Již tradiční večer setkání zájemců všech věkových kategorií s vědou a vědci
Také v roce 202 se Slezská univerzita připojí k charitativní akci Zoo Ostrava, kterou je tentokráte Běh pro loskutáky. Výtěžek akce tak podpoří tato výjimečná a ohrožená zvířata, kterým hrozí úplné vyhubení. Přiložíš i ty nohu k dílu a pomůžeš loskutáky zachránit?
Po roční neplánované odmlce se opět těšíme na společné setkání na parketu kulturního domu Na Rybníčku, kdy ples naší alma mater patřil k vyvrcholením plesových sezón v Opavě. Držme si palce a buďte s námi u toho! Program připravujeme a brzy zde zveřejníme…

Mezinárodní knihovnická konferenci Kniha ve 21. století, kterou pořádá Ústav bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě a Moravskoslezská vědecká knihovna.
Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné připravuje na 11. února 2022 další ročník fakultního plesu.
Vánoční jarmark v režii Studentské unie je akcí, kde se mohou sejít studenti, univerzitní zaměstnanci i široká veřejnost a užít si chvilku klidu v předvánočním shonu. Za dobrým svařákem a lahodným cukrovím zaskočte do atria Fakulty veřejných politik - a třeba tu i seženete milý vánoční dárek.

Mají kroužky cizího jazyka v mateřské škole smysl nebo je to pro děti zbytečná zátěž? Může se člověk ve vyšším věku ještě naučit cizí jazyk? To jsou otázky, na které se pokusíme najít odpověď při populárně-vědecké přednášce založené na nejnovějších poznatcích neurodidaktiky. Přednášející: Mgr. Jana Nálepová, Ph.D.
Přijďte se naladit na magickou atmosféru Vánoc vystoupením univerzitního Komorního pěveckého sboru do Výstavní budovy Slezského zemského muzea v Opavě! Začíná v 17 hodin.
Zveme studenty na přednášku odborníka z praxe.

Opavský ROBOCUP – 8. ročník soutěže pro studenty středních škol v programování robotických systémů
Populárně-vědecká přednáška pro studenty i širokou veřejnost je věnována srovnání jazyka dvou italských filmů vynikajících italských režisérů: Viscontiho filmu Gepard a Genoveseho filmu Naprostí cizinci. Děj prvního se odehrává na Sicílii r. 1861 v prostředí šlechty. Době a společenským vztahům odpovídá jazyk filmu. Děj i prostředí filmu druhého jsou odlišné: setkání přátel u večeře v dnešním Římě. Prostředí i vztahy jsou neformální, čemuž odpovídá jazyk filmu. Odlišnost doby, prostředí a společnosti obou filmů se odráží v odlišnosti jazykové. Přednášející: doc. PhDr. Eva Klímová, Ph.D.
Zveme studenty na přednášku Ing. Václava Říčného, který působí ve firmě Simply You Pharmaceuticals, a.s. na pozici produktového manažera.

Ve dnech 30. listopadu a 7. prosince se v prostorách foyer fakulty koná již tradiční sbírka na pomoc opuštěným pejskům a kočičkám. Akci pořádají studenti fakulty, kteří chtějí pomocí této sbírky zpříjemnit pobyt opuštěným zvířatům v útulku MAX v Havířově. Vítány jsou dárky v podobě granulí, psích či kočičích konzerv, pamlsků, piškotů nebo také dek, hraček apod. Všem studentům a zaměstnancům, kteří se rozhodnou přispět nějakým dárečkem předem děkujeme.
Fotograf, malíř, performer a vysokoškolský pedagog Jiří Surůvka představuje své fotografie ze stipendijního pobytu v Německu v Bad Ems. Výstava se uskuteční od 6. 12. 2021 do 10. 1. 2022 v galerii Hauerova 4. Průběh uvedení výstavy se bude řídit aktuálními protiepidemickými opatřeními. Děkujeme za pochopení.
Zveme studenty na přednášku Ing. Dušana Tobiáše, ředitele KB, a.s., pobočky Ostrava.

Zveme studenty naší fakulty na snídani s děkanem, která se uskuteční v pondělí 6. prosince 2021 od 9:00 hodin. Šest vylosovaných studentů může nad šálkem kávy či čaje diskutovat s děkanem o aktuálních problémech.
Tradiční charitativní akce pořádaná Studentskou unií Slezské univerzity kladoucí si za cíl zpříjemnit pobyt pejskům bez páníčků v psích útulcích. Sběrná místa pro dárky opuštěným pejskům budou umístěna v budovách Slezské univerzity a opavských školách. Vřele vítány budou dary v podobě granulí, psích konzerv, pamlsků, darovat také můžete hračky, deky či vodítka a obojky. Všem dárcům s velkým srdcem předem děkujeme!
Zveme studenty na přednášku Ing. Vlastimily Kašparcové, marketingové manažerky ze společnosti Bochemie a.s. Bohumín. Přednáška je zaměřena na význam interního marketingu a charakteristiku jeho marketingových nástrojů: produkt, cena, distribuce a komunikace.

Fenoménem narůstajícím na důležitosti při tvorbě textů je plagiátorství. Aby autor student, pedagog či vědecký pracovník předcházel problémům v této oblasti, může efektivně využít nástroje a postupy v rámci informačního systému IS SU. Přednáška bude zaměřena na jejich demonstraci i na některé související postupy v oblasti modulu Publikace a Repozitář v IS SU.
Zveme studenty na přednášku zaměřenou na řešení exteriéru a interiéru prodejny, charakteristiku vnitřního designu s ohledem na tvorbu nákupní atmosféry a mnoho dalších zajímavých informací.
Job Interview Training. Get a Better Chance to Be Hired

Zveme studenty na přednášku odborníka z praxe.
Přijměte naše pozvání na přednášky odborníků z firmy E LINKX, a.s., Ostrava. E LINKX je dodavatel inovativních softwarových řešení, zaměstnavatel více než 80 profesionálů, prosperující společnost s obratem 200 mil. Kč, provozovatel vlastního datového centra, člen skupiny eD group a Gold partner firmy Microsoft, ZEBRA, HP.
Ve dnech 30. listopadu a 7. prosince se v prostorách foyer fakulty koná již tradiční sbírka na pomoc opuštěným pejskům a kočičkám. Akci pořádají studenti fakulty, kteří chtějí pomocí této sbírky zpříjemnit pobyt opuštěným zvířatům v útulku MAX v Havířově. Vítány jsou dárky v podobě granulí, psích či kočičích konzerv, pamlsků, piškotů nebo také dek, hraček apod. Všem studentům a zaměstnancům, kteří se rozhodnou přispět nějakým dárečkem předem děkujeme.

The search for American Prophets and sacred scriptures in the early United States.
Kurz "How to Lead an IT project".
S lítostí oznamujeme, že z důvodu vyhlášení nouzového stavu v ČR a aktuálních epidemiologických opatření se pátý ročník Dialogu s rektorem, který se měl uskutečnit 29. 11. od 17 hodin v TRAP Music Baru v Opavě RUŠÍ. Na neformální setkání s rektorem Slezské univerzity se budeme těšit v lepších časech.

V období od 29. listopadu do 1. prosince pořádají studenti v prostorách foyer sbírku pro azylový dům pomáhající matkám s dětmi. Pojďme společně zpestřit mikulášskou nadílku a rozzářit oči dětem i jejich maminkám. Přinést můžete potraviny, hygienické potřeby, oblečení, knihy, hračky apod. Všem studentům a zaměstnancům, kteří se rozhodnou přispět nějakým dárečkem předem děkujeme.
Děti, nejnevinnější bytosti na této planetě, bývají někdy vystaveny těžkému osudu už v raném věku. Naštěstí existují zařízení jako je Charitní dům svaté Zdislavy v Ostravě. Studentská unie Slezské univerzity se během posledních listopadových dnů 29. - 30. 11. 2021 rozhodla podpořit charitativní sbírku na pomoc matek s dětmi, které se ocitly v nouzi.
Workshop se zabývá tvorbou dlouhodobých vztahů se zákazníkem z pohledu obchodní komunikace. Principy tohoto konceptu jsou široko uplatnitelné na mnoha pracovních pozicích, v mnoha oblastech obchodu a služeb – od zákaznické podpory, přes podporu prodeje, až k prodeji služeb/produktů samotnému.

Vědecký workshop povede Dr. habil. Gábor Dávid Kiss z University of Szeged.
Přijďte se setkat s někým, kdo má za sebou založení startup společnosti, prošel všemi peripetiemi podnikání a ukáže, na co si dát pozor, z čeho měli radost a co je trápilo. Jak může takové společnosti pomoci banka? Co jim může nabídnout? Zeptejte se bankéře.
Třetí workshop série akcí Ústavu informatiky se budeme zabývat prevencí plagiátorství ve studentských a akademických pracích. Známe to všichni… Ve studentských pracích se mohou často vyskytovat i neúmyslné chyby, které lze i tak klasifikovat za plagiátorství. V rámci workshopu budou prezentovány postupy, jak se takovým chybám vyvarovat a jak můžeme studenty podpořit, aby k uvedeným problémům nedocházelo.

Ve druhém ze série workshopů Ústavu informatiky se budeme zabývat využitím netextových zdrojů ve studentských pracích. Velké množství primárních zdrojů ke studiu ve formě knih, časopisů, sborníků či jiných textových materiálů, dnes často doplňují také mnohé netextové zdroje, které studenti mohou ve svých studentských či akademických pracích využít. Může se jednat o audiální, audiovizuální, ale také různé faktografické či datové záznamy. V rámci workshopu budou demonstrovány možnosti práce s těmito zdroji a „pravidla“ pro jejich citování.
Zveme Vás na první workshop ze série akcí Ústavu informatiky, který se týká zkušeností s online výukou a zkoušením. Jakým způsobem jsme se na ústavu vypořádali s distanční formou výuky a zejména online zkoušením? Poslední dva roky nám ukázaly, že je potřeba být neustále ve střehu a připravit se na možné i nemožné. Naše zkušenosti rádi shrneme, probereme, a poučíme se také z těch Vašich. Součástí workshopu je také řízená diskuse.
zveme studenty na přednášku a seminář odborníka z praxe.

Hyde Park informačních profesionálů s prof. Alenkou Šauperl a Jakem Gerčarem na téma knihovnictví ve Slovinsku a koncept „reading health“. Oba budou mluvit o svém působení na Univerzitě v Ljubljani, o knihovnictví a knihovnických studiích ve Slovinsku. Jaka navíc představí koncept takzvaného čtenářského zdraví, kterým se zabývá ve svém doktorském studiu a v rámci kterého zkoumá kolektivní čtenářské návyky a proměny čtení v digitální době.
Zveme studenty na přednášku a seminář odborníka z praxe.
Obchodně podnikatelská fakulta pořádá tradiční studentský seminář zaměřený na prezentaci vlastního tématu v angličtině. Nejlepší prezentace vyhrají věcné ceny.

Zveme všechny studenty na interaktivní seminář MgA. Petra Kantora ze společnosti Petrklíč Help, z.s.
Slezská univerzita v Opavě se tradičně účastní veletrhu vysokých škol Gaudeamus Brno. Letošní ročník nebude výjimkou. Všechny součásti opětovně vyšlou své zástupce, aby budoucím maturantům předali cenné informace. Začínáme 23. listopadu v 8.00 na Výstavišti Brno, kde stánek Slezské univerzity najdete až do konce celého veletrhu 26. listopadu ve 14.00.
Zveme Vás na přednášku na téma DDoS útoky a IoT (Internet věcí) zařízení, kterou si pro nás připravil vážený host z Univerzity sv. Cyrila a Metoděje v Trnavě, doc. RNDr. PaedDr. Ladislav Huraj, PhD.

Výstava „Institut tvůrčí fotografie SU v Opavě. Tři dekády“ v Centru současného umění BWA v Katovicích 18. 11, – 19. 12. 2021.
Zveme studenty na přednášku a seminář odborníka z praxe.
Přednáška pro studenty a pedagogy, kterou povede Mgr. Zuzana Buráková, Ph.D. Přednáška se uskuteční v místnost M8.

Zveme studenty na přednášku a seminář odborníka z praxe.
Slezská univerzita si každoročně připomíná Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva. Přijďte 17. listopadu v 10:30 zapálit svíčku na počest svobody a demokracie společně s rektorem Slezské univerzity k památníku Srdce studenstva!
Přijměte naše pozvání na přednášky odborníků z firmy E LINKX, a.s., Ostrava. E LINKX je dodavatel inovativních softwarových řešení, zaměstnavatel více než 80 profesionálů, prosperující společnost s obratem 200 mil. Kč, provozovatel vlastního datového centra, člen skupiny eD group a Gold partner firmy Microsoft, ZEBRA, HP.

Zveme všechny studenty na interaktivní seminář MgA. Petra Kantora ze společnosti Petrklíč Help, z.s.
Workshop pod vedením ředitelky agentury Aura-Pont Petry Markové, která účastníkům osvětlí problematiku autorských práv a licenčních vypořádání v oblasti divadelního umění. Akce se koná v rámci 15. ročníku Festivalu Na cestě, který pořádají studenti Kulturní dramaturgie.
Zveme studenty na přednášku a seminář Mgr. Davida Starzyczného ze Spolku Portavita.

V praktickém workshopu vedeném zkušenou režisérkou Jankou Ryšánek-Schmiedtovou se účastníci seznámí s taji festivalové dramaturgie a naučí se, jak připravit koncepčně kvalitní, smysluplný a vyvážený program nejen divadelního festivalu. Akce se koná v rámci 15. ročníku Festivalu Na cestě, který pořádají studenti Kulturní dramaturgie.
Zveme studenty na přednášku odborníka z praxe.
Zveme studenty na přednášku a seminář Mgr. Bc. Dariny Daňkové, MBA ze společnosti AKORD & POKLAD s.r.o.

Ve dne 10. listopadu 2021 proběhne v prostorách Unisféry od 17:00 hodin přednáška Petra Horálka z Fyzikálního Ústavu v Opavě, prvního českého fotovyslance Evropské Jižní observatoře, o klenotech hvězdného nebe nad observatořemi Paranal, La Silla nebo ALMA v Jižní Americe. Přednáška bude doprovázena promítáním celooblohových snímků na kopuli v Unisféře, díky čemuž budete doslova vtaženi pod chilskou oblohu! Přednáška je určená pro širokou veřejnost.
V praktickém workshopu vedeném zkušenou režisérkou Jankou Ryšánek-Schmiedtovou se účastníci seznámí s taji festivalové dramaturgie a naučí se, jak připravit koncepčně kvalitní, smysluplný a vyvážený program nejen divadelního festivalu. Akce se koná v rámci 15. ročníku Festivalu Na cestě, který pořádají studenti Kulturní dramaturgie. Druhá část workshopu se uskuteční ve čtvrtek 11.11. 2021 v čase 10:00-12:00 hod. a 13:00-15:00 hod.
Zveme studenty na přednášku a seminář Ing. Vojtěcha Becka ze společnosti Menssana, z.ú.

