V případě výjezdu v rámci programu Erasmus by mělo stipendium pokrýt náklady na cestu do cílové země (a zpět), ubytování a studentské stravování na místě (tedy ne stravování v restauracích). Podle finanční náročnosti pobytu v dané zemi jsou jednotlivé státy rozčleněny do tří kategorií a výše stipendia je tedy dána tím, do které kategorie spadá stát, do kterého jste se rozhodl/a vycestovat.
V případě výjezdu na zahraniční univerzitu v rámci jiného programu než Erasmus nebo v rámci bilaterální dohody mezi univerzitami, se může výše finančních prostředků lišit. Částka bývá obvykle uvedena přímo v nabídce/výzvě k výjezdu, v extrémním případě však nemusí být vyplácen žádný příspěvek (přičemž to může, ale nemusí, být kompenzováno bezplatným ubytováním na univerzitních kolejích, poukázkami na stravování v univerzitní menze).
Dobrou zprávou je, že příspěvek plynoucí ze samotného programu studentských mobilit nemusí být jediný. Čas od času podporuje studentskou mobilitu i samotný ústav, fakulta nebo univerzita a k výjezdnímu stipendiu přispívá určitou částkou coby kapesným.
Každý student má v rámci daného stupně studia (bakalářské, magisterské) nárok na dva semestry strávené v zahraničí. Můžete tedy vycestovat na jeden semestr do jedné země a následně si prostřednictvím žádosti pobyt prodloužit na celý akademický rok, nebo se vrátit a později vycestovat na další semestr jinam (nebo se vrátit na stejnou univerzitu, jak chcete).
Zároveň platí, že můžete strávit rok svého bakalářského studia v zahraničí, následně odstátnicovat, nastoupit na navazující magisterské studium a znovu vyrazit do zahraničí.
Stručně řečeno, na koordinátory programu Erasmus. Ale tato odpověď si zaslouží jisté rozvedení – koordinátoři totiž tvoří jakýsi hierarchický systém. Věc se tedy má tak, že pro každý ústav existuje ústavní koordinátor, který Vám poskytne asi nejzasvěcenější informace, protože ví, se kterými univerzitami ústav spolupracuje a jelikož organizoval výjezdy na tuto školu již pro Vaše starší spolužáky, může poskytnout řadu cenných, praktických rad. Pak zde máme fakultního koordinátora a nakonec toho nejvyššího, univerzitního. Některé dokumenty (např. Learning Agreement) se vyřizují na fakultní úrovni, jiné (např. potvrzení o pojištění na dobu pobytu v zahraničí) přes univerzitního koordinátora.
Zároveň samotný fakt, že jste odjeli studovat do zahraničí, neznamená, že si nemůžete plnit povinnosti v rámci svého studijního programu. Můžete si zapsat stejné předměty jako byste si zapsali, kdybyste nikam nevyjížděli. Následně se obrátíte na vyučujícího daného předmětu/daných předmětů s tím, že se účastníte zahraničního výjezdu a požádáte jej o sdělení podmínek pro absolvování. Vyučující k Vám bude přistupovat jako ke studentovi s individuálním studijním plánem, což mimo jiné znamená prominutí docházky na výuku (pochopitelně), individuální konzultace a individuálně dojednané termíny zápočtu/zkoušky a případně i úpravu podmínek (je jasné, že pokud jste v zahraničí, tak například nemůžete obvyklým způsobem odprezentovat referát před zbytkem třídy).
Jak kdy. Podstatné je, aby měla cílová univerzita podepsánu smlouvu o spolupráci jak s Vaším ústavem/katedrou, tak s katedrou Vašeho blízkého/Vaší blízké. Pokud tomu tak není, nezbývá než doufat, že se univerzita, na kterou chcete vyjet Vy, a univerzita, na kterou vyráží Vaše blízká osoba, nachází ve stejném městě (což se může stát) nebo alespoň ve stejném státě a dojezdová vzdálenost mezi oběma univerzitními městy je rozumná.
Svou roli hraje také to, jestli již někdo z Vás už během současného studia v rámci Erasmu v zahraničí pobýval. Pokud jste Vy nebo Vaše blízká osoba během svého aktuálního studia už na jeden semestr vyjeli, můžete společně strávit na Erasmu už jen jeden semestr. Pokud trval předchozí pobyt dva semestry, tak už bohužel daná osoba nemůže vyjet na třetí semestr. V případě, že se nikdo z Vás prozatím programu Erasmus během aktuálního studia neúčastnil, nic nebrání tomu, abyste společně vyrazili na semestr nebo dva.