Program SUper stage nabídne pestrý mix témat. Těšit se můžete na inspirativní přednášky, ochutnávku jídel podle historických receptů nebo fotografický workshop. Za Filozoficko-přírodovědeckou fakultu vystoupí nejen zkušení pedagogové a výzkumníci, ale také talentovaní studenti, kteří přinesou pohled na témata z oblasti historie, technologií, umění, literatury i populární kultury.
Kdo vystoupí za Filozoficko-přírodovědeckou fakultu v Opavě?
Středa 16. 7.
12:15–13:00 – Workshop reportážní fotografie s pedagogem ITF
Ondřej Durczak
Čtvrtek 17. 7.
13.30–14.15 – Architektura a urbanismus pohornické krajiny
Monika Horsáková, Martin Strakoš, Ondřej Durczak, Jan Lenart
Jaký dopad měla důlní činnost na Ostravsku na krajinu? Jaké industriální stavby se po uzavření dolů zachovaly? Které získaly statut památky? A jaký vliv měl zdejší průmysl na urbanismus? Debata s režisérkou cyklu Ostravské kulturní stopy s Monikou Horsákovou, historikem architektury Martinem Strakošem a autorem knih Ostrava v důchodu, Zrození metropole nebo Vzhůru do dolů Ondřejem Durczakem.
14.45–15.30 – Šlechtické pokrmy pro zdraví a dlouhověkost
Irena Korbelářová
Doporučení ohledně stravování pro udržení kondice, zdravý životní styl, dlouhověkost, jakož i stran přípravy jídel v nemoci se v dějinách proměňovaly. Jídelníčky a pokrmy se někdy až překvapivě podobaly dnešní dietní praxi, jindy jí byly na hony vzdálené. Až se zdá, že jejich autoři chtěli poslušným strávníkům spíše přitížit než napomoci k udržení kondice, vyzdravění či dosažení úctyhodného věku. Přednáška s doprovodnou minidegustací, inspirovaná naučeními lékařů našich předků a dobovými receptáři, představí zajímavé rady a zejména pokrmy určené pro aristokraty a šlechtické domácnosti ve středověku a raném novověku.
17.15–18.00 – Do knihovny pro dlouhověkost
Michaela Dombrovská, Blanka Novotná
Knihovny odedávna pomáhaly pojmenovávat i řešit výzvy a problémy společnosti. Jsou centry vzdělanosti a demokracie, informačním zázemím aktivního občanství i středobodem rozmanitých komunit. Jednou z takových výzev je také longevity neboli dlouhověkost. Narůstající průměrná délka života má řadu praktických důsledků a dotkne se každého. Nejúčinnějším řešením je přitom prevence a povědomí o tom, že přiměřené investice do zdraví a vědomá péče o kvalitu života jsou zásadní nejen pro to, jak dlouho budeme žít, ale především pro to, aby každá fáze života byla radostná, pohodová a klidná. Knihovny mohou pomoci hned několika účinnými způsoby. Které to jsou, zjistíte na workshopu!
18.15–19.00 – Disco a diskotéky v české pop-kultuře 80. a 90. let
Miloš Zapletal
Disco coby hudební žánr a diskotéka coby typ hudebně-sociální akce zásadně ovlivnily a ovlivňují populární kulturu od sedmdesátých let do současnosti. To platí i pro české a slovenské prostředí. Po lehce opožděné intenzivní disco-vlně okolo roku 1980 můžeme v česko-slovenské populární hudbě následujících dvou dekád sledovat jednat mnohoúrovňové vstřebávání podnětů této vlny (např. její parodování u Pražského výběru nebo v projektu Triky a pověry), jednak masivní vstřebávání žánrů z disca odvozených. Zásadním fenoménem česko-slovenské populární kultury však byly diskotéky. Diskotéky přežily disco, přežily housové a techno parties devadesátých let a ještě okolo roku 2005 se zdálo, že diskotéky budou „nesmrtelné“. Dnes už víme, že diskotéka byla nikoliv univerzálně „přenosným“ fenoménem, nýbrž praktikou vázanou pouze na určité, historicky omezené typy youth culture. V této přednášce se pokusíme odpovědět na otázku, jak a proč byly disco a diskotéka tak vlivnými fenomény své doby a jak ovlivnily pop-kulturní produkci, která na ně nebyla přímo funkčně vázaná (od filmu Discopříběh až po tvorbu rappera Vladimira 518).
Pátek 18. 7.
12.15–13.00 – Umělá inteligence a eroze demokracie
Kamil Matula, Anna Novotná, Richard Antonín Novák
Umělá inteligence proměňuje společnost, přispívá však také k oslabování demokratických principů? V diskusi se zaměříme na složitý vztah mezi AI a demokracií – prozkoumáme rizika algoritmické zaujatosti, šíření dezinformací, masového dohledu a koncentrace moci v rukou technologických gigantů... A co taková odpovědná AI? Jak zajistit, aby byly demokratické hodnoty posilovány?
17.15–18.45 – Kratom – jaká je hranice mezi lékem a drogou?
Monika Horsáková, Libor Cinger, Jan Horák, Martin Kuchař, Petr Holzhauser
Některým změnil život k lepšímu, jiné dovedl až do psychiatrické léčebny. Ačkoli je kratom na českém trhu teprve krátce, stihl už rozdělit českou společnost a rozvířit živelnou diskuzi. Přijďte se podívat na nový dokumentární film Sběratelé kratomu, který získal Cenu diváků na festivalu Academia Film Olomouc 2025!
Po projekci bude následovat debata se dvěma z autorů snímku, Liborem Cingerem a Monikou Horsákovou, adiktologem Janem Horákem, toxikologem Martinem Kuchařem a popularizátorem vědy Petrem Holzhauserem.
Sobota 19. 7.
17.15–18.00 – Historie herního přebalu v ČR
Kristína Pupáková
Přednáška se zaměří na fascinující vývoj herních přebalů v České republice a jejich roli v historii počítačového hraní. Prozkoumáme, jak se grafické a designérské trendy vyvíjely od prvních krabicových verzí her až po dnešní digitální formáty. Dozvíte se, jaký vliv měly historické okolnosti, kulturní specifika a technologické změny na podobu herních přebalů, které dnes považujeme za součást našeho herního dědictví. Tato přednáška je určena nejen fanouškům her, ale i těm, kteří se zajímají o historii grafiky, reklamy a kulturní proměny v postkomunistické éře!
To ale není vše! Kompletní program SUper stage naleznete na
webu.
Těšíme se na vás!