15. ročník multižánrového festivalu Na cestě pořádaný studenty Kulturní dramaturgie. Podrobnosti připravujeme.
Srdečně všechny zveme na výstavu snímků fotografa a astronoma Petra Horálka, jehož fotografie uspěly v prestižním výběru Astronomického snímku dne (APOD) pod správou NASA. Výstava bude dostupná v období od 10. listopadu až do 31. prosince 2021 v předsálí Unisféry ve 4. patře na Fyzikálním ústavu. Výstava je zdarma a je vhodná pro všechny věkové kategorie.
Tradiční akce pořádaná Studentskou unií Slezské univerzity. Start je v 18.00 v Evžen Jazz Café Club. Odtud se poběží podle mapy po dalších opavských hospodách a barech, kde bude muset každý vypít pivo a dostat se co nejrychleji do cíle, tedy zpět do baru Evžen. Na vítěze čekají zajímavé ceny. Startovné je 50 Kč za osobu.

Každý nadšenec se slabostí pro online marketing je zván. Kompletní informace a odkazy na registrace: go.slu.cz/BG12workshopy
Přijměte naše pozvání na přednášky odborníků z firmy E LINKX, a.s., Ostrava. E LINKX je dodavatel inovativních softwarových řešení, zaměstnavatel více než 80 profesionálů, prosperující společnost s obratem 200 mil. Kč, provozovatel vlastního datového centra, člen skupiny eD group a Gold partner firmy Microsoft, ZEBRA, HP. Přednášky jsou určené všem zájemcům.
Zveme všechny studenty na interaktivní seminář MgA. Petra Kantora ze společnosti Petrklíč Help, z.s.

5. ročník odborné konference, která se pokouší definovat aktuální postavení a úkoly, které stojí před dramaturgickou profesí. Konferenci pořádá Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby.
Výstava velkoformátové serigrafie na ručních papírech z pozůstalosti výtvarníka Vladislava Vaculky, které zpracovávají autorovo obsesivní téma – kruh. Pracuje s ním nejen ve dvojrozměrných dílech, ale má za sebou mnoho výstav kruhových objektů (Drážďany, Lipsko, Zlín, Cered, Wroclaw aj.) Docent Vladimír Kovařík je vedoucím ateliéru produktového designu na Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně.
Putovní výstava "S úctou k těžké práci" se postupně uskuteční v Karviné, Opavě a Ostravě. Jedná se o výstavu fotografií, které vznikly v rámci workshopu "V srdci dolů", který pořádal projekt POHO 2030 ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie.

Přednáška pro studenty a pedagogy, kterou povede Dr. Peter Barrer. Přednáška se uskuteční v místnost M7.
Workshop účastníky seznámí se základy filmového herectví. Jak se liší divadelní a filmové herectví? Co chce filmový režisér od herce? A co herec od režiséra? Behem workshopu si na konkrétních textech budete moci vyzkoušet obě role. V praxi si také zkusíte, jak funguje a probíhá proces přípravy herce a režiséra i vzájemná komunikace mezi nimi, na jaké situace se pripravit a jak efektivně spolupracovat.
Další ročník festivalu multižánrové alternativní hudby Hradecký slunovrat se bude konat v Opavě 5. a 6. listopadu. Uskuteční se mimo jiné na historickém nádvoří a zahradě Filozoficko - přírodovědecké fakulty Slezské univerzity na Masarykově třídě. Festival nabídne koncert hvězdy africké hudby Habiba Koité s kapelou Bamada, bratislavský Preßburger Klezmer Band a mnoho dalšího.

Pedagog Institutu tvůrčí fotografie prof. Mgr. Jindřich Štreit Dr. hc bude 4.11.2021 vystavovat své fotografie o životě Vietnamců „Việtnam Stories“, v rámci 8. ročníku Setkání národů v Adalbertinu Hradec Králové. Na této výstavě spolupracuje s Evou Cao Thi.
V Robotickém X-boji si mohou žáci základních škol zasoutěžit v disciplínách zaměřených na jejich znalosti a dovednosti s roboty hravou a zábavnou formou. Až tříčlenné týmy si tak zasoutěží o pěkné věcné ceny a možnost nahlédnout do robotických laboratoří Ústavu informatiky. Robotický X-boj proběhne ve sdílené galerii fakult Slezské univerzity v obchodním domě Breda&Weinstein, 4. listopadu od 9:00 do 12:00.
Zveme studenty na přednášku a seminář Mgr. Bc. Dariny Daňkové, MBA ze společnosti AKORD & POKLAD s.r.o.

Obchodně podnikatelská fakulta zve všechny zájemce na přednášku na téma: Vývoj peněz na území Českých zemí v čase. Přednáška bude doplněna praktickou ukázkou bankovek a tištěnou brožurou.
Zveme studenty na přednášku a seminář Ing. Vojtěcha Becka ze společnosti Menssana, z.ú.
Každý nadšenec se slabostí pro online marketing je zván. Kompletní informace a odkazy na registrace: go.slu.cz/BG12workshopy

Letošní, už pátý ročník konference se zaměří na téma Církev, náboženství a společnost (Obraz křesťanství v dějinách střední Evropy). V programu se zaměříme především na problematiku vztahu církve a politické moci, školství, interpretace dějin, sociální nerovnosti, kultury, vědy a umění. Konferenci pořádá Fakulta veřejných politik ve spolupráci s Filozoficko-přírodovědeckou fakultou Slezské univerzity v Opavě.
Výstava Boží tělo na Horním Slezsku excelentního fotografa Arkadiusze Goly je součástí doprovodného programu pátého ročníku konference Média – Dějiny – Společnost. Výstava se uskuteční v galerii Hauerova 4 od 2. do 7. 11. 2021. Vernisáž výstavy proběhne 2. 11. 2021 od 15.00 hod.
Zveme všechny studenty na seminář odborníka z praxe.

Zveme všechny studenty na interaktivní seminář MgA. Petra Kantora ze společnosti Petrklíč Help, z.s.
Filozoficko-přírodovědecká fakulta se pravidelně účastní festivalu vědy, který každoročně pořádá Akademie věd ČR. Ani letos tomu není jinak a pro Týden Akademie věd ČR jsme připravili bohatý program přednášek, promítání, besed či workshopů. Všichni jsou srdečně zváni!
Týden AV ČR proběhne od 1. do 7. listopadu 2021

POHO2030 - krajská společnost Moravskoslezské Investice a Development na území pohornické krajiny ve spolupráci s Filozoficko-přírodovědeckou fakultou Slezské univerzity v Opavě pořádádají ve dnech 30. až 31.10.2021 fotografický workshop pro veřejnost. Fotografické dílny v terénu povedou doktorandi ITF Arkadiusz Gola, Lukáš Horký, Ondřej Durczak a pedagog Jiří Siostrzonek.
Mezi měšťanskými a lidovými tradicemi 19. a první poloviny 20. století. Experimentální a edukativní workshop.
Velký výstava k 30. výročí Institutu tvůrčí fotografie. Výstava bude otevřena v rámci mezinárodního Opolského festivalu fotografie v Galerii současného umění v Opolí 29. 10. 2021 a potrvá do 29. 11. 2021.

Položením kytice k pamětní desce T. G. Masaryka umístěné na budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty na Masarykově třídě v Opavě uctí rektor Slezské univerzity 103. výročí vzniku samostatného československého státu. Akci pořádá statutární město Opava ve spolupráci s 53. plukem průzkumu a elektronického boje, Československou obcí legionářskou Jednotou Opava, Českým svazem bojovníků za svobodu, Junákem – svazem skautů a skautek ČR a Pěveckými sbory Karla Kostery. Program: 9.55 nástup historické vojenské jednotky, 10.00 hymna, 10.02 projev primátora statutárního města Opavy, 10.10 položení kytic a věnců k pamětní desce, 10.20 čestná salva, 10.22 ukončení akce.
Táňa Pavlíková-Alešová: Jak o sobě zpívá Itálie? Obraz Itálie v italské populární hudbě. Přednáška se uskuteční v místnosti M8 (Masarykova 37).
Druhá schůze První opavské společnosti pro dobývání Marsu

Zveme studenty na přednášku a seminář odborníka z praxe.
Zveme studenty na přednášku odborníka z praxe.
Každý nadšenec se slabostí pro online marketing je zván. Kompletní informace a odkazy na registrace: go.slu.cz/BG12workshopy

Mgr. Filip Krajník, Ph.D.: Spirituality and Anxiety in Songs by Queen
Zveme studenty na seminář odborníka z praxe.
Přednáška pojedná o vývoji anglického sonetu jako svébytného poetického útvaru během 16. století. Zaměří se na ustálení žánrových konvencí; na ukázkách z díla Williama Shakespeara a jeho současníků demonstruje, jak jednotliví autoři promítli své individuální chápání těchto konvencí do svých děl. Přednáška se uskuteční v místnosti M8.

Univerzitní knihovna Karviná a společnost Kuba Libri s. r. o. Vás srdečně zvou na 6. ročník prodejní výstavy zahraniční odborné literatury.
25. října 2021 se v Kulturním domě Na Rybníčku v Opavě uskuteční imatrikulace studentů 1. ročníku.
Útočištěm pásma přednášek se stane ostravské planetárium. Setkání je určeno pro členy České astronomické společnosti i širokou veřejnost. A o jakých tématech budou hovořit zástupci Fyzikálního ústavu v Opavě? Mgr. Debora Lančová přiveze do planetária přednášku s názvem Signál z černých děr: od simulací k pozorování. O tématu Kosmologie na scestí bude hovořit doc. RNDr. Petr Slaný, Ph.D.

Výstava "...do očí" fotografa Radovana Kodery. Výstavu pořádají Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a potrvá od 21. 10. do 8. 12. 2021. Jedná se o soubor fotografických portrétů pořizovaných velkoformátovou kamerou s využitím anti-Scheimpflugova principu.
Informační schůzka pro zájemce o pracovní stáž v irských hotelech se uskuteční v učebně H2 (ul. Hradecká 17). Podrobnější informace Vám sdělí a na dotazy odpoví pánové Jan Pokorník a George Stone. Srdečně jsou zváni všichni studenti
Zveme studenty na přednášku a seminář odborníka z praxe.

Oddělení germanistiky Filozoficko-Přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a vedení Základní školy česko-německého porozumění a Gymnázia Thomase Manna v Praze spolu se Shromážděním německých spolků v České republice organizují konferenci Němčina jako vyučovací a kulturní jazyk. Tato konference má být prvním setkáním pro ty, kdo se zajímají o němčinu a usilují o podporu němčiny v našich zemích.
Zveme studenty na přednášku odborníka z praxe.
Zveme studenty na přednášku Ing. Jany Kašparové, Ph.D., která působí v oblasti průmyslového nákupu na domácím i zahraničním trhu.

2. opavské historické sympozium k výročí úmrtí Valentina Hrbatého 1521–2021.
Na Fakultě veřejných politik v Opavě proběhne v pořadí 23. Slezský den sester, tedy odborný kongres konaný pod záštitou Slezské nemocnice v Opavě, Moravskoslezského kraje a Ústavu nelékařských zdravotnických studií Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě.
Setkání se uskuteční v rámci projektu Rozvoj VaV kapacit Slezské univerzity v Opavě, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014696.

Streamovaný přímý přenos koncertu z Lednicko-valtického hudebního festivalu v režii studentů Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby.
Dnes se opět nabízí ojedinělá příležitost zhlédnout dokument našeho studenta Patra Gavela Breda. Stane se tak u příležitosti prohlídky této kulturní památky zorganizované k příležitosti 80. narozenin významného výtvarníka Kurta Gebauera, letošního laureáta Ceny Petra Bezruče. Jubilant vystoupí po filmu a přítomným přiblíží svou uměleckou tvorbu. Přednáška se nebude týkat pouze minulosti proslulého obchodního domu, ale též jeho budoucnosti.

Erasmus Day na FPF. Více informací již brzy.
Druhý workshop z cyklu Dramaturgie na klíč v hotelových animacích. Workshopy jsou zaměřené na koncept a realizaci hotelových animací na klíč pro konkrétní resort.
Ve dnech 14. a 15. října se OPF již tradičně zapojí do celosvětových oslav programu Erasmus+. Přijďte na workshop k výjezdům do zahraničí, zastavte se do foyer nebo s námi vyražte do přírody!

Zveme studenty na přednášku a seminář odborníka z praxe.
Na začátku srpna letošního roku proběhl v Litomyšli – Nedošíně archeologický výzkum Regionálního muzea v Litomyšli a Ústavu archeologie FPF Slezské univerzity v Opavě, který přinesl mimořádná zjištění. Vedoucí Ústavu archeologie FPF doc. PhDr. Vratislav Janák, CSc. veřejnost seznámí s výsledky výzkumu, pohovoří o funkci rondelu i významu této lokality v rámci širších souvislostí.
Workshop účastníky seznámí se základními a mírně pokročilými metodami záznamu kontaktního zvuku pro použití v dokumentu a hraném filmu. Okrajově se dotkne i témat záznamu živé a studiové hudební produkce.

Každý nadšenec se slabostí pro online marketing je zván. Kompletní informace a odkazy na registrace: go.slu.cz/BG12workshopy
Zvaná přednáška Mgr. Pavly Bergmannové v rámci cyklu „Sociologie a divadlo“ na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové.
Mezinárodní festival studentských filmů, který spojuje prezentaci toho nejlepšího, co v oblasti krátkometrážního studentského filmu v daném kalendářním období vzniklo, a vzdělávaní v oblasti audiovizuální tvorby.

První workshop z cyklu Dramaturgie na klíč v hotelových animacích.
Slavnostní promoce absolventů Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě se uskuteční v pondělí 11. 10. 2021 v Kulturním domě Na Rybníčku.
Streamovaný přímý přenos koncertu z Lednicko-valtického hudebního festivalu v režii studentů Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby.

Zvaná přednáška Mgr. Hasana Zahiroviće, Ph.D., Římskokatolická fara Hronov.
8. ročník pořadu, tentokrát na téma: „Zdroje vnitřní a vnější“ v němž vystoupí deset zajímavých osobností výtvarného umění, architektury, fotografie, literatury, psychologie a mnoha dalších oborů.
OLY SOKAT, OLY KEVESET (Tak mnoho, tak málo) je název úspěšné výstavy vedoucího Institutu tvůrčí fotografie prof. V. Birguse, tentokráte u příležitosti VESEGRAD CONTEMPORARY kulturního festivalu v budapešťském Music Center.

