• 10.05.2023

Slavnostní inaugurace nového rektora a nejvyšších představitelů dvou fakult

Dne 16. května se v kostele sv. Václava v Opavě za účasti rektorů vysokých škol, zástupců ministerstva školství, kraje, statutárních měst Opavy a Karviné a dalších významných hostů vědeckého, kulturního a společenského života uskuteční slavnostní inaugurace nového rektora Slezské univerzity doc. Mgr. Tomáše Gongola, Ph.D., děkanky Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě prof. PhDr. Ireny Korbelářové, Dr. a děkana Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné doc. RNDr. Ing. Roman Šperky, Ph.D.
  • 20.04.2023

Pedagog a dva absolventi získali ocenění v prestižní fotografické soutěži!

Asociace profesionálních fotografů ČR oslavila již 20. ročník prestižního ocenění Osobnost české fotografie společně s předáváním cen Federace evropských profesionálních fotografů FEP Awards v Rock Opera Praha 15. dubna 2023.
  • 31.03.2023

Nový díl CO BY KDYBY bere útokem kvantovou fyziku

Pořad "CO BY KDYBY?", který pokládá odborníkům někdy až lehce šílené hypotetické otázky, vypouští do éteru další díl. Tentokrát budeme mluvit o kvantových počítačích. Co je to vůbec qubit? A zahráli bychom si na kvantovém počítači nějaké hry? Co kdybychom kvantově komunikovali? O těchto a dalších hypotetických otázkách budou diskutovat JaRon z vědecky popularizačního projektu Vědátor s profesorem Tomášem Opatrným a docentem Karlem Lemrem. Zárukou třeskuté diskuse je opět její moderátor, známý youtuber Martin Rota.
  • 26.03.2023

Představujeme novou prorektorku pro studijní a sociální záležitosti!

Od začátku března má naše univerzita také novou prorektorku pro studijní a sociální záležitosti. Jak vnímá ona svoji funkci, a jakých cílů by chtěla dosáhnout? Odpovědi nejen na tyto otázky si můžete přečíst v rozhovoru. Seznamte se s doc. PhDr. Michaelou Weiss, Ph.D.
  • 23.03.2023

Opavský majáles se blíží… Možná jeden z posledních, který organizují sami studenti

Kroniky popisují majáles jako ryze českou oslavu studentského života a příchodu měsíce května, některé prameny jej uvádějí jako tradici spojenou s rozmachem univerzit, doloženou již od 15. století. Bohužel však charakter těchto akcí pořádaných samotnými studenty jako neziskové akce v posledních letech, zvláště ve velkých městech, vytlačují komerčně založené subjekty, které zavětřily příležitost k monetizaci této většinou nijak nechráněné značky dobré zábavy. V Ostravě se tak např. letos konají majálesy dva, a to týden po sobě. Jaký bude ten opavský?
  • 20.03.2023

Žádost k projektu Eden Silesia podána. Zbývá držet palce

Eden Silesia je jedním z pilířů přeměny Karvinska z oblasti negativně poznamenaného těžbou uhlí v inspirativní a atraktivní území, a také jedním ze zásadních strategických projektů naší univerzity, který se bude ucházet o evropské finance z Fondu pro spravedlivou transformaci. Cílem projektu je vybudování vzdělávacího vědecko-výzkumného parku, který bude na zhruba 60 ha nabízet vzdělání, poučení i zábavu v oblastech zaměřených na regenerativní rozvoj krajiny a regionu nejen studentům Slezské univerzity, ale všem věkovým kategoriím od předškolních dětí po seniory, a to jak formou vzdělávání, tak i způsobem trávení volného času. Zda tento projekt, který se těší podpoře statutárního města Karviná i Moravskoslezského kraje, v žádosti uspěje, bude známo pravděpodobně na přelomu léta a podzimu.
  • 17.03.2023

Představujeme nového prorektora pro vědu a zahraniční styky!

Nejen náš nový rektor, ale také jeho nejbližší tým prorektorů, započal k prvnímu březnu své působení ve funkci. Ta je pro některé členy týmu novou zkušeností, někteří tuto pozici zastávali již dříve. Jedním z „nováčků“ je i prorektor pro vědu a zahraniční styky. Jak vnímá svoji funkci, a také například jakému fotbalovému týmu fandí? To vše a mnohem více nám prozradil v krátkém rozhovoru. Seznamte se s prof. Ing. Danielem Stavárkem, Ph.D.
  • 08.03.2023

Akademický senát si zvolil nové vedení

Ve včerejších volbách byla členy akademického senátu naší univerzity zvolena novou předsedkyní tohoto nejvyššího univerzitního orgánu Ing. Lucie Kamrádová, Ph.D., odborná asistentka Ústavu veřejné správy a sociální politiky Fakulty veřejných politik v Opavě.
  • 01.03.2023

Představujeme nového rektora naší univerzity!

Dnešním dnem započíná náš nový rektor svou čtyřletou cestu v této nové roli. Jaké jsou jeho vize, kterým směrem by se měla naše univerzita pod jeho vedením ubírat a jak hodlá podporovat oblast vzdělávání? To všechno jsou otázky, které jsme mu položili a vy si nyní můžete přečíst jeho odpovědi. Seznamte se, doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D.
  • 22.02.2023

Naše další významná stopa na Colours of Ostrava je na světě!

Slezská univerzita se kromě SUper stage podílela na největším multižánrovém festivalu také filmařsky. Pro Colours of Ostrava jsme vyrobili aftermovie zaměřené na projekt Colours bez bariér a na děti na festivalu, pro diskusní fórum Meltingpot, jež probíhá v ostravských Dolních Vítkovicích po boku festivalu Colours of Ostrava, jsme natočili záznamy debat či tzv. small talks. Vůbec největším filmovým projektem, který jsme měli na starost, byly Voices of Meltingpot. Projekt, který přináší sérii 19 inspirativních filmových rozhovorů předních osobností mezinárodního fóra Meltingpot, měl novinářskou předpremiéru v ostravském klubu Etáž 21. února 2023. Sérii dokumentárních zpovědí už podruhé natočil Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. K natáčení projektu se tým Slezské univerzity vrátil po třech letech. První série z jeho dílny měla premiéru v roce 2019, v letech 2020 a 2021 se fórum kvůli pandemii onemocnění covid-19 nekonalo.