Tato služba slouží k připojení zařízení zaměstnance nebo studenta, který je na cestách či doma tak, jako by byl připojen lokálně k síti SU. Díky tomu se lze připojit ke všem prostředkům ICT (serverům, informačním systémům apod.) jinak dostupným pouze uvnitř univerzitní sítě. Na počítači musí být nainstalovaný klient virtuální privátní sítě (VPN). Typické použití je připojení domácího počítače nebo notebooku na cestách.

Návod pro Windows

Platí pro Windows 7 a vyšší

Instalace VPN
  1. Stáhněte si a nainstalujte aktuální "stable" verzi OpenVPN klienta pro váš operační systém na tomto místě (vyberte si odpovídající verzi v tabulce, typicky to bude "Windows 10 installer (NSIS)"). Během instalace bude pravděpodobně zobrazeno varování o tom, že ovladač virtuálního síťového rozhranní TAP-Win32 Adapter neprošel certifikací. Přijměte tuto skutečnost a pokračujte.
  2. Nastavte spouštění OpenVPN klienta s administrátorskými právy. V nabídce Start => Všechny programy / OpenVPN / OpenVPN GUI klikněte na Vlastnosti a v záložce Kompatibilita zaškrtněte "Spustit tento program jako správce".
  3. Po spuštění by se měla v systray (panel s ikonkami vpravo dole) objevit nová ikonka OpenVPN GUI.
Konfigurace
  1. Rozbalte obsah souboru, který Vám byl zaslán e-mailem do adresáře config programu OpenVPN (obvykle do C:\Program Files\OpenVPN\config\).
Používání
  1. Ujistěte se, že jste připojeni k Internetu (doma, na cestách,...).
  2. Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku OpenVPN v systray a vyberte možnost Připojit (Connect).
  3. Pro ověření se používá Vaše jméno a heslo do CRO.
  4. Po úspěšném připojení ikonka zezelená.
  5. Nyní jste připojeni k síti SU tak, jako byste byli v práci a můžete využívat její služby normálně nepřístupné z vnějších sítí.