Interaktivní přednáškový workshop
Strukturovaný náhled do podob divadelního lektorství, jak se realizuje v rámci Ateliéru pro děti a mládež při NDM. A také "pohled pod pokličku" zdejší kulturně dramaturgické koncepce, organizace, managementu, propagace atd. Vede Jana Cindlerová a Tereza Strmisková (divadelní lektorka NDM).
Výstava See the Wind je první výstavou ve fakultní galerii Hauerova 4. Autorkou děl je běloruská digitální designérka a doktorandka Fakulty multimediálních komunikací UTB ve Zlíně Aliaksandra Laurova, která představí své tisky a dynamické prezentace vizualizací velkoobjemových dat. Vernisáž se uskuteční dne 4. 10. 2021 od 18.30 hod. Výstavu uvede její kurátor doc. PhDr. Miroslav Zelinský, CSc.

Orientační hodina pro studenty prvních ročníků programů zajišťovaných Ústavem informatiky. Pomáháme studentům poznat aktivity a možnosti, které jim studium informatiky v Opavě může přinést, ať už se jedná o výjezdy do zahraničí, možnost získat certifikáty, či se zapojit do soutěží. Seznamujeme naše prváky s týmem lidí, ať už vyučujícími nebo dalšími, na které se budou během studia obracet. Schůzka se uskuteční od 14.45 hod. v učebně B1 (Bezručovo náměstí 13).
Streamovaný přímý přenos koncertu z Lednicko-valtického hudebního festivalu v režii studentů Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby.
Zveme všechny zájemce na 7. ročník sportovní akce Vyběhněte s děkanem, která se uskuteční ve středu 29. září 2021.

Rádi byste studovali v cizině, ale nevíte kam vyrazit? Přijďte na Workshop o studentských výjezdech Erasmus+. Dozvíte se informace o studentských mobilitách, přihlašovacích procedurách na zahraniční univerzity, registraci a uznávání zahraničních předmětů a dalších důležitých záležitostech souvisejících s výjezdem. Na workshopu budou představeny novinky programu, jako je např. podpora zeleného cestování - tzv. Green Erasmus. Hostem workshopu bude studentka ÚCJ, která se právě vrátila ze svého studijního pobytu v Německu. Workshop proběhne ve středu 29. září 2021 od 13:30 do 15:00 hod. v H3 (Hradecká 17).
V rámci akce POHO den se uskuteční talk show o pohornické krajině pořádaná ve spolupráci s Meltingpot. Talkshow proběhne v areálu dolu Barbora v Karviné v památkově chráněné budově kotelny. Mezi hosty vystoupí např. sociolog a pedagog FPF v Opavě doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D., hejtman Moravskoslezského kraje a další.
Zábavná multimediální přednáška, tanec pro divé ženy a klidné muže. Dramaturgie večera: doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D. a Mgr. Petr Rotrekl.

Noc vědců vás zve i v letošním roce do úžasného a inspirujícího prostředí vědy, tentokráte s podtitulem ČAS. Objevte spolu s námi vědu, která nekončí soumrakem. Vstup je zdarma.
Ústav informatiky FPF SU v Opavě pořádá Workshop on Natural Computing jako součást konference ITAT 2021. Konference proběhne ve dnech 24.- 28. září 2021 v hotelu Heľpa, v nádherném prostředí mezi dvěma národními parky na Slovensku – Nízké Tatry a Muránska planina. Pokud kvůli restrikcím nebude možné účastnit se workshopu či konference osobně, bude účast zajištěna online.
Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704: Antonio Vivaldi, Johann Melchior Pichler přímý přenost prologu 6. ročníku Lednicko-valtického hudebního festivalu

Projekce absolventských filmů a klauzur studentů Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby.
Dream Factory Ostrava je největší přehlídkou činoherního divadla na severní Moravě. Jeho dramaturgie se zaměřuje na českou činoherní špičku, mladé talentované tvůrce a zároveň dává prostor dalším divadelním a uměleckým žánrům (loutkové divadlo, výstavy, koncerty atd.). Festival se zaměřuje na co nejširší okruh diváků a profesionální kritickou a uměleckou obec. Součástí jsou také diskuze s tvůrci po jednotlivých představeních, které letos bude moderovat pedagožka oboru Kulturní dramaturgie ÚBK FPF SLU Pavla Bergmannová.
Karel Kostera, Slezská univerzita v Opavě a Konvent minoritů v Opavě vás zvou na Benefiční koncert, který se uskuteční v úterý 21. září 2021 od 18.00 hodin ve Sněmovním sále minoritského kláštera v Opavě.

V univerzitním centru v OC Breda & Weinstein proběhne 21. září 2021 v 17:00 vernisáž výstavy mapující záchrannou akci z roku 1991, kdy ČR přijala více než 1 300 dětí z Daruvarska, které se tehdy nacházelo na frontové linii války v Chorvatsku.
Ve dnech 21.-22. září 2021 Fakulta veřejných politik Slezské univerzity v Opavě pořádá pod záštitou děkana fakulty prof. PhDr. Rudolfa Žáčka, Dr. mezinárodní odbornou konferenci na téma MENŠINY A MIGRACE Proměny národnostní struktury Československa a střední Evropy od roku 1938 do současnosti.
Prvním hostem druhého pololetí cyklu přednášek Moderní výzvy lidstva bude MUDr. Tomáš Šebek s přednáškou s názvem Globální problémy lokálníma očima.

Již druhá beseda s chirurgem a účastníkem misí Lékařů bez hranic v multifunkčním prostoru KUPE. Moderuje doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.
Výstava k 30. výročí Institutu tvůrčí fotografie v Městském muzeu v Zabrze. Výstava bude otevřena od 18. 9. do 24. 10. 2021. Zahájení se uskuteční v pátek 17. 9. 2021 v 17.00 hod.
Šestý ročník Burčákové stezky se uskuteční v pátek 17. září 2021. Návštěvníkům nabídne příjemnou podvečerní procházku Opavou, srovnání burčáků i setkání se známými. Součástí této vyhledávané akce bude také stánek Studentské unie Slezské univerzity. Vyhledejte je, navštivte je a ochutnejte nabízený lahodný mok.

10. mezinárodní konference v Zabrze (Polsko). Konferenci spoluorganizuje Institut tvůrčí fotografie, jehož zástupci se budou rovněž aktivně účastnit.
Výstavu s názvem "Tradiční a nové menšiny české společnosti objektivem Jindřicha Štreita" realizuje Městské kulturní středisko Holešov ve spolupráci s Fakultou veřejných politik Slezské univerzity v Opavě a Slezským zemským muzeem v Opavě. Vernisáž proběhne 16. září 2021 v 17:00 na zámku Holešov.
Ústav nelékařských zdravotnických studií pořádá konferenci na téma Výzvy v ošetřovatelství a porodní asistenci v 21. století, která je určena všeobecným sestrám, porodním asistentkám, dětským sestrám a dalším nelékařským zdravotnickým pracovníkům.Více informací brzy.

Významný český fotograf a pedagog Jindřich Štreit bude mít v Holešově výstavu. Zámek Holešov vystaví od 17. září jeho fotografie z cyklů o národnostních menšinách. Výstava vznikla k autorovým letošním pětasedmdesátinám a k této příležitosti se jedná o největší výstavu v Česku. Představí fotografie, které Jindřich Štreit zatím nikde nevystavil.
Ve středu 15. 9. se uskuteční akce TěhuDay v OC Breda & Weinstein. Bohatý celodenní program potrvá v čase od 10:00 do 18:00 a jeho součástí budou také vstupy našich odborníků.
Ve dnech 15. - 16. září 2021 se koná další ročník mezinárodní vědecké konference.

Beseda s autorem knihy Alešem Palánem v Knihovně Petra Bezruče v Opavě. Moderuje doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.
Beseda v multifunkčním prostoru KUPE s proděkankou Cyrilometodějské fakulty v Olomouci Martou Lucií Cincialovou. Moderuje doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.
Originální a poetický příběh oceněný Oscary, film o hledání vlastní identity je moderní poctou klasické kinematografii 60. let. V multifunkčním prostoru KUPE připravil a uvádí doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.

Netradiční a bohatý kulturní program je připraven pro návštěvníky, kteří se v pátek 10. září zúčastní Slezské muzejní noci. Zpřístupněny budou všechny areály Slezského zemského muzea, a to Historická výstavní budova a Müllerův dům, Památník Petra Bezruče, Národní památník druhé světové války v Hrabyni i Arboretum Nový Dvůr. Brány dokořán otevřou také Obecní dům, Dům umění a kostel svatého Václava, nebudou chybět ani tradiční večerní prohlídky Hlásky.
Oddělení anglistiky a amerikanistiky Ústavu cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě pořádá 6. ročník mezinárodní konference anglických a amerických studií Silesian Studies in English – SILSE 2021.
Hostem besedy v multifunkčnm prostoru KUPE bude významný výtvarník, rodák z Hradce nad Moravicí, letošní laureát Ceny Petra Bezruče. Moderuje doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.

Vernisáž výstavy fotografií z cyklu Brána naděje pedagoga Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě Jindřicha Štreita se uskuteční v neděli 5. září od 14 hodin v kostele Navštívení P. Marie v Zašové. K slavnostní atmosféře vernisáže přispějí vedle známého fotografa také jeho dcera Monika Štreit-Duarte, světově uznávaná flétnistka, se synem Danielem a cimbálová muzika Polajka.
Velká výstava k výročí 30 let Institutu tvůrčí fotografie SU a Slezské univerzity. Výstava se uskuteční na několika místech v Opavě: v Domě umění, v Kostele sv. Václava, v Galerii KUPE a na ZUŠ. Slavnostní vernisáž se uskuteční 3. září 2021. (Pozn. z důvodu pandemie koronaviru v roce 2020 byl původně plánovaný termín výstavy přesunut na jaro 2021, poté na září 2021.)
Zahájení výstavy, která se koná v rámci oslav 30. výročí vzniku Slezské univerzity v Opavě a 64. ročníku festivalu Bezručova Opava.

Beseda s prof. Mgr. Jindřichem Štreitem v Národním zemědělském muzeu v Ostravě, kterou moderuje doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D. Beseda doplní výstavu Jindřich Štreit a lidé v zemědělství a bude vycházet z témat zemědělství, člověk v krajině, zemědělské profese, životní styl vesnické komunity, vztah lidí k půdě, zvířatům, rituály a kulturní aktivity na vesnici v historii a dnes.
I v roce 2021 se Slezská univerzita připojí k charitativní akci Zoo Ostrava, kterou je tentokráte Běh pro luskouny. Výtěžek akce tak podpoří tato výjimečná a ohrožená zvířata, které mnozí vnímají jako zmenšené potomky pravěkých ještěrů. Přiložíš i ty nohu k dílu a pomůžeš luskouny zachránit?
Na přednášku o kávě, kávové kultuře, historii a trendech v pití kávy vás zve Mgr. Alexandr Burda, gastronom a pedagog Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Akce se koná v neděli 15. srpna od 10 hodin v lázeňské kavárně Wiener Kaffeehaus v Priessnitzových léčebných lázních.

Šampaňské a ústřice aneb luxusní život obyvatel zámku, tak zní podtitul zážitkové degustace na zámku Jánský Vrch v Javorníku, která se uskuteční v sobotu 14. srpna od 18 hodin. Degustací sedmi vzorků vín návštěvníky provede Mgr. Alexandr Burda, sommeliér, gastronom a pedagog Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Jako doprovodné občerstvení k vínu se budou podávat ústřice.
U příležitosti 20. výročí litoměřického Hospice sv. Štěpána se bude konat v Galerii Gotické dvojče v Litoměřicích od úterý 10. srpna od 17 hodin do soboty 18. září výstava fotografií, které ilustrují péči mobilních hospiců. Fotografie pořídil v olomouckém mobilním hospici Nejste sami fotograf a pedagog Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě Jindřich Štreit.
V termínech od 6. do 8. srpna se v obci Štáblovice na Opavsku uskuteční Štáblovický Karmaš. Jeho pestrý program obohatí i nabídka míchaných nápojů, o které se postará pedagog Mgr. Alexandr Burda z Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu FPF.

Výstava v Galerii KUPE k jubileu významného výtvarníka Kurta Gebauera, průřez tvorbou. Výstava vznikla ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie.
V Bystřici nad Pernštejnem odstartoval v pořadí jubilejní desátý ročník fotografické soutěže Zrcadlení, který byl přesunut z loňska na letošní rok. Odborným garantem a zároveň předsedou poroty bude renomovaný fotograf a pedagog Institutu tvůrčí fotografie FPF prof. Jindřich Štreit. Součástí soutěže je také pořádání besed s uznávanými fotografy.
Na přednášku o kávě, kávové kultuře, historii a trendech v pití kávy vás zve Mgr. Alexandr Burda, gastronom a pedagog Slezské univerzity v Opavě. Akce se koná v neděli 25. července od 10 hodin v lázeňské kavárně Wiener Kaffeehaus v Priessnitzových léčebných lázních.

Pedagog Slezské univerzity, sommeliér a gastronom Mgr. Alexandr Burda provede návštěvníky zámku Jánský vrch v Javorníku akcí nazvanou Zámecká degustace vína. Uskuteční se v sobotu 24. července 2021 od 18 hodin a tématem budou „Novošlechtěnci“ - méně známe odrůdy vína v České republice.
Jednou z nových výstav, kterou můžete navštívit do 1. září ve Společenském centrum Uffo v Trutnově, je přehlídka fotografií zabývá fenoménem bezdomovectví s názvem Kde domov můj fotografa Jindřicha Štreita, pedagoga Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě.
Promítání dokumentárního snímku v kině KUPE o ikoně módní fotografie. Strhující vyprávění o provokativním, geniálním, uznávaném i zatracovaném Helmutu Newtonovi. Film uvede doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.

Unie výtvarných umělců Olomoucka a Galerie města Olomouce vás srdečně zvou na výstavu „Mezi realitou a magií“ prof. Zdeňka Stuchlíka z Fyzikálního ústavu v Opavě. Vernisáž galerie předního českého fotografa proběhne ve středu 30. června od 17 hodin v Galerii města Olomouc na Dolním náměstí č.p. 7 za přítomnosti samotného autora fotografií. Výstava pak potrvá až do 24. července 2021.
Oblíbená akce, kterou tradičně pro širokou veřejnost připravuje Fakulta veřejných politik v Opavě, v letošním roce již nebude chybět. Proběhne v menším formátu 29. června před OC Breda & Weinstein (U Fortny) v čase od 10:00 do 17:00. Hlavním tématem bude opět zdraví, letos s podtitulem „Zdraví, to nejcennější, co máme / Prevence na prvním místě“.
Matěj Dereck Hard, absolvent magisterského oboru tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě, bude vystavovat svou sérii dvanácti fotografií ve stylu pop-art photography od 26. června do 10. července v Křížové chodbě na Staroměstské radnici v Praze, a to v rámci kampaně Ne! v přírodě.

