První nástřel do terče v jubilejním roce byl víc než úspěšným

• David Slosarczyk
  • 23.04.2024
Téměř celodenní páteční „souboj“ pedagogů, studentů a spolupracovníků Matematického ústavu (MÚ) s účastníky týmové středoškolské matematické soutěže Náboj (19. dubna) se odehrál tak, jak to na této součásti Slezské univerzity v Opavě bývá obvyklé. S plným nasazením.
Nejprve se patří opravdu kolegiálně poděkovat všem, kdo se na realizaci vskutku velké akce podíleli. Ze strany „přespolních“ uveďme v první řadě hlavního partnera - společnost SMS finance, nezávislou poradenskou společnost s celorepublikovou působností. Samozřejmě participovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (vždyť soutěž má stále širší mezinárodní dosah, tentokrát se utkalo 1240 týmů). Dalšími partnery byla i společnost Mightcore a pochopitelně MÚ. Bez výjimky to bylo i hostitelské město, letos už osmistoleté. Opava i Slezská univerzita se vskutku vytáhly, a pokud jde o Náboj v ČR, může se v budoucnu hodnotit historická skutečnost, že soutěž dokáže organizovat jen samotná pražská metropole a mnohem menší a více odlehlejší jeho slezské centrum. A pořadatelský MÚ? Může si vykázat první letošní korálek na šperku, kterým připomíná jeho pětadvacetiletou historii. Ten korálek byl tentokrát jasně tyrkysový podle barvy triček s logem Náboje a oblékli ho na celý den rádi všichni obětaví pořadatelé. Slušelo jim.

Na úvod vše pragmaticky uvedla RNDr. Jiřina Jahnová, Ph.D., když uvedla klání ve společnosti juniorů, tedy těch účastníků, jimž zůstávají do maturity více než dva roky. Všichni ostatní středoškoláci jsou podle kategorií Náboje už seniory. Ale všichni se víc než činili! Obě největší auly Fakulty veřejných politik Slezské univerzity na Bezručově náměstí byly skoro obsazeny 35 týmy juniorů a 35 týmy seniorů. Přijeli dokonce i účastníci z takových škol, které dokázaly sestavit dvě pětičlenná seskupení. A Wichterlovo gymnázium z Ostravy nominovalo dokonce tři soutěžní týmy jen v kategorii seniorů.

Chcete-li znát některá jména matematických talentů, můžete nahlédnout do celkového výčtu týmů na této stránce. Tak třeba jsme se soustředili na matematiky z Gymnázia a Střední odborné školy Rýmařov. „Snažila jsem se stejně jako mí kolegové, ale na vysoké příčky určitě nemůžeme myslet,“ uvedla septimánka Vendula Sochorová (jejími nejbližšími kolegy byli Barbora Peterková, Amálie Vinohradníková, Ema Žáková a David Staník), když se začala balit ještě před vyhlášením vítězů. „Je to ale pro nás všechny užitečná zkušenost,“ rozloučila se s opavským dějištěm soutěže.

Podobně se dařilo účastníkům ze Střední odborné školy a Gymnázia ze Starého Města na ulici Velehradské. V mimosoutěžní kategorii chodců či lépe běžců, kteří aktuální výsledky transportovali k opravovatelům, což není tak snadný úkol přes značnou vzdálenost auly, bych ocenil nejvíce Kristýnu Ottovou ze 2. ročníku citované školy (jejími kolegy byli Josef Hlahůlek, Kamil Maděra, Rostislav Procházka a Jakub Slavík). Běhala určitě nejrychlejším tempem a skutečně neúnavně.

„I takové ocenění beru, snad příště budeme ještě úspěšnější přímo v matematice,“ smála se Kristýna. „Fotografie jejích bot by Vašemu článku jistě slušela,“ řekla s nadsázkou její učitelka-svěřenkyně při hodinách matematiky. Chtěli jsme se ale ještě dozvědět, jak ve škole na Velehradské ulici pojímají historii příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. „I když víme, že je to už pradávné deváté století, myslím, že Cyril a Metoděj k nám nepřišli pěšky. Asi ze vzdálené Soluně (Soluň, tedy Thessaloniki z řecké Makedonie) cestovali nejspíše letadlem,“ konstatovala v žertu Kristýna z města v Dolnomoravském úvalu. „Vidíte sám, že nám dobrá nálada soutěž nijak nepokazila. Je totiž, byť nedávnou, přesto také už plně minulostí,“ dodala při závěrečném setkání.

Téměř nenápadné pracovnice MÚ, ale v pátek nejpřednější organizátorky opavského Náboje RNDr. Lenka Rucká, Ph.D., a RNDr. Jiřina Jahnová, Ph.D., si nikdy nepotrpí na velké komplimenty. „Myslíme si, že jsme to společně zvládli a jsme za to velmi rády, lidé z našeho ústavu si pořádně mákli. Všem tedy upřímně děkujeme a za rok se snad na jaře setkáme znovu. Možná, že se ještě najde nějaké to letošní tričko i pro Vás,“ uvedly dr. Rucká a dr. Jahnová. A to jedno atraktivní tyrkysové tričko opravdu ještě našly. (um)

Některé výsledky z opavského dějiště soutěže Náboj

Junioři:

První a druhé místo získali studenti Wichterlova gymnázia v Ostravě (pořadí - tým A byl první a tým B byl druhý).

Třetí příčku obsadili studenti Mendelova gymnázia v Opavě (družstvo A). Tým B Mendelova gymnázia v Opavě se umístil na 13. místě.

Senioři:

Primát rovněž patří studentům Wichterlova gymnázia v Ostravě (pořadí – tým A byl první a tým C byl druhý). Tým B téže školy se umístil na 6. místě.

Třetí příčku brali studenti Mendelova gymnázia v Opavě (tým A). Družstvo B Mendelova gymnázia v Opavě skončilo na 16. místě.

A jak dopadli dříve citovaní účastníci soutěže hned v textu?

Střední odborná škola a Gymnázium ve Starém Městě (Kristýna Ottová a spol. – 26. místo)

Gymnázium a Střední škola Rýmařov (Vendula Sochorová a spol. – 33. místo)