• 07.09.2023

Ústav historických věd přispívá k záchraně hrobu markýze Bacquehema

Jak informovalo zářijové číslo Zpravodaje statutárního města Opavy Hláska, ujme se město Opava hrobu Oliviera markýze de Bacquehem, jedné z nejvýznamnějších osobností pochovaných na Městském hřbitově.
  • 05.09.2023

Noc vědců se blíží, rezervujte si včas termín!

Do každoročního svátku vědy zbývá pouhý měsíc; přípravy jsou již v plném proudu a nejinak je tomu ve městech, ve kterých sídlí Slezská univerzita, tedy v Opavě a Karviné. Ústředním tématem letošní Noci vědců, která se uskuteční v pátek 6. listopadu, je tajemství, přesto několik připravovaných lákadel můžeme prozradit již nyní.
  • 05.09.2023

První rektor naší univerzity oslavil 100 let. Jeho jméno nově nese aula

Byla to velká sláva a úžasné setkání. První rektor naší univerzity profesor Martin Černohorský dne 31. srpna oslavil sté narozeniny a v pondělí 4. září přijel zúčastnit se slavnostního aktu, jímž naše nejkrásnější aula nadále ponese jeho jméno. Podobné cti se v historii Slezské univerzity někomu dostalo vůbec poprvé.
  • 30.08.2023

Opavské knihovnictví se dostalo na celosvětový kongres v Rotterdamu

Ve dnech 21.–25. srpna se v Nizozemsku konal mezinárodní kongres IFLA World Library and Information Congress.
  • 28.08.2023

Pro ohrožené korály jsme vyběhali 8.170 Kč!

Naše univerzita je již čtvrtým rokem hrdým partnerem charitativního Běhu se Zoo Ostrava, která se každoročně v poslední prázdninový pátek touto formou snaží pomáhat ohroženým živočichům. Jedná se o akci, kdy účastníci běhu platí startovné, čímž se nominují na běh (nikoliv závod!) v krásném prostředí ostravské zoo a jejího botanického parku. Právě startovné pak tvoří výtěžek akce, který bude letos předán neziskové organizaci, která chrání pobřežní korálové útesy na Filipínách.
  • 26.08.2023

Delegace aliance STARS EU navštívila naši univerzitu

V rámci aliance STARS EU měla Slezská univerzita v Opavě tu čest přivítat hosty z Hanze Univerzity Applied Sciences sídlící v Groningenu, v Nizozemsku. První den se delegace setkala s rektorem doc. Tomášem Gongolem, prorektorkou pro studijní a sociální záležitosti doc. Michaelou Weiss, prorektorem pro vědu a zahraniční styky prof. Danielem Stavárkem a zástupci jednotlivých součástí Slezské univerzity.
  • 23.08.2023

Vítězkou Grand Prix na Slovak Press Photu je studentka Institutu tvůrčí fotografie Dorota Holubová

Velký úspěch pro Dorotu Holubovou a Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě znamená nejvyšší ocenění v mezinárodní novinářské fotografické soutěži Slovak Press Photo.
  • 10.08.2023

Výjimečný projekt, výjimeční lidé – to jsou Voices of Meltingpot

Projekt Voices of Meltingpot otevírá dveře do světa hvězd mezinárodního diskusního fóra Meltingpot. Sbírka originálních filmových portrétů vzniká během největšího letního festivalu Colours of Ostrava v industriálním areálu Dolní Vítkovice a přináší mnohdy uhrančivé životní příběhy, zkušenosti, inspirativní myšlenky i vzkazy. Projekt již třetím rokem produkuje Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. O tom, jak natáčení unikátních filmových zpovědí probíhá, jsme hovořili se scenáristkou a režisérkou projektu Voices of Meltingpot a vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Monikou Horsákovou.
  • 04.08.2023

Nová výstava představuje 33 let Institutu tvůrčí fotografie

Třiatřicátý rok Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě nabízí na desítky fotografických souborů, včetně ukázek autorských publikací, bakalářských, diplomových a disertačních prací a knih studentů i pedagogů ITF. Navštívit ji můžete ve Výstavním sále Slováckého muzea v Uherském Hradišti do 27. srpna 2023.
  • 02.08.2023

SUper Stage naší univerzity na letošních Colours opět zaujala

Letos se SUper Stage Slezské univerzity, oficiální scéna mezinárodního diskusního fóra Meltingpot na Colours of Ostrava, opravdu vydařila! Publiku se představilo celkem 32 zajímavých osobností z řad pedagogů, studentů i absolventů naší univerzity spolu s několika vzácnými hosty ve dvacítce vystoupeních, která vzbudila zájem, uznání i živé diskuse.