Studenti vypracují pod vedením lektora krátké kamerové cvičení v terénu. Následně budou společně natočené cvičení analyzovat.
Libor Fojtík, absolvent Institutu tvůrčí fotografie FPF, bude vystavovat své fotografie od 21. června 2021 v prostorách Leica Gallery Prague ve Školské ulici v Praze. Výstava s názvem Trampové, která se bude řídit řídí aktuálními hygienickými nařízeními kvůli covid-19, potrvá do 12. září 2021. Fotografický projekt vznikl jako pocta všem, kdo jsou nebo byli a zůstali mladí, měli toulavé boty a táhlo je to pod širák. Ať už si říkali trampové, woodcrafteři, vandráci nebo čundráci, všichni se stali součástí téměř výhradního českého a slovenského fenoménu trampingu, který je považován za naši největší subkulturu.
V červnu t. r. si připomínáme 30. výročí odchodu sovětských vojáků z Československa. Jejich poslední momenty zachytili tehdy i fotografové Dana Kyndrová a Jindřich Štreit, pedagog Institutu tvůrčí fotografie FPF. Vybrané snímky představuje výstava Odchod 1991. Vidět ji můžete v Dejvické ulici v Praze 6 mezi stanicemi metra Hradčanská a Dejvická, a to ve dnech od 1. června do 31. července 2021.

Jednou z nových výstav, kterou můžete navštívit při květnovém znovuotevření muzea a galerie v Semilech, bude Mezi snem a skutečností fotografa Jindřicha Štreita, pedagoga Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě. Emocionálně silná výstava představí na pět desítek velkoformátových fotografií na téma opuštěnosti a bezdomovectví.
Thank God it's Astrophysical Friday. Dopoledne pro středoškoláky s přednáškami a promítáním v Unisféře.
Výstava příkladů nového využití architektury konverzí industriálních objektů z let 2015–2020.

Konference o budoucnosti Evropy proběhne formou řady diskusí vedených občany, které mají lidem z celé Evropy umožnit sdílet své myšlenky a přispět tak k utváření naší společné budoucnosti. Jde o zcela první akci svého druhu. Hostem debaty v MS kraji bude mj. rektor Slezské univerzity doc. Pavel Tuleja.
Co vše lze vydržet a jak přežít i dnešek Za posledních 30 let zažila naše společnost naprosto nevídaný vzestup. Dnešní generace pětatřicátníků a mladších vyrůstala v podmínkách, které česká společnost předtím nikdy nezažila, navíc krmena bláboly o nekonečné prosperitě. Pandemie koronaviru učinila tomuto snu konec. Jaké jsou naše naděje a šance tohle přežít a dopracovat se k dobré kvalitě života?
Co vše lze vydržet a jak přežít i dnešek Za posledních 30 let zažila naše společnost naprosto nevídaný vzestup. Dnešní generace pětatřicátníků a mladších vyrůstala v podmínkách, které česká společnost předtím nikdy nezažila, navíc krmena bláboly o nekonečné prosperitě. Pandemie koronaviru učinila tomuto snu konec. Jaké jsou naše naděje a šance tohle přežít a dopracovat se k dobré kvalitě života?

Roman Vondrouš, doktorand Institutu tvůrčí fotografie FPF a fotoreportér ČTK, vystavuje nyní své ceněné fotografie v Galerii Eisler v opavském Obecním domu. Výstava pod názvem Pandemie přináší pohled do aktuálního dění kolem nejpalčivějších událostí let 2020 a 2021, kdy Roman Vondrouš dokumentoval změněný ráz vylidněné metropole, pracovní nasazení členů Integrovaného záchranného systému v první linii nebo běžný život obyvatel zasažený pandemickou krizí.
Workshop se zaměří na problematiku volby kamerové techniky na natáčení. Úskalí natáčení na fotoaparát a na kameru, problematiku pevných versus zoom skel, použití filtru, možnosti použití steadycamu, jízdy či jeřábu, výběr vhodné osvětlovací techniky.
Ústav nelékařských zdravotnických studií pořádá setkání zástupců zdravotnických zařízení s názvem "Den pro diskusi nad problematikou vzdělávání všeobecných sester a potřebami budoucích zaměstnavatelů".

Workshop se zaměří na jednotlivé fáze práce kameramana, od příprav přes produkci až k realizaci a postprodukci. Věnovat se bude problematice obhlídek, práci na technickém scénáři a storyboardu, explikaci, výběru spolupracovníku a techniky, realizaci a roli kameramana v postprodukčním procesu.
Výstava pedagoga Institutu tvůrčí fotografie prof. Jindřicha Štreita na hradě Sovinec. Zahájení výstavy se bude konat v sobotu 12. června 2021 v 15:30 hodin za účasti Jindřicha Štreita a autorky výstavy Jitky Koščákové, kteří se zhostí úvodního slova. Výstavu lze navštívit až do 31. října 2021.
Výstava našeho doktoranda a fotografa ČTK MgA. Romana Vondrouše, držitele mnoha významných ocenění za své reportážní fotografie, na které prezentuje soubor sugestivních portrétů z pražského metra, vzniklých v době pandemie koronaviru. Výstava se koná v Kabinetu fotografie Kladenského zámku. Zahájení výstavy se uskuteční 10. června v 17 hodin a výstava potrvá až do 29. srpna 2021.

V Muzeu Třineckých železáren a města Třince se právě koná výstava prof. Jindřicha Štreita, pedagoga Institutu tvůrčí fotografie FPF. Jedná se o výstavu dvaceti velkoplošných fotografií, které Jindřich Štreit nafotil v železárnách před dvaceti lety. Tehdy z deseti tisíc snímků vybral pro vydanou publikaci padesát, které podle něj vystihovaly to, co viděl v Třineckých železárnách a zdokumentovaly jeho šest měsíců ranních, odpoledních a nočních směn, jež v železárnách prožil.
Multižánrový festival Na cestě pořádaný studenty Kulturní dramaturgie.
Pásmo ze vzpomínek slezského rodáka Frana Směji. Událost proběhne v rámci festivalu Na cestě.

V pondělí 7. 6. v 19.30 proběhne streamovaný přímý přenos koncertu Ostravského centra nové hudby z pražského Centra pro současné umění DOX nazvaný Essencial Changes. Přímý přenos a jeho stream jsou absolventským projektem studentů navazujícího magisterského studia oboru Audiovizuální tvorba Jana Spisara a Arnošta Holana.
Od 7. června do 22. června 2021 se můžete zapojit do další soutěže vyhlášené k výročí 30 let vzniku Slezské univerzity. V soutěži s názvem „Fotografie s příběhem“ po vás budeme chtít, abyste zapátrali ve svém vlastním archivu po fotografiích z vašich nejen studentských let na Slezské univerzitě, ať už z dob počátků univerzity nebo doby nedávné. Když nám k zaslané fotce ještě prozradíte příběh, který se k ní váže, máte velkou šanci získat výhru.
Dlouho očekávaný turnaj Slezské univerzity v Opavě ve hře Counter Strike: Global Offensive je tady. Přihlaš svůj pětičlenný tým a hraj v našem komunitním turnaji o mystery boxy z Fadee a další ceny, např. od společnosti RedBull. Vítěz bere vše, staň se vítězem...

U příležitosti Dne dětí si studenti Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu připravili speciální animační program v rámci Sadařovy stezky, který se uskuteční v areálu ovocných sadů v Sosnové.
Po opravdu dlouhé, neplánované pauze, kterou způsobil koronavirus, můžeme s radostí oznámit pořádání dalšího neformálního setkání s rektorem Slezské univerzity doc. Pavlem Tulejou, pro které se vžilo označení Dialog s rektorem.
Výstava pedagoga Institutu tvůrčí fotografie prof. Jindřicha Štreita ve velké výstavní síni zámku Bruntál. Zahájení výstavy se bude konat ve středu 2. června 2021 v 16:00 hodin za účasti Jindřicha Štreita a autorky výstavy Jitky Koščákové, kteří se zhostí úvodního slova. Výstavu lze navštívit až do 10. září 2021.

Opavský Majáles letos BUDE! Studentská unie Slezské univerzity vám představujeme unikátní projekt, jaký Opava ještě nezažila. První autokoncert v Opavě. Na živo se skvělou hudbou z pohodlí vašeho auta! U toho prostě nesmíte chybět!
Akce, jejíž pořadatelé se pro její vznik nechali v roce 2015 inspirovat dílem prof. Jindřicha Štreita, pedagoga Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity. Šlo o soubor fotografií třiceti cizinců z celého světa žijících v České republice. Věta jednoho z cizinců o vykořeněnosti přiměla pořadatele vysadit v parku ve Velké Bystřici několik stromů, které mají symbolizovat „zakořenění“ cizinců v Česku. Jindřich Štreit se do průběhu akce zapojuje pravidelně.
Výstava v galerii KUPE ve spolupráci s ITF. Známý chirurg vystavuje fotografie ilustrující jeho mise v Africe, Afghánistánu a Jemenu.

Ústav cizích jazyků každoročně pořádá soutěže pro žáky základních a studenty středních odborných škol a gymnázií ‚Lesewettbewerb‘ a ‚Dramawettbewerb‘. Letos byly obě soutěže organizovány a finančně podpořeny v rámci projektu IP "Podpora spolupráce s praxí a veřejností" a projektu „Deutsch macht Spaß“. Slavnostní vyhlášení proběhne v Návštěvnickém centru OC Breda.
Chcete se dozvědět více o doktorském studiu na fakultě? Tak se připojte 27. května 2021 v 10:00 na online schůzku prostřednictvím MS Teams (kód do týmu: sf4e28d), kde budeme o všem společně diskutovat.
Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby a Ústav bohemistiky a knihovnictví ve spolupráci s Ambasádou nezávislé běloruské kultury zvou na debatu se spisovatelem, redaktorem a výtvarníkem Sjarhejem Kalendou. Debata proběhne on-line na FB profilu Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Debatu moderuje literární historik a básník Jakub Chrobák.

Zveme všechny zájemce na 9. ročník mezinárodní vědecké konference Aktuální trendy lázeňství, hotelnictví a turismu, která se uskuteční 26. května 2021.
Přehlídka filmů z dílen studijních programů Audiovizuální tvorba, Multimediální techniky a projektu Dobré vědět k 30. výročí vzniku Slezské univerzity v Opavě. Každý večer od 20 hodin ve dnech od 24. května do 28. května zveme na Ptačí vrch do Sadů Svobody nejen opavskou veřejnost na volně přístupnou produkci filmů, dokumentů apod. Těšíme se na vás konečně na čerstvém vzduchu, mimo virtuální svět.
Dne 24. 5. 2021 se v psychiatrické nemocnici v Opavě uskuteční představení projektu pro zdravotnický personál s názvem Edukace pečovatelů o mentálně handicapované jedince v oblasti dentální hygieny.

Vyzkoušej si prezentaci v angličtině a získej 2.000Kč. Akce probíhá ONLINE v MS Teams.
Pro zájemce je připraven cyklus dvou interaktivních přednášek z oblasti sociálního podnikání. Druhá přednáška proběhne v pondělí 17. 5. 2021 v MS Teams od 12:15 hod.

V Městském divadle v Novém Boru je aktuálně k vidění výstava fotografa a pedagoga Institutu tvůrčí fotografie Jindřicha Štreita s názvem Vztahy.
Přednášku povede prof. Em. Dr. Dr. h.c. mult. Norbert Richard Wolf Julius-Maxmilians-Universität Würzburg.
Ústav veřejné správy a sociální politiky připravuje na 13. května 2021 mezinárodní konferenci pod záštitou děkana Fakulty veřejných politik v Opavě prof. PhDr. Rudolfa Žáčka, Dr.

Náplní třetího Hyde Parku informačních profesionálů bude vyhlášení studentské literární soutěže.
Pro zájemce je připraven cyklus dvou interaktivních přednášek z oblasti projektového řízení v nestátních neziskových organizacích. Druhá přednáška proběhne ve středu 12. 5. 2021 v MS Teams od 13:05 hod.
Online konferenční setkání zacílené na sdílení zkušeností, informací i motivace.

Business Gate, zve studenty SU na workshop s Michalem Kavalčíkem na téma Focení mobilem. Naučíte se fotit vyšperkované záběry mobilem a získáte řadu rad a tipů jak správně fotit. Akce se koná 11. května 2021 od 18 hodin.
Místní pobočka Jazykovědného sdružení České republiky pořádá online přednášku prof. Mgr. Jaromíra Krška, PhD., z Katedry slovenského jazyka a komunikácie Filozofické fakulty Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici na téma Jazyková krajina v meste – mesto v jazykovej krajine.(na príklade Banskej Bystrice).
V úterý 11. května 2021 od 13:00 hod. se koná 317. řádné zasedání Akademického senátu Slezské univerzity v Opavě. Zasedání se bude konat distančně formou online prostřednictvím MS Teams.

Dne 11. 5. se prostřednictvím MS Teams uskuteční workshop na téma: RIZIKA INTERNETOVÉ KOMUNIKACE.
Lesk a bída českých společenských věd a proč máme velký problém České technické a přírodní vědy sice nejsou světoborné, ale ostudu nám ve světě nedělají. Avšak naše společenské vědy příliš nevzkvétají ani 30 let po pádu komunistického režimu. Problém v plné nahotě odhalil až fenomén covid. Společenské vědy totiž vytváří nezbytné zázemí pro kvalitní vládnutí v každé zemi. Lepší než o tomto přesvědčovat politiky, bývá mnohdy veřejná osvěta a dodávání optimismu a kuráže mladší generaci ke skutečně systémovým změnám.
Pro zájemce je připraven cyklus dvou interaktivních přednášek z oblasti sociálního podnikání. První přednáška proběhne v pondělí 10. 5. 2021 v MS Teams od 12:15 hod.

Muzeum potravin a zemědělských strojů v Ostravě přivítá od 10. května své první návštěvníky. Připraveno je několik novinek – kromě výstavy fotografií Jindřicha Štreita a retro hospody Radegast také hravý průvodce po muzeu či programy pro děti.
ÚCJ zve na debatu v rámci cyklu Writers in Debate se současnou americkou spisovatelkou, režisérkou, zpěvačkou a herečkou Eleanor Reiisa.
ÚCJ zve na debatu v rámci cyklu Writers in Debate se současnou americkou spisovatelkou, režisérkou, zpěvačkou a herečkou Eleanor Reissa.

Pro zájemce je připraven cyklus dvou interaktivních přednášek z oblasti projektového řízení v nestátních neziskových organizacích. První přednáška proběhne ve středu 5. 5. 2021 v MS Teams od 13:05 hod.
Business Gate, zve studenty SU na workshop s Petrou Stupkovou na téma Právní minimum pro online byznys. Proberete základní zákonné náležitosti pro webové stránky a e-shopy. Ujasníte si, jak je to s GDPR, budete se věnovat právním mantinelům při tvorbě obsahu na sítě i PPC reklamám. Akce se koná 4. května 2021 od 18 hodin.
Výběr z díla absolventa Institutu tvůrčí fotografie a vícenásobně oceněného fotoreportéra. Pořádá Galerie KUPE a Institut tvůrčí fotografie, galerie v oknech.

