Workshop pedagogických metod

• Lenka Přečková
  • 25.10.2023
Ve čtvrtek 12. října 2023 se uskutečnil workshop pedagogických metod určený pro doktorandy a akademické pracovníky. Odborný seminář vedla Dr. Mirka Dvořáková a účastníci měli možnost příležitost obohatit své znalosti v oblasti pedagogických metod a androdidaktických principech. Tyto principy zahrnují princip názornosti, uvědomělosti a aktivity, přiměřenosti, trvalosti a soustavnosti.

Autor: Iveta Palečková

Společně jsme ale také diskutovali například to, jak získávat zpětnou vazbu od studentů, ale také jak ji efektivně studentům poskytovat. Byl diskutován význam poskytování zpětné vazby při zkouškách, státních závěrečných zkouškách, ale i prezentací v rámci semináře či při odevzdání seminárních prací. Workshop se věnovat otázkám práce s chybou a zvládání výzvy spojené s prací se současnou generací studentů, včetně strategií, jak je zaujmout či motivovat k přijmutí zodpovědnosti za své učení.

Dalším bodem byla efektivní práce s malou skupinou studentů a zadávání skupinových úkolů. Během workshopu si účastníci vyzkoušeli konkrétní aktivizační prvky pro využití v rámci přednášek a seminářů, což umožnilo účastníkům získat novou inspiraci a nápady pro zlepšení výuky.

Z osobní zkušenosti můžu říci, že tento workshop byl pro mě cennou příležitostí k inspiraci pro další zvýšení kvality výuky.