Dva mladí talentovaní matematici zářili celé dopoledne

  • David Slosarczyk
  • 08.04.2024
Dopolední program dubnového Matematického pátku (5. dubna) na Matematickém ústavu (MÚ) v Opavě oslavili dva mladí talentovaní adepti vědy. Před téměř třemi desítkami pozorných posluchačů z řad středoškoláků přednášel nejprve Bc. Rostislav Klech, student 1. ročníku magisterského studia oboru Matematická analýza na MÚ, aby ho posléze vystřídala litomyšlská gymnazistka Tereza Kladivová.
Bylo to dopoledne opravdu vydatné. Bc. Klech se ponořil do tématu „Nejrychlejší cesta není vždy ta nejkratší“ a přiblížil krásu parciálních derivací, variačního počtu, délky křivky, diferenciálních rovnic, cykloidy a křivky nejkratšího času tak, že sklidil nejen obdiv všech vrstevníků, ale gratuloval mu i také přítomný předseda opavské pobočky Jednoty českých matematiků a fyziků PaedDr. Jiří Duda. Klechův výklad nepominul ani odkaz jednoho z největších matematiků 18. století. Šlo o francouzského matematika a astronoma italského původu - vždyť Joseph Louis Lagrange (původním jménem Giuseppe Lodovico Lagrangia, 1736-1813) významně rozvinul matematickou analýzu, teorii čísel, klasickou a nebeskou mechaniku a je spoluzakladatelem variačního počtu.

Když se na konci přednášky svých mladších posluchačů v publiku ptal na jejich mínění k tomu, co právě vyslechli, někdo řekl, že si bude dlouho pamatovat, že kolečko se válí, nikterak se nepřevaluje, ba ani nepovaluje. Abychom řekli na srozuměnou – cykloida je transcendentní cyklická křivka, kterou vytvoří bod pevně spojený s kružnicí, která se po přímce valí (kutálí).

A Tereza Kladivová? Její „Barevné výhonky“ mohly mnohé k odvaze inspirovat ke Středoškolské odborné činnosti (SOČ) a v budoucnu na univerzitách ke Studentské vědecké odborné činnosti (SVOČ). Laureátka 2. místa loňské celostátní přehlídky SOČ, navržená do soutěže o cenu České hlavičky, navržená na cenu Učené společnosti ČR, nositelka ceny Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Fakulty jaderné a fyzikálně-inženýrské Českého vysokého učení technického a ředitele MÚ probrala hru z oblasti teorie grafů vzniklou na University Cambridge už v roce 1967. Mluvila o komponentech, mostu, podgrafu, rovinných grafech i o Eulerově vzorci, přeživších vrcholech, farizejích i strážcích a nezalekla se ani svých zkušeností ze SOČ, někdy strastiplných, povětšinou ale skvělých, protože pomáhají vytvářet matematické kontakty. „Nebojte se žádných soutěží, je to pro dobro věci,“ uvedla Tereza. Budeme ji tedy vyhlížet po její maturitě na MÚ? Uvidíme.(um)