On-line premiéra záznamu bude 30. dubna 2021 v 18.30 na YouTube kanále Komorní scény Aréna, a to pouze do půlnoci téhož dne. Půjde o českou premiéru. Slovenské dokumentární drama Karpatský thriller vychází ze skutečné korupční kauzy z 90. let. Hlavní hrdince se dostane do rukou materiál odhalující korupci na těch nejvyšších místech státního aparátu. Když se pokusí celou kauzu zveřejnit, narazí na špinavé praktiky nejmenované nadnárodní firmy, která se ji pokusí nejprve společensky zdiskreditovat a později i vydírat a zastrašovat. 
Online přednáška určena pro studenty Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu s Janem Černým, DiS., ředitelem turistické oblasti Opavské Slezsko. Popíše kroky nezbytné pro zavedení digitálního produktu turistické karty v turistické oblasti Opavské Slezsko.
Srdečně zveme na živý stream literárního čtení s ředitelkou Opavské kulturní organizace Marcelou M. Heříkovou, sociologem Jiřím Siostrzonkem a ředitelkou Slezského zemského muzea Janou Horákovou.

PhDr. Ľudmila Hrdináková, PhD. a Mgr. Pavlína Lišovská se společně zaměří na dětské čtenářství na Slovensku a v České republice. Představí některé zajímavé programy, akce či aktivity na podporu dětského čtení. Můžete se těšit na srovnání zkušeností z obou zemí v oblasti práce s dětskými čtenáři.
Zajímá Vás vesmír, astrofyzika, astronomie, nebo snad natáčení videí a práce se zvukem? Fyzikální ústav Vám sice pořád nemůže otevřít dveře, ale můžeme Vás pozvat na virtuální den otevřených dveří v podobě individuálních konzultací s lektory jednotlivých oborů a virtuální prohlídku Fyzikálního ústavu! Přihlášku k osobní konzultaci najdete také na: https://www.cognitoforms.com/SilesianUniversityInOpava/KonzultaceProUchaze%C4%8DeNaFyzik%C3%A1ln%C3%ADm%C3%9AstavuVOpav%C4%9B A zoom meeting na: https://zoom.us/j/92856765879
Zveme zájemce na přednášku Ing. Musila, která proběhne v úterý 27.4.2021 prostřednictvím MS Teams.

Třetí workshop s MgA. Natálií Janyškovou, absolventkou bakalářského oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo. V prostředí hotelových animátorů se pohybuje na různých pozicích od roku 2015 a je také např. Stálou hostující herečkou v divadlo Stará aréna v Ostravě.
Studentka Kulturní dramaturgie na Slezské univerzitě Kristýna Střelcová od svých 17 let spolupracuje s havířovskými Klauny z Balónkova. Na sobotu 24. dubna 2021 chystá představení s názvem Klaun z Balónkova pro děti. Tvořivé online divadlo v její režii nabídne dobrodružný a zábavný čas pro všechny nejmenší.
Studentka programu Kulturní dramaturgie v divadelní praxi Kristýna Střelcová si ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací OKO připravila on-line verzi divadelního workshopu pro děti, které hravým způsobem seznámí s tím, jak to chodí v klaunském městečku Balónkově. A také je mj. naučí, jak motat žížaly, hýbat se a třeba i něco vykouzlit.

Pokud se ve dnech od 22. dubna do 31. května projdete Olomoucí, nejspíše narazíte na volně přístupnou venkovní uměleckou tvorbu některého se zástupců našeho Institutu tvůrčí fotografie. XY 2021 je společný projekt olomouckých nezávislých galerií, který prezentuje současné umělce spjaté s vybraným městem – v letošním roce je jím Opava. Letos se k akci připojila také místa ve veřejném prostoru, která běžně k prezentaci umění neslouží. Počet uměleckých instalací tak oproti minulým ročníkům znatelně navýšil.
Zajímá Vás vesmír, astrofyzika, astronomie, nebo snad natáčení videí a práce se zvukem? Fyzikální ústav Vám sice pořád nemůže otevřít dveře, ale můžeme Vás pozvat na virtuální den otevřených dveří v podobě individuálních konzultací s lektory jednotlivých oborů a virtuální prohlídku Fyzikálního ústavu! Přihlášku k osobní konzultaci najdete také na: https://www.cognitoforms.com/SilesianUniversityInOpava/KonzultaceProUchaze%C4%8DeNaFyzik%C3%A1ln%C3%ADm%C3%9AstavuVOpav%C4%9B a zoom meeting na: https://zoom.us/j/93063414101
Business Gate, zve studenty SU na workshop s Lukášem Dadejem na téma Sociální sítě v roce 2021. Dozvíte se jak vytvářet zajímavý obsah, jak se propagovat bez jediné koruny, které formáty reklam jsou nejpoužívanější a chybět nebudou horké tipy doporučované samotným Facebookem. Akce se koná 20. dubna 2021 od 18 hodin.

Online přednáška určena pro studenty Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu s JUDr. Klárou Dvořákovou, odbornicí na cestovní právo a honorární konzultantka Islandu v ČR. Přiblíží posluchačům cestovní právo na příkladech a upozorní na aktuální problémy vyplývající ze současné situace v cestovním ruchu.
Druhý workshop s MgA. Natálií Janyškovou, absolventkou bakalářského oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo. V prostředí hotelových animátorů se pohybuje na různých pozicích od roku 2015 a je také např. Stálou hostující herečkou v divadlo Stará aréna v Ostravě.
Zveme všechny zájemce na přednášku odborníka z praxe, která se koná 19.4.2021 v MS Teams.

Historicky první turnaj Slezské univerzity ve hře League of Legends. Přihlaš svůj tým a bojujte o titul prvního mistra Slezské univerzity v této dynamické, kooperativní videohře. První tři týmy získají také věcné ceny od společnosti RedBull a Slezské univerzity.
Online ZOOM je určen vyučujícím jazyků (českého i cizího), kteří připravují kritéria pro hodnocení písemných prací a zadání písemných prací v rámci profilové části maturitní zkoušky.
Prvním hostem Hyde Parku informačních profesionálů v letním semestru bude PhDr. Petra Večeřová, Ph.D.

Prvním hostem Hyde Parku informačních profesionálů v letním semestru bude PhDr. Petra Večeřová, Ph.D.
Online workshop určen pro studenty Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu s Barmani Zlín – Bc. Jakubem Orlem a Bc. Adamem Navrátilem. Představí online mixologii, barmanství, přípravu a servis koktejlů, seznámí posluchače s vybavením baru a podělí se o své zkušenosti s prací za barem .
S moderátorkou a právničkou JUDr. Danielou Drtinovou, Ph.D. z první internetové televize DVTV budou studenti diskutovat o tom, jak přinášet relevantní informace, témata i hosty v turbulentní době, o standardech kvalitní žurnalistiky a taky o tom, jaké to je být moderátorem on-line.

Zapojte se do soutěže o nejlepší studentskou práci na téma „Má mozek ještě šanci“ ve spolupráci s firmou TOVEK a Moravskoslezskou vědeckou knihovnou v Ostravě.
Workshop s MgA. Natálií Janyškovou, absolventkou bakalářského oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo. V prostředí hotelových animátorů se pohybuje na různých pozicích od roku 2015 a je také např. Stálou hostující herečkou v divadlo Stará aréna v Ostravě.
Online přednáška určena pro studenty Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu s Ing. Zuzanou Vašutovou, ředitelkou hotelu Lanterna. Seznámí posluchače s personálními problémy a nastíní, jak lze i v krizovém období pracovníky hotelu udržet v dobré profesní kondici a které motivační nástroje využívá při řízení svého týmu.

Ve středu 7. dubna od 18 hodin si můžete zavzpomínat na pohádkový příběh moderní světové literatury a jednu z neprodávanějších knih 20. století Malý princ. Živý stream z Klubu Art tentokrát přinese čtení z nejznámějšího díla Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry, francouzského spisovatele a pilota, který byl považován také za filozofa a humanistu. Dílo, které bylo přeloženo do více jak 180 jazyků, bylo vydáno v roce 1943, rok před tragickou smrtí autora. O živý stream se z opavského klubu postarají studentky Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo Anička Staníčková a Nela Kárská.
On-line literární čtení v osobitém podání studentek oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo Aničky Staníčkové a Nely Kárské potěší všechny fanoušky Malého prince francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho.
Pro zájemce je připravena další z interaktivních přednášek z oblasti finančního řízení nestátních neziskových organizací. Přednáška bude probíhat 7. 4. v MS Teams.

Online přednáška určena pro studenty Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu s Ing. Kateřinou Tomáškovou, ředitelkou marketingu v Priessnitzových léčebných lázních. Přiblíží problematiku lázeňství v širších souvislostech, zejména ve vazbě na turismus a zdravotnictví.
Online konferenci pořádá Ústav bohemistiky a knihovnictví.
Online konferenci pořádá Ústav bohemistiky a knihovnictví.

Výběr z tvorby 60. let významného českého fotografa. Galerii v oknech pořádá Galerie KUPE, Institut tvůrčí fotografie a Muzeum umění Olomouc.
Online přednáška určena pro studenty Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu s Mgr. Daliborem Karčmářem, ředitelem Moravian-Silesian Tourism, s.r.o. Představí neotřelý produkt cestovního ruchu a přiblíží unikátní místa úzce spjatá s technikou a starými řemesly.
Pro zájemce je připravena poslední z cyklu tří interaktivních přednášek z oblasti strategického řízení nestátních neziskových organizací.

V pořadu Dobré ráno České televize bude hostkou děkanka prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr. a doktorandka Mgr. Martina Kahánková z Ústavu historických věd. V rámci prezentace historické retrogastronomie budou prezentovat Velikonoce v kuchyni. Představí tak historické souvislosti a ukážou některé tradiční a obřadní jídla, včetně jejich přípravy.
E-sportovní tým SLUníčka se kvalifikoval do letního semestru E3 univerzitních mistrovství ve hře League of Legends. 30. března si tak poprvé změří síly v napínavém souboji proti týmu z Univerzity Pardubice.
Nejlepší snímky 13. ročníku fotosoutěže Můj svět pořádané Charitou Opava ve spolupráci se Slezským muzeem v Opavě, firmou Asekol a Institutem tvůrčí fotografie FPF SU pod záštitou primátora statutárního města Opavy Ing. Tomáše Navrátila. Oceněné snímky budou vystaveny během dubna na venkovních panelech na Horním náměstí v Opavě.

Hosty pořadu Dobré ráno v České televizi budou v pondělí 29. března prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc., a RNDr. Arman Tursunov, Ph.D. z Fyzikálního ústavu v Opavě. Oba fyzici budou hovořit o výzkumu temné hmoty na Slezské univerzitě.
Hru Ostravské undergroundové pašije anebo O nejslavnějším zmrtvýchvstání napsal dramatik Tomáš Vůjtek. Živý stream zajišťuje Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby.
Ve spolupráci s opavským básníkem Ondřejem Hložkem (absolvent Slezské univerzity) připravila Opavská kulturní organizace setkání s místními básníky a jejich tvorbou. V rámci on-line recitace autorské poezie z Klubu Art se můžete těšit na verše Petra Hrušky, Ivana Motýla, Vladany Fuchs nebo Petra Ligockého. In memoriam zazní texty Víta Adamuse a Güntera Motýla.

Láká vás studium v zahraničí, ale váháte kam vyrazit? Přihlaste se na informační workshop o možnostech studijních či pracovních stáží v zahraničí, pořádaný speciálně pro Ústav informatiky.
Rádi byste studovali v cizině, ale nevíte kam vyrazit? Přihlaste se na informační workshop o možnostech studia v zahraničí, pořádaný speciálně pro Ústav cizích jazyků.
Literární čtení Natálie Janyškové proběhne ve středu 24. března 2021. Kvůli covidové situaci se akce bude konat online. Stream bude přenášen z opavského Klubu Art od 18 hodin. Mladá herečka a studentka Slezské univerzity přednese ukázky z její oblíbené knihy Pláň Tortilla. „Těšit se můžete na úsměvný příběh plný vína a pěti kamarádů z prosluněného pobřežního městečka,“ říká Natálie Janyšková (zdroj: Region Opavsko, datum vydání 2. 3. 2021).

Business Gate, zve studenty SU na workshop s Filipem Novákem na téma Budování identity značky. Dozvíte se jak postupovat při budování identity značky tak, aby design, komunikace i kultura vytvářely o firmě jednotný obraz. Akce se koná 24. března 2021 od 18 hodin.
V březnovém dílu oblíbeného cyklu Moderní výzvy lidstva, který připravuje tradičně Mendelovo gymnázium s Fakultou veřejných politik v Opavě, přivítáme známého ekonoma PhDr. Tomáše Sedláčka, Ph.D.
"Zahraniční mobility ERASMUS+ na Ústavu historických věd.

Sledujte nás na akci Fakulty online II.
Unikátní pětidílný seriál výstav Smysl Smyslů, pořádaný zlínským ateliérem pro.story, nyní představuje díla slovenského fotografa Filipa Beránka, absolventa Institutu tvůrčí fotografie FPF.
Esportovní tým Slezské univerzity SLUníčka se kvalifkoval do letního semestru 3E akademických mistrovství (@ESA – Esport Student Association) ve hře League of Legends. 17. 3. v 18:00 jim můžete fandit v napínavém souboji proti týmu z UPCE esports.

Online přednáška určena pro studenty Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu s Ing. Tiborem Macíkem, ředitelem stravovacího úseku v Priessnitzových léčebných lázních Jeseník, představí představí specifická lázeňské gastronomie.
Film přitahuje pozornost všech společenských tříd a skupin. Pro historiky však paradoxně zůstával dlouhou dobu mimo hlavní pozornost. Obzvláště na hraný film bylo pohlíženo s velkou obezřetností. K docenění filmu jako historického pramene začalo docházet až po druhé světové válce. Workshop představí základní postupy analýzy filmu jako součásti historické kultury.
V rámci konference Média, dějiny a společnost proběhne 17. března workshop zaměřený na film jako médium z pohledu historie. Workshop bude probíhat on-line formou v čase 14:30 až 17:00 prostřednictvím MS Teams. Lektorem bude Mgr. Milan Hes, Ph.D. z Historického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové. Formulář pro registraci najdete níže.

Rádi byste studovali v cizině, ale nevíte kam vyrazit? Přihlaste se na informační workshop o možnostech studijních pobytů či pracovních stáží v zahraničí, pořádaný speciálně pro Ústav lázeňství, gastronomie a turismu.
Manipulace a cenzura ve fotožurnalistice. Exteriérová výstava na parkovišti Galerie KUPE. Pořádá Galerie KUPE a Institut tvůrčí fotografie.
Dne 12. března od 9 hodin se koná konference s názvem Vladislav Vančura v literárním kontextu 20. století. V diskusi vystoupí od 13:45 hod. se svým příspěvkem „Vladislav Vančura kritik v počátcích české radikální kritiky“ také Mgr. Martin Tichý, Ph.D., vedoucí Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Literárněvědnou konferenci plně v online v prostředí komunikační platformy MS Teams pořádá Katedra českého jazyka a literatury Masarykovy univerzity.

