Návštěva univerzity v Lillehammeru

• Monika Vavrušková
  • 01.05.2024
V termínu 22. – 26. dubna 2024 se uskutečnila pedagogická mobilita v rámci programu Erasmus+ na Inland Norway University of Applied Sciences, Faculty of Education v Lillehammeru v Norsku.
Autorka: Mgr. Kateřina Janků, Ph.D.

Inland Norway University of Applied Sciences, konkrétně milé kolegyně a pedagogové z oblasti Lillehammeru, přivítali budoucí děkanku Fakulty veřejných politik dr. Kolaříkovou, proděkanku pro zahraniční vztahy dr. Janků a dr. Odstrčilíkovou za Ústav speciální pedagogiky, v ještě chladném období přechodu zimy a jara velmi přívětivě.

Cílem mobility bylo odborné jednání o rozvoji spolupráce a partnerství, sdílení zkušeností a diskuze o možné společné projektové a publikační činnosti mezi institucemi. Za tímto účelem se zástupkyně fakulty setkaly s vedoucí katedry pedagogiky a speciální pedagogiky dr. Kristinou Brodal Syversen a dr. Anne Lindblom, členkou katedry, se záměrem probrat témata výzkumu v rámci inkluzivního vzdělávání, organizaci a strukturu norského školského systému a další detailní témata související se speciální pedagogikou a vzděláváním.

V rámci této cesty proběhlo také několik návštěv škol, a to v  základní škole Fagerlung skole in Brumunddal, zaměřující se na multikulturní vzdělávání, v základní škole Lunden skole in Hamar, která se systematicky věnuje vzdělávání i žáků s těžším a kombinovaným postižením v rámci svých pozitivních inkluzivních vizí, a ve střední škole Storhamar VSG, která v daném regionu Hamar zajišťuje kromě několika oborů s maturitou také učební a praktické obory pro studenty se speciálními potřebami. Naše kolegyně měly možnost nahlédnout přímo do výuky v norském jazyce a proběhlo také setkání se studenty a pedagogy, kteří jim představili detailněji studijní programy.

Inland Norway University of Applied Sciences je partnerskou univerzity naší fakulty v rámci programu Erasmus+ od roku 2023, což umožňuje realizovat jednak pedagogické mobility, tak absolvování semestrálních studijních pobytů studentů pedagogicky zaměřených studijních programů. Realizovaná mobilita byla první aktivitou v rámci tohoto partnerství a věříme, že v příštím roce kolegy z Norska uvítáme zde u nás v Opavě.