Studenti oslavili World Rat Day, vyvraceli mýty o potkanech

• Lada Dobrovolná
  • 04.04.2024
V rámci projektového vyučování Sociální psychologie jsme se pustili do fascinujícího experimentu zkoumajícího sociální postoje, percepce a komunikaci. Naším cílem bylo prozkoumat a potenciálně zlepšit postoje studentů k potkanům, často mylně chápaným a opomíjeným tvorům.

Autorka: Mgr. Lucia Drotárová, PhD.

První fáze projektu zahrnovala měření postojů studentů pomocí dotazníku. Následoval seminář věnovaný Světovému dni potkanů, kde naši studenti předvedli své schopnosti v oblasti prezentace a přesvědčování s cílem změnit pohled na tyto zajímavé živočichy.

V druhé fázi jsme se si připravili doprovodný program. S pomocí umělé inteligence jsem složila nádhernou písničku, která byla vizuálně doplněna obrázky potkanů, domácích mazlíčků (poslechnout si ji můžete zde). Rebeka Mrnková nám přiblížila Světový den potkanů, zatímco Kateřina Jabůrková se věnovala projektu APOPO, kde potkani pomáhají s detekcí min a diagnostikováním TBC. Adriana Dušková nám ukázala video tréningu potkanů a přinesla s sebou dvě živé potkanice, aby si je přítomní mohli pohladit. Eliška Štefková připravila prezentaci plnou zajímavostí a vyvracení mýtů o potkanech, včetně známého experimentu Utopia 25. Tereza Bůžková pak vedla kreativní workshop, kde se studenti naučili, jak vyrobit potkana v podobě textilní hračky.

Akci jsme zakončili opětovným měřením postojů k potkanům. Myslíte, že se postoje studentů zlepšily? Sledujte nás a zjistěte výsledky!

Nový obrázek