Přednáška určena pro studenty Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu s Daliborem Rybiářem z DCK Rekrea Ostrava.
Dne 11.3.2021 od 8:30 spolupořádá Fyzikální ústav v Opavě akci International Masterclasses. Zapojit se mohou všichni studenti středních škol a vyzkoušet si tak práci částicových fyziků alespoň jeden den. V datech z experimentu na LHC v CERNu se pokusí objevit i nové, exotické, částice.
Workshop proběhne ve středu 10. března 2021 od 13:30 do 15:00 hod. prostřednictvím MS Teams.

Podrobnosti připravujeme.
Stream zajišťuje Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby s technickou podporou Multimediálních technik.
Ve dnech 3. 2. 2021, 18. 2. 2021 a 2. 3. 2021 pořádá Fyzikální ústav v Opavě pro uchazeče Den otevřených dveří (pozor, v termínu 3. 2. 2021 probíhá DOD pouze online).

Po roce a půl příprav bude mít 25. února v 17 hodin slavnostní online premiéru film Do Chile za zatměním Slunce tvůrců z Fyzikálního ústavu v Opavě. Jiří Dobrý, Jiří Malík a Ondřej Smékal se v roce 2019 vypravili na tři týdny do Jižní Ameriky, aby pozorovali naprosto unikátní astronomický úkaz – úplné zatmění Slunce.
Pedagog oboru Kulturní dramaturgie v divadelní praxi, herec, dramaturg a teatrolog Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D., bude hostem online debaty 23. února od 18 hodin. Tématem bude dílo Karla Čapka R.U.R., které dalo světu slovo robot.

Hostem dalšího dílu cyklu Moderní výzvy lidstva, který proběhne 23. února od 12:30, bude filozofka a fenomenoložka Prof. PhDr. Anna Hogenová, CSc. Přednášku organizuje Mendelovo gymnázium Opava spolu s Fakultou veřejných politik v Opavě a proběhne i navzdory komplikované epidemiologické situaci, a to opět bezpečnou formou on-line streamu.
Ve dnech 3. 2. 2021, 18. 2. 2021 a 2. 3. 2021 pořádá Fyzikální ústav v Opavě pro uchazeče Den otevřených dveří (pozor, v termínu 3. 2. 2021 probíhá DOD pouze online).
Ve dnech 3. 2. 2021, 18. 2. 2021 a 2. 3. 2021 pořádá Fyzikální ústav v Opavě pro uchazeče Den otevřených dveří (pozor, v termínu 3. 2. 2021 probíhá DOD pouze online).

Podrobnosti připravujeme.
Ani letos zájemci o studium a veřejnost nepřijdou o Den otevřených dveří na Fakultě veřejných politik v Opavě, tentokrát však v pohodlí a bezpečí on-line prostředí, a to 2. února 2021 v čase 10:00 až 16:00.
Všichni zájemci o studium matematiky jsou srdečně zváni na DoD Matematického ústavu v Opavě.

Ve dnech 26. – 27. 1. 2021 se koná mezinárodní online teatrologická konference, která se bude zabývat etickými dilematy industriální a post-industriální společnosti v divadle 20. a 21. století ve světle divadelních her Karla Čapka RUR a Bílá nemoc. Právě letos v lednu připadá 100. výročí uvedení divadelní hry RUR v Národním divadle v Praze. Na konferenci se podílí také naše Oddělení kulturní dramaturgie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě.
Zveme všechny zájemce na Den otevřených dveří, který se uskuteční v úterý 26. ledna 2021.
Prezentační a edukační workshop, který proběhne online. V rámci projektu NAKI II, DG18P02OVV057 Kulturní tradice českého rybářství ve světle jejího využití v cestovním ruchu a krajinotvorbě.

Přijďte se s novým centrem Pro Lingua seznámit do univerzitního návštěvnického centra, které sídlí v prvním patře OC Breda & Weinstein a strávit dny plné her, kvízů a zábavných soutěží. Akce se uskuteční, pokud to epidemická situace dovolí.
Přijďte se s novým centrem Pro Lingua seznámit do univerzitního návštěvnického centra, které sídlí v prvním patře OC Breda & Weinstein a strávit dny plné her, kvízů a zábavných soutěží. Akce se uskuteční, pokud to epidemická situace dovolí.
Konferenci pořádá Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby. Akce proběhne online.

V pořadí 312. řádné zasedání Akademického senátu Slezské univerzity v Opavě se bude konat v termínu 8. prosince 2020 od 13.00 hodin distančně formou online prostřednictvím MS Teams.
Experimentální a edukativní workshop, který proběhne z důvodu protiepidemilogických opatření online.
Zveme vás na celorepublikovou vědecko-popularizační akci, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Objevte vědu, která nekončí soumrakem! Tématem letošního ročníku je ČLOVĚK A ROBOT. Noc vědců ve městě Opava pro malé i velké objevitele připravuje Slezská univerzita. Návštěvníci si za obvyklých okolností hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět. S ohledem na vývoj epidemiologických opatření nebude, oproti loňskému roku, možná osobní návštěva v budovách univerzity! Letošní ročník se poprvé uskuteční kompletně online!

Zveme studenty na online přednášku, která se uskuteční 25. listopadu 2020.
Zhlédněte živý stream přednášky o SU v rámci Gaudeamus online. V poutavé prezentaci, která je určena hlavně maturantům, představí náš kolega z oddělení komunikace a absolvent Slezské univerzity Jakub Plaskura svou alma mater a studijní možnosti na ní, včetně jejích fakult a ústavů, volnočasových aktivit pro studenty a spoustou dalších zajímavostí. Těšit se můžete například na sekci nazvanou Namixuj si svůj obor nebo na prohlídku Síně slávy absolventského portálu. Okrajově představí i obě města, ve kterých má Slezská univerzita své fakulty a ústavy – Opavu a Karvinou.
Vyzkoušej si prezentaci v angličtině a získej 2.000Kč. Akce probíhá ONLINE v MS Teams.

Studenti oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo měli ve dnech 11. - 13. listopadu 2020 pořádat v univerzitním areálu na Hauerově ulici už 14. ročník multižánrového festivalu Na cestě. Činoherní divadlo, pantomima, stand up comedy, workshopy a spousta dalšího bylo původní náplní připravovaného festivalu. Z důvodu aktuálních epidemiologických opatření se festival přesouvá na 3. - 5. března 2021. Studenti třetího ročníku děkují za pochopení a těší se na vás v březnu.
Mezinárodní konference pořádaná ke dvoustému výročí Opavského kongresu se uskuteční v budově FPF Slezské univerzity v Opavě na Masarykově třídě 37. Původně se akce měli zúčastnit odborníci z Francie, Itálie a Rakouska, ale epidemiologická situace to bohužel nedovoluje. Akce se tedy uskuteční v omezeném kruhu pro tuzemské účastníky.
Aktivní účast ITF na Mezinárodní konferenci vysokých fotografických škol v Národní knihovně Francie F. Mitteranda v Paříži.

Otevření výstavy 3 dekády. ITF FPF SU v Opavě 1990 - 2020 na Bratislavském hradě v rámci 30. ročníku festivalu Měsíc fotografie v Bratislavě.
Zahájení expozice ITF na OFF festivalu v Bratislavě.
Zveme všechny zájemce na 6. ročník konference OpenSource řešení v sítích 2020, která se koná ve čtvrtek 5. listopadu 2020 v Aule Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné.

Po velkém úspěchu první přednášky, která proběhla historicky jako první on-line stream Moderních výzev lidstva a jejímž hostem byl Bohumil Kartous, následuje další virtuální setkání s velmi zajímavou osobností s názvem Bezpečnostní výzvy ČR.
Přednáška Mgr. Zuzany Roth, Ph.D. na téma "Chaos v matematice" v rámci Týdne vědy a techniky - ONLINE
S lítostí oznamujeme, že z důvodu aktuálních epidemiologických opatření se sedmý ročník Opavského vinného trhu ruší. Ten se měl původně uskutečnit od 16 hodin v pátek 23. října 2020 v opavském obchodním centru Breda & Weinstein, kde měla mít svůj stánek i naše Slezská univerzita. Na ochutnávku kvalitní moravských, českých i zahraničních vín se těšíme v příznivějších časech.

Plánovaná podzimní série „Gaudeamus Roadshow Česko 2020“ po šesti krajských městech ČR byla z rozhodnutí organizátora, na základě Krizového opatření Vlády České republiky, k termínu 1. 10. 2020 zrušena. Je nám to velice líto! Příprava na setkání se středoškoláky nás stála spoustu práce, ale i tento alternativní koncept veletrhu, jako náhrada za již dříve zrušený klasický a známý veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus, konaný pravidelně na výstavišti Veletrhy Brno, se nakonec neuskuteční.
Otevření výstavy ITF na festivalu Prague Photo.
The 22nd RAGtime Relativistic Astrophysics Group workshop will be held online on the 19th to 23rd of October.

ODLOŽENO NA LISTOPAD Experimentální a edukativní workshop. Návštěvnické centrum U Vavřince, Hradecká 17, Opava.
Plánovaná podzimní série „Gaudeamus Roadshow Česko 2020“ po šesti krajských městech ČR byla z rozhodnutí organizátora, na základě Krizového opatření Vlády České republiky, k termínu 1. 10. 2020 zrušena. Je nám to velice líto! Příprava na setkání se středoškoláky nás stála spoustu práce, ale i tento alternativní koncept veletrhu, jako náhrada za již dříve zrušený klasický a známý veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus, konaný pravidelně na výstavišti Veletrhy Brno, se nakonec neuskuteční.

Plánovaná podzimní série „Gaudeamus Roadshow Česko 2020“ po šesti krajských městech ČR byla z rozhodnutí organizátora, na základě Krizového opatření Vlády České republiky, k termínu 1. 10. 2020 zrušena. Je nám to velice líto! Příprava na setkání se středoškoláky nás stála spoustu práce, ale i tento alternativní koncept veletrhu, jako náhrada za již dříve zrušený klasický a známý veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus, konaný pravidelně na výstavišti Veletrhy Brno, se nakonec neuskuteční.
Neradi přinášíme smutné zprávy, ale i v tomto případě bohužel musíme potvrdit, že Divadelní den se v opavském Trap Music Baru nebude konat v plánovaném termínu 8. 10. 2020. Akce, která jako jediná zůstala z programového torza letošního Opavského Majálesu, je po přijatých opatřeních Vlády ČR a MZČR odložena na prosincový termín!
Zahájení činnosti metodického, kulturního a odborného centra výuky cizích jazyků Pro Lingua při Ústavu cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, jehož hlavním posláním je nejen posílení zájmu o studium jazyků, především o německý, italský a anglický jazyk, ale také podpora pedagogů, žáků a studentů škol.

Plánovaná podzimní série „Gaudeamus Roadshow Česko 2020“ po šesti krajských městech ČR byla z rozhodnutí organizátora, na základě Krizového opatření Vlády České republiky, k termínu 1. 10. 2020 zrušena. Je nám to velice líto! Příprava na setkání se středoškoláky nás stála spoustu práce, ale i tento alternativní koncept veletrhu, jako náhrada za již dříve zrušený klasický a známý veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus, konaný pravidelně na výstavišti Veletrhy Brno, se nakonec neuskuteční.
Vernisáž fotografické výstavy. Městské kino Nový Bor.
Plánovaná akce Dialog 4 s rektorem Slezské univerzity se v původním termínu 7. října v opavské restauraci Ka-Varna neuskuteční, akce je odložena na prosinec. Důvodem je vyhlášení mimořádných opatření vydaných KHS MSK.

Plánovaná podzimní série „Gaudeamus Roadshow Česko 2020“ po šesti krajských městech ČR byla z rozhodnutí organizátora, na základě Krizového opatření Vlády České republiky, k termínu 1. 10. 2020 zrušena. Je nám to velice líto! Příprava na setkání se středoškoláky nás stála spoustu práce, ale i tento alternativní koncept veletrhu, jako náhrada za již dříve zrušený klasický a známý veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus, konaný pravidelně na výstavišti Veletrhy Brno, se nakonec neuskuteční.
Slavnostní akt k zahájení nového výukového roku, spojený s oceněním pracovníků, který měl být také připomínkou 30. výročí vzniku prvních dvou fakult Slezské univerzity, a měl se uskutečnit 6. října na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné, byl v rámci preventivních opatření proti šíření koronaviru zrušen. Děkujeme za pochopení.
Plánovaná podzimní série „Gaudeamus Roadshow Česko 2020“ po šesti krajských městech ČR byla z rozhodnutí organizátora, na základě Krizového opatření Vlády České republiky, k termínu 1. 10. 2020 zrušena. Je nám to velice líto! Příprava na setkání se středoškoláky nás stála spoustu práce, ale i tento alternativní koncept veletrhu, jako náhrada za již dříve zrušený klasický a známý veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus, konaný pravidelně na výstavišti Veletrhy Brno, se nakonec neuskuteční.

Dne 6. 10. 2020 se v rámci realizace ESF projektu „Rozvoj vzdělávání na Slezské univerzitě v Opavě“ uskuteční seminář pro studenty s názvem „Seberealizace v nevládním neziskovém sektoru: Jak založit a vést neziskovku“. Obsahem semináře budou základní informace o právních formách neziskovek, jak je založit a za jakým účelem, základní principy jejich fungování, a také některé rozdíly v řízení podnikatelského subjektu a NNO, kdy je lepší založit neziskovku a kdy raději s.r.o.
V sobotu 3. října 2020 se na katedře tělesné výchovy Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové koná druhý ročník smíšeného streetballového turnaje Dopamin cup, který je určen pro vysokoškolské týmy. Jedná se o smíšený turnaj a v základní tříčlenné sestavě, která se zrovna bude rvát se soupeři na hrací ploše, musí být vždy alespoň jedna žena. Aby nedocházelo k nerovným bojům mezi oběma pohlavími pod bezednými koši, ženy mají dvě zásadní výhody - mužští soupeři je nesmí blokovat a každý koš zaznamenán ženou má o bod vyšší hodnotu. Za Slezskou univerzitu se na pouť do Východních Čech vydá trojice studentů ve složení: Anna Pavlicová, Eva Gladkovová a Aleš Fišer. Našim zástupcům držme palce! Turnaj spolupořádá Česká asociace univerzitního sportu.
Zveme všechny zájemce na další ročník sportovní akce Vyběhněte s děkanem, který se uskuteční v úterý 29. září 2020.

Od září opět zahájíme cyklus přednášek Moderní výzvy lidstva. Ten pořádá fakulta společně s Mendelovým gymnáziem a jako první pozvání přijal římskokatolický kněz, biolog a bioetik Marek Orko Vácha.
7. ročník mezinárodního festivalu studentských filmů.
Ve dnech 27. -28. září 2020 se uskuteční v Olomouci Akademické mistrovství České republiky (AM ČR) v basketbalu 3x3. Slezskou univerzitu budou v hanácké metropoli reprezentovat naše studentky ve složení: Anna Pavlicová, Eva Gladkovová, Gabriela Rubinová a Viktorie Vltavská. Turnaj spolupořádá Česká asociace univerzitního sportu a Slezská univerzita bude u toho! Držíme palce, aby dřívější individuální úspěchy našich studentů na AM ČR byly obohaceny také o kov z kolektivního sportu.

