohou tyto pokyny dále upřesňovat a rozvíjet, informaci o tom, jaké požadavky jsou kladeny na závěrečnou práci na Vašem oboru by Vám měl poskytnou vedoucí práce, případně sekretářka ústavu.
Ano, oslovený vyučující má plné právo odmítnout stát se Vaším vedoucím práce. Ostatně je nutné si uvědomit, že jakmile se někdo stane Vaším vedoucím, částečně tak spojuje svou kariéru s Vaší.
Odmítnutí může mít celou řadu důvodu, vyučující však nemá povinnost Vám své rozhodnutí nějak zdůvodňovat. Může se jednat o:
OPF: Přehled členů oborové rady naleznete na adrese https://www.slu.cz/opf/cz/ovvphdoborovarada.
Zpravidla se na sekretariátu ústavu odevzdávají tři výtisky. Jeden je archivován, jeden je poskytnut Univerzitní knihovně, jeden zůstává na ústavu, obvykle je má u sebe uložen vedoucí dané práce. Pokud si tedy chcete nechat výtisk své bakalářky/diplomky na památku, nechte si vytisknout a svázat rovnou čtyři kusy.
Oponentem se může stát akademický pracovník fakulty, případně jiné součásti Slezské univerzity, který disponuje vyšším titulem, než je ten, o který se ucházíte. V případě bakalářské práce by mělo jít alespoň o inženýra nebo magistra, u diplomové práce by měl být oponent minimálně doktor. Z této podmínky však může být v určitých odůvodněných případech sleveno, může se jednat o osobu s dlouholetou praxí v daném oboru.
Oponentem může být výjimečně i externista, avšak v případě, kdy je externistou už samotný vedoucí práce, musí být oponent bezpodmínečně akademickým pracovníkem fakulty.
Krátká odpověď zní ne. Je zcela na Vás, jestli si prezentaci připravíte či ne. Také se může snadno stát, že ve stresu dorazíte na obhajobu bez prezentace.
Jelikož jste ale nad svou bakalářkou/diplomkou zajisté strávili posledních několik měsíců, velmi pravděpodobně asi dokážete své dílo představit a obhájit i bez této virtuální berličky.
Ve prospěch použití prezentace však mluví například fakt, že jste si ji tak jako tak nejspíše připravili coby seminární projekt v předmětech Diplomový seminář či Seminář k bakalářské práci, který je vyučován na většině ústavů. A když prezentaci už jednou máte, proč ji nevyužít?
Také jsem už zmínil stres, se kterým se velká spousta studentů potýká před samotnou obhajobou. Je potřeba si uvědomit, že prezentace slouží primárně Vám a je zde pro případ, že Vám během přednášení obhajoby některé důležité sdělení vypadne, budete marně lovit v paměti konkrétní pojmenování či údaj nebo budete mít vyloženě „okno“.
Je vhodné zmínit, že pro tyto účely neexistuje jednotná šablona a není prosazován nějaký jednotný vizuální styl, takže z hlediska grafického provedení máte zcela volné pole působnosti.
Není to vždy nutné, ostatně to závisí na dohodě mezi Vámi a vedoucím práce, kdy se můžete dojednat četnost konzultací. Je však nezbytné s vedoucím komunikovat, pokud konzultovat nebudete a odevzdaná práce nebude úplně perfektní, riskujete, že vedoucí práce v posudku uvede, že popsané nedostatky by se daly vyvrátit, pokud byste řádně docházel/a na konzultace. Pokud se navíc vedoucí seznámí s textem Vaší závěrečné práce poprvé až v okamžiku, kdy bude vložen do IS SU a přihlášen k obhajobě, není vyloučeno, že jeho stanovisko bude, že práci k obhajobě nedoporučuje.
U zadání semestrálních prací a někdy i průběžných úkolů se uvádí požadovaný rozsah v normostranách, tedy jednotkách představujících standardizovanou stranu textu.
1 normostrana představuje 1 800 znaků, přičemž do tohoto počtu znaků se započítávají i mezery. Pochopitelně se bavíme o typograficky správně zapsaném textu, nelze například vytvořit odsazení seznamu patnácti mezerami za sebou a brát to tak, že Vám odsazení ukouslo 15 znaků z požadovaného rozsahu).