Na skok do portugalské Bragançy

  • Kateřina Trembač
  • 19.07.2023
Program s názvem Erasmus+ je projekt Evropské unie, který podporuje zahraniční mobilitu a umožňuje výjezdy (nejen) vysokoškolských studentů. Standardní a nejobvyklejší je semestrální pobyt. Studenti přitom mají na výběr z širokého portfolia států i univerzit.
Erasmus+ ovšem rovněž nabízí i možnost vycestovat pouze na týden, a právě tuto příležitost využili naši čtyři studenti z Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, konkrétně z Ústavu informatiky. Účastnili se tzv. BIP (Blended Intensive Programmes). Jedná se o krátké intenzivní programy, které kombinují krátkodobou fyzickou mobilitu s povinnou virtuální částí. Studenti si zvolili kurz „Cybersecurity“ s cílovou destinací Polytechnického institutu v portugalské Bragançe.

Již devět týdnů před výjezdem se konaly první online přednášky. „Výuka probíhala pravidelně každý týden podle plánu. Profesor byl velice přátelský, příjemný, dokázal výborně vysvětlit danou problematiku a případně také pomoci s řešením domácích úkolů,” říká jeden z účastníků výjezdu a dodává: „Samotná úroveň dané problematiky mi přišla vysoká a místy, konkrétně pro mě, který se tímto odvětvím nezabývá, i náročná. V případě online úkolů nebyla obtížnost úkolů nikterak složitá, ale především časově velmi náročná.”

Po devíti týdnech online přednášek následoval samotný výjezd do Portugalska, který si studenti společně s ubytováním zařizovali sami. „Cesta je relativně náročná, proto bych doporučil přespat po příletu jednu noc v Portu a na druhý den vyrazit autobusem do Bragançy,” uvádí jeden ze studentů a pokračuje: „Ubytování jsme si zařizovali na vlastní pěst. Byli jsme ubytovaní asi deset minut od školy a třicet minut od centra. Po zpáteční cestě bych rovněž doporučil zůstat pár dní v Portu. Je to krásné přímořské město s velkým množstvím památek a nezapomenutelných výhledů.”

Týdenní pobyt v Bragançe začal v pondělí výukou a pokračoval až do pátku. Studenti se tak poprvé fyzicky setkali s vyučujícím, ostatními studenty a začali v týmech pracovat na společném projektu. „Při úkolech během fyzického pobytu v Portugalsku se zvýšila jak obtížnost, tak časová náročnost. Každopádně to mělo za následek hlubší rozšíření mých obzorů mimo mé klasické zájmové odvětví,” říká opět jeden ze studentů a dodává: „Kdybych měl však vypíchnout věc, která mě mrzela, tak je to nejspíš neproběhnutí vyhlášení výsledků. Školu jsme vlastně opustili zcela běžně jako každý jiný den a na výsledky si museli počkat až elektronicky několik dní po příjezdu.”

Všichni účastníci po příjezdu kurz zdárně dokončili a mimo připsaných kreditů si z Portugalska dovezli hromadu zkušeností a zážitků. „Celou zkušenost tak hodnotím kladně a doporučuji ji každému, nejen lidem zabývající se kyberbezpečností, ale také těm, kteří s tímto odvětvím nemají mnoho zkušeností,” zakončuje jeden ze studentů.