Ve čtvrtek 24. září od 18 hodin se koná vernisáž fotografické výstavy s názvem Roztroušená paměť spolu s uvedením katalogu doktorandů Institutu tvůrčí fotografie FPF SU Ondřeje Durczaka, Arkadiusze Goly a Lukáše Horkého. Tito posluchači studijního programu Tvůrčí fotografie dokumentovali v rámci programu POHO2030 pohornickou krajinu Karvinska. V rámci večera se také uskuteční autorské čtení z knihy Šikmý kostel autorky Karin Lednické, autogramiáda a beseda s Annou Durajovou o programu POHO2030. Knižní novinku si můžete v místě konání vernisáže koupit se slevou 15 %.
Ve čtvrtek 24. 9. se bude Fakulta veřejných politik prezentovat na akci TěhuDay - Roadshow Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství v OC Breda & Weinstein v čase od 10 do 18 hodin.
Ústav informatiky FPF SU v Opavě pořádá s kolegy ze Slovenska Workshop on Natural Computing jako součást konference ITAT 2020. Workshop proběhne ve dnech 20.—22. září 2020 v prostorách hotelu Tyrapol v Oravské Lesné, krásném horském resortu na Slovensku. Pokud nebude možné účastnit se konference kvůli restrikcím osobně, bude účast zajištěna online.

Czeski i polski barok literacki. Ústav bohemistiky a knihovnictví FPF SU v Opavě, Masarykova třída 37, Opava ve spolupráci s Academia Europeana Sarbieviana v Sarbiewě. Instytut Bohemistyki i Bibliotekoznawstwa FPF SU w Opawie, Masarykova třída 37, Opava we współpracy z Academia Europeana Sarbieviana w Sarbiewie.
Literární pořad s názvem Petr Ligocký: Diagnóza se bude konat v úterý 15. září od 18 hodin v ostravském Antikvariátu a klubu Fiducia. Na programu bude křest debutové sbírky autora Petra Ligockého. Jako hosté vystoupí Ondřej Hložek, Kristýna Svidroňová a Vasilios Chaleplis. Kristýna Svidroňová je básnířka, která publikovala například ve slovenském internetovém časopise iLeGaLiT a v tištěných periodikách Weles a Protimluv. Věnuje se copywritingu a on-line marketingu. Studuje dálkově českou literaturu na Slezské univerzitě v Opavě. S naší univerzitou je spjatý také absolvent filologie na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě Ondřej Hložek. Narodil se, žije a pracuje v Opavě. Vydal pět básnických knih, naposledy Řez kamenem (Trigon, 2019). Je veden také v ročenkách Nejlepší české básně 2017 a 2018.
Zásadní filozofické dílo Jana Amose Komenského z roku 1623 rozezní v hudebním zpracování Petra Ebena jeho syn, populární moderátor Marek Eben se špičkovým varhaníkem Tomášem Thonem. Na společné meditativní putování se Všezvědem Všudybudem zvou do Opavy 12. září (Kostel sv. Vojtěcha, 18.00 hod.) a do Ludgeřovic 13. září. Záštitu nad koncertem v Opavě převzal rektor Slezské univerzity v Opavě doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. V rámci spolupráce s pořadatelem Svatováclavského hudebního festivalu mohou studenti Slezské univerzity využít zvýhodněné nabídky slev při koupi vstupenek na jakýkoliv koncert festivalu (uvádíme níže).

Workshop s názvem "Využití kompenzačních pomůcek v domácím prostředí u seniorů i dospělých" proběhne 7. 9. od 10:00 v prostorách výukového bytu na fakultě na Bezručově náměstí 14. Maximální počet účastníků je 7 a hlásit se můžete prostřednictvím e-mailu na adrese veronika.slovacek@fvp.slu.cz, kam můžete směřovat i své případně upřesňující dotazy.
Ve dnech 4.–5. září proběhne v ostravském Minikině warm up festivalu, v rámci něhož představíme nejúspěšnější filmy minulých ročníků a v předstihu vybrané finálové snímky ročníku letošního. Chybět nebude ani blok animovaných filmů pro rodiny s dětmi. První pásmo festivalových snímků bude v Minikině v pátek od 19.30 hodin, druhé v sobotu od 15 hodin (výběr z animované tvorby) a třetí v sobotu večer od 19.30 hodin.
Pivo v klášterech, technologické a chuťové rozdíly – to je název zážitkové degustace piva, kterou návštěvníky zámku Jánský Vrch v Javorníku provede Mgr. Alexander Burda, sommeliér, gastronom a pedagog Slezské univerzity v Opavě. Návštěvníky degustace čeká celkem 12 vzorků piva z ČR, Belgie, Německa, Rakouska a dalších evropských zemí. K pivu mohou ochutnat také vepřový steak na grilu s bylinkovou bagetou a zeleninový salát. Na akci pro osoby straší 18 let je potřeba, z důvodu omezené kapacity míst, zakoupit vstupenky. Více informací získáte na web stránkách státního zámku Jánský Vrch.

Sonda do života vietnamské komunity v Česku pohledem objektivu fotografa a pedagoga Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity Jindřicha Štreita. Výstava je součástí doprovodného programu Letní filmové školy v Uherském Hradišti a je k zhlédnutí v Klubu kultury do 30. srpna 2020.
Vernisáž autorské výstavy, která mapuje fotografické publikace ze severní Moravy a Slezska od meziválečného období do dneška, galerie KUPE. Kurátorem je Ondřej Durczak.
Zážitkovou degustací deseti vzorků vín z Evropy na zámku Jánský Vrch v Javorníku vás provede Mgr. Alexandr Burda, sommeliér, gastronom a pedagog Slezské univerzity v Opavě. Kromě degustace a prohlídky zámku je také pro příchozí připraveno občerstvení v podobě Hovězího po burgundsku. Na akci pro osoby straší 18 let je potřeba, z důvodu omezené kapacitě míst, zakoupit vstupenky. Více informací získáte na web stránkách státního zámku Jánský Vrch.

Součástí živého vysílání Meltingpot na letos výjimečném NeFestivalu (místo Colours of Ostrava) bude také debata na téma „Historie – bitevní pole současnosti?“, kterou bude moderovat Monika Horsáková, vedoucí našeho Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby FPF. V debatě, která se bude zabývat dobou komunistických perzekucí a vykonstruovanými politickými procesy se jako hosté představí historici Jiří Kocián a Petr Šimíček.
Státní zámek Raduň, ve spolupráci s Filozoficko-přírodovědeckou fakultou Slezské univerzity, zve na povídání o šlechtickém jídelníčku s malou ochutnávkou. Milovníci historie a dobrého jídla si přijdou na své během dalšího dílu z cyklu historické gastronomie. Hlavním tématem tentokrát budou letní aristokratická jídla. Počet míst je výrazně omezen, doporučujeme včasnou rezervaci. Více informací získáte na web stránkách zámku Raduň.
Spolek u synagogy pořádá v prostorách krnovské synagogy ve dnech od 10. do 12. července 2020 nultý ročník festivalu s názvem FAJNE LÉTO po židovsku. Návštěvníci mohou nahlédnout do unikátního světa židovského náboženství, kultury ale i kuchyně. Jedním z průvodců festivalu bude pro návštěvníky také náš pedagog Institutu tvůrčí fotografie prof. Jindřich Štreit.

Zajímá vás jak funguje pojízdná meteorologická a měřící stanice? Přijďte se na vůz podívat v pondělí 29. 6. od 14:00 do 17:00 na Horní Náměstí v Opavě! Můžete se tak na vlastní oči podívat, jaké uplatnění má fyzika v monitorování a ochraně životního prostředí a nahlédnout na to, jak takový vůz funguje a jak měření probíhá! Jak nás najít? Snadno! Pomocí pětimetrové meteorologické stanice a stánku Slezské univerzity v Opavě!
Výstava pozoruhodných fotografií aktů Miroslava Myšky. O průnicích, neposednosti a neodolatelných nutkáních Miroslava Myšky. První samostatnou výstavu uspořádal v roce 1971, v Síni umění v Blansku, a dodnes jich na kontě má přes čtyřicet. Následovala účast na téměř stovce kolektivních výstav doma i v zahraničí Myškova fotografická tvorba se uplatnila v mnohých žánrově odlišných oblastech! Vstoupila na území dokumentu, reportáže, portrétu i krajinářské fotografie. Léta se profesionálně zaměřovala také na reklamní fotografii. Časově rozsáhlé a početné je pedagogické působení M. Myšky na Institutu výtvarné fotografie Svazu českých fotografů v Praze, na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě anebo na brněnské Fotoškole a na Fakultě výtvarných umění VUT.

Děkanka Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Slezské univerzity v Opavě srdečně zve na vernisáž výstavy, která se uskuteční v rámci připomenutí 30. výročí vzniku Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Akce se uskuteční v OC Breda & Weinstein, 1. patro, návštěvnické centrum. Výstava potrvá do 3. 8. 2020.
Místní knihovna v Libhošti srdečně zve na přednášku o bratrech Čapkových, která se koná u příležitosti 130 let od narození Karla Čapka a 75 let od úmrtí Josefa Čapka. Přednášející: Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D.
Institut tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity chystá výstavu s názvem Tři dekády k 30. výročí od svého založení, která bude k zhlédnutí v pražském Domě U Černé Matky Boží v termínech od 19. června do 27. září 2020. Vernisáž výstavy se uskuteční 19. 6. od 18 hodin. K vidění na ní bude výběr nejlepších snímků studentů i čerstvých absolventů školy, mapujících období let 1990 - 2020. Třeba cyklus Resonance, nápaditě a emotivně propojující staré snímky s výstřižky z časopisů, nebo poutavé skupinové portréty současných českých rodin, tak rozlišných a zároveň tak stejných.

V Domě umění Galerie výtvarného umění v Ostravě (ul. Jurečkova 9) se uskuteční setkání a beseda nad českými překlady ze slovinské a slovenské poezie. Hosty cyklu pořadů Poezie na kolečkách / Poetry on Wheel budou slovenista Aleš Kozár a slovakista a pedagog Slezské univerzity Miroslav Zelinský, kteří budou hovořit o nových překladech básnických textů vycházejících v českých nakladatelstvích v posledních deseti letech. Besedu moderuje Jiří Macháček, šéfredaktor revue Protimluv.
V ostravské Fotografické galerii Fiducia (FGF) se 16. června 2020 uskuteční zahájení výstavy fotografických prací Petry Vlčkové s názvem RS. Výstavu, která potrvá do 17. července 2020, připravil a uvede pedagog Institutu tvůrčí fotografie doc. Tomáš Pospěch.
Otevření fotografické výstavy portrétů stipendistů města Ostravy, kterou připravil Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby výstava potrvá do 8. 7. 2020 Foyer nové radnice v Ostravě

Zveme vás k poslechu Nočního Mikrofóra Českého rozhlasu Dvojka. Hostem hodinového pořadu bude ve středu 3. června od 22:30 hodin náš pedagog a vedoucí oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo Mgr. Hasan Zahirović, Ph.D. Pokud rozhovor nestihnete, můžete si jej poslechnout i ze záznamu díky audioarchivu pořadu dostupného na web stránkách Českého rozhlasu.
Na spojeném semináři z matematické analýzy a diskrétních dynamických systémů vedeném prof. Smítalem a doc. Štefánkovou budou přednášet Pavel Holba, Vojtěch Pravec a Jan Tesarčík o svých závěrečných pracích. Seminář se koná ve středu 3. 6. od 14:00 v posluchárně R1.
Fotografický dokument o kultuře protestu (nejen) ve Velké Británii. Autorem výstavy, která se uskuteční v galerii KUPE (Janská 7, Opava), je David Sládek, nezávislý foto-žurnalista žijící v Londýně, dříve reportér ČTK a také posluchač 3. ročníku studijního programu Tvůrčí fotografie Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity.

MgA. Ing. Peter Korček, posluchač doktorského studijního programu Tvůrčí fotografie ITF SU, spolu s Karlem Cudlínem připravili venkovní výstavu velkoformátových fotografií reflektující současnou dobu s názvem Mestá bez nás. Výstava, přinášející vizuální výpovědi z Prahy a Bratislavy, je k zhlédnutí na Hviezdoslavovém náměstí v Bratislavě ve dnech od 13. května do 10. června 2020.
V úterý 12. května zveme všechny zájemce na další ročník sportovní akce Vyběhněte s děkanem.
Zveme vás na výstavu fotograficko-sociálního projektu reagující na současnou koronavirovou dobu s názvem Životy pod rouškou. Dílo obsahující dvacet osm fotografických diptychů s doprovodným textem náhodně vybraných respondentů z celé České republiky bude k zhlédnutí v sadech Svobody naproti Obecnímu domu v Opavě. Uvedení výstavy za účasti obou autorů, studenta a absolventa Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity Ivo Žídka a Jana Langera, se koná ve středu 6. května 2020 v 17.00 hodin. Výstavu za podpory Slezské univerzity pořádá Institut tvůrčí fotografie, ČT 24 a Opavská kulturní organizace. Záštitu nad projektem převzal rektor Slezské univerzity doc. Pavel Tuleja.

První díl z cyklu historické gastronomie bude věnován jarním jídlům v aristokratickém prostředí.
Náboj je mezinárodní soutěž pro pětičlenné týmy středoškoláků, které reprezentují své školy v národním i mezinárodním měření znalostí. V ČR jsou pořadatelskými místy Praha a Opava, kde akci zaštiťuje Matematický ústav v Opavě.
Zveme vás na přednášku Jeho Excelence Roberta Kvile, velvyslance Norského království v České republice. O tom, jaké je žít, studovat a pracovat v Norsku, co vám může tato přírodními krásami oplývající země na Skandinávském poloostrově severní Evropy nabídnout jako cestovatelům a běžným návštěvníkům, vám osobně představí nejvyšší diplomatický zástupce Norského království v ČR. Přednáška, která bude vedena v češtině, se uskuteční ve středu 11. března 2020 od 10.00 hodin v aule na rektorátu Slezské univerzity v Opavě (ul. Na Rybníčku 1, Opava).

