• 20.05.2024

Nové Co by kdyby tentokrát o zoologických zahradách

Další díl oblíbeného pořadu Co by kdyby zcela ovládly zoologické zahrady. Pozvání tentokrát přijali ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák a jeho kolegyně Jana Pluháčková. Moderátor Martin Rota se již tradičně snažil nahlédnout na pokraj vědeckých hypotéz a hledal odpovědi na absurdní otázky. Proč jsou zvířata chlupatá? Jaké je zvíře nejroztomilejší? Jaký je Váš nejoblíbenější dinosaurus? Zásadní otázka však zněla: „Co by kdyby neexistovaly zoo?“
  • 17.05.2024

Opavský páv – den třetí a výsledky festivalové soutěže

Poslední den 11. ročníku mezinárodního filmového festivalu Opavský páv se nesl zejména ve znamení vyhlášení výsledků festivalové soutěže. Přinesl ale i další zajímavé momenty. Dopoledne proběhla druhá část workshopu Color Gradingu a také fotografický workshop zaměřený na tvorbu fotogramů.
  • Olha Hodunova
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

Jubilejní 10. ročník Vyběhněte s děkanem zná své vítěze!

Ve středu 15. května 2024 jsme oslavili desáté výročí oblíbené sportovní akce „Vyběhněte s děkanem“. Tento rok se akce zúčastnilo téměř 100 běžců, kteří si užili krásné počasí a přátelskou atmosféru našeho desátého běhu.
  • Petra Daníšková

Blended Intensive Program (BIP) na téma Pedagogical Innovation na OPFce

V týdnu od 13. 5. proběhl na naší OPFce Blended Intensive Program (BIP) na téma Pedagogical Innovation.
  • 16.05.2024

Pod školním hřištěm v Opavě našli archeologové mincovní poklad

Při archeologickém výzkumu byl Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Ostravě, v prostoru školního hřiště na ulici Praskova v Opavě nalezen výjimečný soubor, který zahrnoval nejen středověké zlaté a stříbrné mince, ale také důležité doklady o středověkém osídlení regionu.

Úspěšná dvojice pražských výstav Vladimíra Birguse

V galerii Czech Photo Centre v Praze byla od 10. dubna do 9. května 2024 otevřena výstava Vladimíra Birguse Černá a bílá reflektující jeho ranou tvorbu datovanou od sedmdesátých let přibližně do roku 1989.
  • David Slosarczyk
  • 15.05.2024
  • Matematický ústav v Opavě

Planetární stezka Opavskem bude nově rozšířena

Známá novodobá turistická atrakce Opavska - planetární stezka Sluneční soustavy - se nyní dále rozšiřuje. Tentokrát prostřednictvím planetky Černohorský, která bude nově umístěna na Bezručově náměstí, proti vstupu do budovy Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity, kde je situován také Fyzikální ústav v Opavě.
  • 15.05.2024

Studenti z ITF bodovali v soutěži Osobnost české fotografie do 30 let

Studenti Institutu tvůrčí fotografie FPF v Opavě Viol Hertelová a Matyáš Páleníček byli minulý měsíc Asociací profesionálních fotografů oceněni ve fotografické soutěži Osobnost české fotografie v kategorie Mladá fotografie do 30 let.
  • Lenka Přečková
  • 14.05.2024
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

Šestnáctý ročník soutěže pro středoškoláky z oblasti financí

Katedra financí a účetnictví uspořádala letos již šestnáctý ročník soutěže o nejlepší esej z oblasti finanční gramotnosti pro studenty středních škol. V tomto roce soutěž tematicky reagovala na aktuální problematiku rozvoje umělé inteligence, jelikož studenti měli za úkol napsat esej na téma „Možnosti a hrozby využití umělé inteligence ve financích“.
  • 13.05.2024

Letošní vizuál Opavského páva pracuje s nostalgií a estetikou poznaného

Mezinárodní festival studentských filmů Opavský páv se každý rok představuje v novém vizuálním stylu, který vždy reflektuje aktuální trendy v grafickém designu. Jeho autorkou je pedagožka Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby, který festival organizuje, Kristína Pupáková.