Projekty v rámci Institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace SU OPF (IP)

Vyhlášení a zásady řešení projektů IP na rok 2024

IP/02/2022  Monitoring vlivu změn globálního podnikatelského prostředí na strategické řízení podnikatelských subjektů v kontextu výkonnosti a konkurenceschopnosti

období: 2022 - 2024
řešitel: Ing. Šárka Zapletalová, Ph.D.

Cílem projektu je zmapovat a vyhodnotit vliv změn globálního podnikatelského prostředí na strategické řízení podnikatelských subjektů, a to konkrétně v oblastech business modelů, lidských zdrojů a podnikových strategií, a následně navrhnout využití těchto změn pro posílení výkonnosti a konkurenceschopnosti podnikatelských subjektů. 

IP/01/2023  Pokročilá analýza dat z logovacích souborů ERP systémů

období: 2023 - 2024
řešitel: Ing. Radim Dolák, Ph.D.

Cílem projektu je pokročilá analýza dat z logovacích souborů ERP (Enterprise Resource Planning) systémů se záměrem vytvoření procesní mapy a detailní analýzy vybraných podnikových procesů, nalezení závislostí v datech a návrh vhodné interpretace výsledků za účelem jejich využití pro modelování, simulaci a optimalizaci procesů.

IP/05/2023  Rozvoj intelektuálního kapitálu v podnikání

období: 2023 - 2024
řešitel: Ing. Petra Krejčí, Ph.D.

Cílem projektu je na základě analýzy sekundární a primárních dat zjistit kauzalitu složek intelektuálního kapitálu na rozvoj podnikání a vyhodnocení předpokladů pro tuto činnost. Projekt dále směřuje k rozvoji a možnosti využití těchto znalostí na úrovni jak vzdělání, tak praktického využití u podnikatelských subjektů v České republice.  

IP/10/2023  Měnová a fiskální politika v měnícím se makroekonomickém prostředí

období: 2023 - 2024
řešitel: Ing. Irena Szarowská, Ph.D.

Cílem výzkumu je zkoumat reakci měnové a fiskální politiky na aktuální změny ekonomického prostředí a vice versa. Pozornost bude věnována ekonomickému vývoji popsanému vybranými makroekonomickými fundamenty, reakcím zmíněných politik, vyhodnocení jejich dopadu a vzájemných souvislostí, jakož i vlivu těchto změn na ekonomické subjekty.  

IP/11/2023  Politika řízení pracovního kapitálu vybraných podniků v České republice
období: 2023 - 2024
řešitel: Ing. Markéta Skupieňová, Ph.D.

Cílem projektu je zjistit, zda existují rozdíly v podnikové výkonnosti s přihlédnutím na zvolený typ politiky řízení pracovního kapitálu napříč jednotlivými odvětvími vybraných podniků. Dalším cílem projektu je zjistit, zda pracovní kapitál a jeho prvky na jedné straně a kapitál potřebný k financování pracovního kapitálu na straně druhé, ovlivňují výkonnost podniků dle velikosti a odvětví s přihlédnutím na jednotlivé typy politik řízení pracovního kapitálu.

IP/12/2023  Cirkulární ekonomika jako nástroj zajištění udržitelného rozvoje České ekonomiky
období: 2023 - 2024
řešitel: Ing. Petra Chmielová, Ph.D.

Cílem projektu je vyhodnotit přístup veřejné správy k problematice cirkulární ekonomiky, tj. do jaké míry je součástí strategických dokumentů relevantních entit a výdajů v rámci veřejných prostředků. Tento přístup bude sledován jak na národní úrovni v rámci hospodářské politiky státu, tak i na regionální (krajské) a municipální úrovni.

IP/13/2023  Daňová politika v kontextu hmotného a procesního práva
období: 2023 - 2024
řešitel: Ing. Šárka Sobotovičová, Ph.D.

Cílem výzkumu je zhodnocení vývoje jednotlivých daní a jejich postavení v daňovém mixu. V této souvislosti budou zkoumány strukturální prvky jednotlivých daní, zejména daňové sazby, daňové úlevy a legislativní změny usnadňující daňovou správu. 

IP/03/2024 Finanční výkonost středně velkých firem zpracovatelského průmyslu v potravinářství vybraných zemí EU v kontextu nedávných krizí
období: 2024
řešitel: řešitel: Ing. Tomáš Heryán, Ph.D.

Navrhovaný projekt si klade za cíl zhodnotit dopady pandemie nemoci COVID-19 a následné energetické krize na finanční výkonost středně velkých firem zpracovatelského průmyslu v potravinářství ve vybraných zemích EU. Projekt primárně staví na finančních datech z databáze Orbis, uspořádaných v panelech, a na aktuální metodice heterogenních difference-in-differences modelů a kohortami různě zasažených podniků vybraných zemí EU. Z hlediska výsledků budou manažeři, ale i vlastníci firem schopni posoudit, do jaké míry byla jejich společnost zasažena oproti celému trhu. Současně se jedná o prohloubení spolupráce týmu složeného ze zástupců OPF SU a Ekf VŠB-TUO, kteří tvoří řešitelský kolektiv navazujícího projektu GA ČR pod vedením navrhovatele a řešitele IP projektu. Výstupem projektu IP proto budou dvě studie do časopisů WoS Q2 (SSCI), Eurasian Business Review a Review of Managerial Science, které budou v případě jejich zamítnutí přepracovány dle připomínek recenzentů a na náklady navazujícího projektu budou opětovně zaslány do stejného časopisu k publikování v režimu golden open access. Z hlediska úspory nákladů projektu IP jsou oba časopisy navíc spojeny s jedinou mezinárodní konferencí EBES, konané na jaře v Berlíně.

IP/05/2024  Development and Modeling of Sophisticated Decision Making Processes under Uncertainty
období: 2024 - 2025
řešitel: doc. Mgr. Jiří Mazurek, Ph.D.

Cílem navrhovaného projektu je rozvoj a modelování rozhodovacích procesů založených na metodě párových porovnání v situacích, kdy je rozhodovací problém zatížen neurčitostí. Tato neurčitost může mít různé formy, od nemožnosti získat přesnou informaci po situace, kdy je informací nedostatek. Neurčitost je všudypřítomným aspektem rozhodování přítomným téměř ve všech oblastech lidské činnosti. K jejímu popisu se využívá sofistikovaný matematicko-statistický aparát zahrnující například pravděpodobnost nebo fuzzy množiny a jejich různé modifikace. V navrhovaném projektu se zaměřujeme na problematiku popisu, rozvoje a modelování (metodou Monte Carlo) neurčitosti v teoretickém rámci párových porovnání. Fundamentální součástí tohoto rámce je matice párových porovnání, která slouží k odvození priorit porovnávaných objektů. V rámci projektu se soustředíme především na intervalové matice a „téměř prázdné“ matice, které dosud nebyly dostatečně prozkoumány. Výzkumné otázky, na něž budeme hledat odpovědi, zahrnují mimo jiné problém jednoznačnosti řešení pro nekonzistentní intervalové matice, problém hodnocení „kvality“ řešení nebo problém odvození prioritního vektoru při nedostatečném počtu párových porovnání. Výstupem projektu budou nejméně tři články v impaktovaných časopisech a online nástroj pro podporu rozhodování.