Slezská univerzita v Opavě nabízí širokou škálu programů celoživotního vzdělávání (CŽV), které jsou určeny všem, kdo si chtějí rozšířit odborné znalosti, získat nové dovednosti nebo se vzdělávat v oblastech, které je zajímají. CŽV probíhá v souladu s § 60 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, a řídí se pravidly stanovenými univerzitou.

Co je CŽV?

Celoživotní vzdělávání je specifickou formou studia, kterou realizuje univerzita prostřednictvím svých fakult, ústavů a dalších odborných pracovišť. Tato forma vzdělávání je určena jak pro profesní rozvoj, tak pro zájmové či osobnostní obohacení.

Komu je CŽV určeno?

Programy CŽV jsou vhodné pro široké spektrum zájemců – od pracovníků, kteří chtějí zvýšit svou kvalifikaci, přes absolventy vysokých škol, až po všechny, kdo mají zájem o další vzdělávání bez ohledu na věk či předchozí studium.

Organizace a řízení

Celoživotní vzdělávání je na Slezské univerzitě koordinováno a metodicky řízeno prorektorem pro studijní a sociální záležitosti, čímž je zajištěna kvalita a odborná úroveň všech programů.


Nabídka programů CŽV

Programy celoživotního vzdělávání jsou realizovány v českém nebo cizím jazyce, a to prezenční, distanční nebo kombinovanou formou – podle charakteru konkrétního programu i potřeb účastníků.

Typy programů:

  • Programy typu A – vzdělávání v rámci akreditovaných studijních programů.

  • Programy typu M – vzdělávání mimo rámec akreditovaných programů, mezi něž patří:

    • Univerzita třetího věku

    • Další odborné vzdělávání

    • Mezinárodně uznávané kurzy

    • Mikrocertifikáty

Průběh studia

Vzdělávání v rámci CŽV probíhá na základě schválených vzdělávacích plánů. Pravidla pro přípravu, realizaci a hodnocení programů stanovuje vnitřní směrnice univerzity o zajišťování a hodnocení kvality vzdělávací činnosti. O správu jednotlivých programů se starají pověření zaměstnanci jednotlivých uskutečňovatelů (fakult, ústavů apod.).