Tradiční společenský večer studentů a zaměstnanců Slezské univerzity v Opavě se uskuteční 7. března 2020 v Kulturním domě Na Rybníčku v Opavě od 20 hodin. Hrát a zpívat bude Big Band Krnov, v průběhu večera bude zajímavý doprovodný program.
Tradiční představení fakulty a pozvání k návštěvě jejích pracovišť se tentokrát uskuteční ve dvou termínech - 29. ledna 2020 a 7. března 2020. Podrobný program bude doplněn.
The Institute of Physics in Opava would like to invite you to a public lecture about the first ever picture of a black hole, given by one of the members of the Event Horizon Telescope team, which first published the picture in April last year. The lecture will be given in the cinema hall of Silesian University in Opava, Hauerova 4 by Maciek Wielgus (Black Hole Initiative, Harvard University)

Přijďte si poslechnout, co je superpočítačové centrum, k čemu slouží, kdo jej využívá a jaké projekty se v něm řeší. To vše a mnohem více ve středu 4. března v 16.30 hodin v přednášce Tomáše Kozubka a Ondřeje Vysockého, vědeckých pracovníků IT4Innovations národního superpočítačového centra. Akce je zdarma, k účasti se přihlašujte zde https://bit.ly/39JdPuZ Touto přednáškou zahajujeme nový cyklus Věda ve vědárně, ve kterém letos nabídneme novinky ze světa výživy, ekologické architektury, hyperbarické medicíny i hydrologie. Cyklus je pořádán ve spolupráci s Ústavem bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.
Druhý ročník akce určené nejen pro rodiče s dětmi.

Dne 14. února 2020 se uskuteční na Fakultě veřejných politik v Opavě Den otevřených dveří. Více informací již brzy.
Asi již víte, že v budově Bezručovo náměstí 13 vznikla unikátní výuková pomůcka, nazvaná právě UNISFÉRA. Jedná se o moderní multimediální médium s projekční plochou ze skloněné polokoule o průměru osmi metrů a stupňovitého hlediště s 50 sedadly. Více jsme psali zde. Teď jste týmem unisféry zváni na speciální projekci, určenou jen a jen pro vás.
Pod záštitou ministra průmyslu a obchodu doc. Ing. Karla Havlíčka, Ph.D., MBA, se ve dnech 11.– 12.–13. února 2020 koná Mezinárodní knihovnická konference Kniha ve 21. století 2020. Konference bude probíhat v Kinosále fakultní budovy Hauerova 4. Hlavním pořadatelem je Ústav bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, spolupořadatelé SKIP 10, SDRUK, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě

Zveme Vás na den otevřených dveří, který se bude konat ve středu 29. ledna 2020 od 11 hodin.
Tradiční představení fakulty a pozvání k návštěvě jejích pracovišť se tentokrát uskuteční ve dvou termínech - 29. ledna 2020 a 7. března 2020. Podrobný program bude doplněn.
Zveme všechny zájemce na Den otevřených dveří, který se koná v úterý 28. ledna 2020.

Oddělení audiovizuální tvorby pořádá 23. 1. v 18.00 hodin v Klubu Fiducia, Ostrava OPEN EVENNING AUDIOVIZUÁLNÍ TVORBY. Prezentace prací mladých filmařů ze Slezské univerzity. Fotografie, klipy, vizualizace poezie, dokumenty i krátké hrané filmy. Sci-fi, drama i traillery. To nejzajímavější, co v poslední době vzniklo na půdě uměleckého oboru Audiovizuální tvorba Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.
Ve dnes 21. - 23. ledna 2020 bude hala 4 areálu PVA Expo Praha - Letňany patřit Mezinárodnímu veletrhu pomaturitního vzdělávání Gaudeamus Praha. A prezentace Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě na něm nebude chybět! Více na https://gaudeamus.cz/praha
V lednu na ÚHV proběhne školní kolo Celostátní studentské vědecké konference Historie 2020, kde budou z řad účastníků (studentů magisterského studia historických oborů) vybráni ti, kteří nás budou reprezentovat v celostátním kole, které se koná v Praze (23. - 24. dubna, Ústav českých dějin FF UK). Školní kolo se uskuteční 15. 1. od 13:00 hod v učebně M6 v budově Ústavu historických věd na Masarykově třídě 37.

Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity v Opavě pod taktovkou sbormistryně Mgr. Vladimíry Vašinkové zve na svůj Tříkrálový koncert. Koncert se uskuteční ve Švédské kapli v Opavě (ul. Ratibořská) v pondělí 6. ledna 2020 od 18 hodin. Bez vstupného.
Pěvecký komorní sbor Slezské univerzity vystoupí na pozvání vedení obce v malebném kostelíku obce Úblo u Brumovic. Koncert, pořádaný místním Sborem dobrovolných hasičů, začíná v 17 hodin.
Tradiční krátké dopolední vystoupení Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity v Opavě v atriu univerzitní budovy Masarykova třída 37 v Opavě.

Zveme Vás na den otevřených dveří, který se bude konat ve středu 18. prosince 2019 od 11 hodin.
Dne 17. 12. 2019 v 18.00 hodin se koná křest knihy Ostrava má Budoucnost: 100 let spotřebního družstva Budoucnost v Ostravě ve fotografiích 1919–2019. Fotografická publikace pedagoga a doktoranda ITF Ondřeje Durczaka.
Srdečně Vás zveme na tradiční vystoupení Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity, které se bude konat v budově Slezského zemského muzea. Letošní vánoční koncert nese název "Vánoční zpívání" a vedle Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity se sbormistryní Vladimírou Vašinkovou vystoupí jako speciální host Dětský pěvecký sbor při ZUŠ Opava vedený Janou Warišovou. Vstup na tuto akci je zdarma.

Na Vánoční studentský jarmark od 17 hodiny naváže v pořadí třetí Dialog s rektorem, kdy si lze na neformální půdě a přátelké atmosféře popovídat s rektorem Slezské univerzity v Opavě doc. Pavlem Tulejou. Dialog se uskuteční v budově FVP na Bezručově náměstí 14, učebně C308.
Studentská unie Slezské univerzity v Opavě připravila na 10. prosince 2019 premiéru Vánočního studentského jarmarku.
Autorský film studentů oboru Audiovizuální tvorby Amber můžete vidět 9. prosince v ostravském Klubu Atlantik. Projekci filmu režiséra Jindřicha Mižďocha a jeho spolužáků bude spojena s besedou s filozofem PhDr. Mgr. Antonínem Dolákem, Ph.D., který se zabývá etikou, současnou filozofií, problémy existence jáství, svobodné vůle, umělou superinteligencí, vědomí a filozofií mysli.

Již tradiční charitativní akci Vánoce pejskům opět připravuje Studentská unie Slezské univerzity v Opavě.
Na počátku prosince 2019 se Slezská univerzita v Opavě bude prezentovat na Moravskoslezském veletrhu Středoškolák, vysokoškolák pro job, který hostí Černá louka v Ostravě. Opět budeme představovat nejen studijní možnosti jednotlivých součástí (fakult), ale i další aktivity, které akademická půda v Opavě a Karviné nabízí.
Chystáte se na závěr studia? Čeká vás závěrečná bakalářská nebo diplomová prace a tápete, jak ji strukturovat, co do ní zařadit nebo jak správně citovat? Tak právě pro vás máme seminář psaní bakalářských a diplomových prací, který bude zahájen 4. prosince 2019 v učebně H3 areálu Hradecká ulice.

Změnit vlastní myšlenky v reálný podnikatelský plán s jasným výsledkem slibuje Startup Weekend Ostrava. Pořadatelé vyzývají všechny studenty středních i vysokých škol ke společnému setkání v kreativním prostředí Impact Hub Ostrava. V průběhu tří dnů je pro účastníky připraven zajímavý program s inspirativními hosty s business prostředí a mentory, kteří jim nabídnou své zkušenosti a názory na prezentované nápady. Návštěvníci setkání tak získají neocenitelné zkušenosti, znalosti a především nové kontakty pro svůj další rozvoj. Na organizaci akce se spolupodílí studenti Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné a Business Gate.
Ústav cizích jazyků srdečně zve na druhý večer filmového minicyklu s názvem „3x Laura Antonelliová“, který se uskuteční ve čtvrtek 28. 11. od 19:00 v prostorách knihovny Slezské univerzity na Bezručově náměstí. Napoprvé nás tato ikona provázela filmem Vášeň lásky. Tentokrát se diváci mohou těšit na symbol italské kinematografie ve filmu Nevinný (L’innocente) slavného režiséra Luciana Viscontiho.
Výzkumné centrum pro sociální začleňování Fakulty veřejných politik v Opavě Slezské univerzity v Opavě ve spolupráci s partnerskými institucemi pořádá dne 25. 11. 2019 v čase od 10:00 – 15:30 hodin MEZINÁRODNÍ ODBORNÉ SYMPOZIUM na téma Co, jak a proč ve vysokoškolském vzdělávání stále stojí v otázkách?

Slezská univerzita v Opavě se letos oficiálně připojuje k akci Noc venku, kterou u nás zaštiťuje Armáda spásy. V noci z 21. na 22. listopadu můžete přespat u kostela sv. Václava. Aby "bezdomovecká" noc pro vás byla příjemnější, paní kvestorka přislíbila, že účastníkům připraví něco teplého do žaludku.
Srdečně zveme všechny příznivce dějin Opavy na křest knihy Opavská NEJ, který se uskuteční ve středu 20. listopadu v 18 hodin v sále Knihovny Petra Bezruče v Opavě (Nádražní okruh 27). Kniha, na níž se podíleli historici Slezského zemského muzea, Zemského archivu v Opavě a Slezské univerzity v Opavě rekapituluje dosavadní dvě tematické výstavy z let 2016 a 2017 a nově nabízí dalších 13 hesel. Součástí křtu bude i prodej knihy za zvýhodněnou cenu.
Univerzitní knihovna Karviná zve na oslavy 10 let v nových prostorách na Vyhlídce.

Zveme vás na 296. zasedání Akademického senátu Slezské univerzity v Opavě, které se koná dne 19. listopadu 2019 ve 13 hodin v Karviné, v zasedací místnosti děkana OPF.
V neděli 17. listopadu se v dopoledních hodinách uskuteční na pražském Albertově několik pietních aktů k uctění památky studentských obětí 17. listopadu 1939. Delegáti Slezské univerzity ve Studentské komoře Rady vysokých škol a zástupci studentů z Opavy a Karviné při této příležitosti položí věnec se šerpou SU u pamětní desky Jana Opletala a Václava Sedláčka v Žitné ulici. Akci, začínající v 10 hodin, pořádá SK RVŠ - národní reprezentace studentek a studentů vysokých škol
V sobotu 16. listopadu od 9 hodin ráno bude rektor Slezské univerzity sázet za akademickou obec Slezské univerzity v Opavě strom do Komunitního jedlého sadu. Přidat se k němu můžete i vy!

U příležitosti 30. výročí sametové revoluce pořádá Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné ve spolupráci se Státním okresním archivem Karviná výstavu s názvem „Listopad 89 – počátek vysokého školství v Karviné“. Expozice bude slavnostně zahájena 15. 11. 2019 v 15 hodin v prostorách foyer hlavní budovy fakulty.
K sérii akcí připomínajících 17. listopad jako Mezinárodní den studentstva a Den boje za svobodu se připojí i Slezská univerzita v Opavě, která připravuje na 14. listopadu několikahodinový happening ve svém areálu na Hauerově ul. 4. Skládat se bude z pietního aktu, odhalení pomníku, promítání dokumentů, besed s tvůrci dokumentů i aktéry "sametu" a koncertu.

Zveme všechny zájemce na vědecký seminář.
V horizontu několika málo let se senioři stanou význačnou cílovou skupinou, na kterou bude zaměřena pozornost v rámci celoživotního edukačního procesu. Vzhledem k této prognóze si kulatý stůl na téma Co a jakými formami/metodami se chtějí učit senioři klade za cíl zmapovat formy a metody edukační činnosti v zařízeních, které se zaměřují na péči o seniory. Současně bude pozornost věnována i možnostem předání zkušeností s postupy, které se ukázaly pro seniory efektivními a které by si měli osvojit studenti oboru Edukační péče o seniory tak, aby je mohli používat v rámci výkonu své odborné praxe a přispět tím i k prohloubení vzájemné spolupráce mezi institucemi.
Také letos jsme se zapojili do festivalového Týdne vědy a techniky AV ČR, tentokrát s podtitulem "Věda, svoboda, odpovědnost". Po celé republice se od 11. do 17. listopadu otevřou dveře laboratoří, výzkumných a vědeckých pracovišť, univerzit a dalších míst. Stejně tomu bude rovněž na Slezské univerzitě v Opavě.

Ústav pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik v Opavě Slezské univerzity v Opavě si Vás dovoluje pozvat na seminář s názvem Probační a mediační služba v teorii i praxi II, který se uskuteční dne 7. 11. 2019 od 9:45 hod. v učebně C202.
Centrum empirických výzkumů a Ústav veřejné správy a regionální politiky pořádají ve čtvrtek 07/11/2019 mezinárodní odbornou konferenci.
Ve středu 6. listopadu se od 18 hodin uskuteční v posluchárně M7 (budova Masarykova tř. 37), další z večerů cyklu Deutsche Filme a der Schlesischen Universität in Opava. Tentokrát se bude promítat film “Vor der Morgenröte“ (Před ranními červánky, 2016). Akci pořádá Ústav cizích jazyků.

Zveme na přednášku odborníka z praxe.
Geometrie byla po tisíce let na čele lidského poznání okolního světa. Měla zásadní vliv na formování současného názoru na postavení lidstva ve vesmíru i na strukturu a tvar vesmíru samotného. Přitom se často dostávala do (někdy ostřejšího) dialogu s tehdejší filozofií i teologií. Přednáška Jiřího Horáka (Astronomický ústav Akademie věd ČR) bude stručné pojednávat o tom, jak geometrie ovlivnila současný pohled na vesmír i tvář přírodních věd, od starověké symboliky až po novověkou teorii relativity, kosmologii i teorii černých děr.
Obraz Polska a Poláků v českých médiích je tématem konference Média a dějiny 2019

Ve dnes 5. - 6. listopadu 2019 bude pavilon M5 areálu Agrokomplex Nitra patřit Mezinárodnímu veletrhu pomaturitního vzdělávání Gaudeamus Nitra. A prezentace Slezské univerzity na něm nebude chybět! Více na https://gaudeamus.cz/nitra
Od 29. 10. do 31. 10. se uskuteční na Hauerově pod vedením Radima Vizváry workshop na téma Pantomima
Zveme vás na přednášku absolventa Slezské univerzity v Opavě, dnes pracovníka Historického ústavu ČAV, doc. Jiřího Friedla na téma, které stále budí emoce a jen málo se o něm mluví.

Dne 24. 10. se uskuteční na Hauerově pod vedením Jakuba Šmida workshop na téma Herecké práce před kamerou
První ročník Veletrhu povolání v Opavě, pořádaného Okresní hospodářskou komorou Opava. S možnostmi zaměstnání, vzdělávání nebo třeba rekvalifikací, se můžete seznámit v prostoru opavské Víceúčelové sportovní haly v Městských sadech ve dnech 24. a 25. října 2019. Slezská univerzita v Opavě nebude chybět.
Pivní maraton, v minulosti tradiční a studenty oblíbená recesistická akce, si znovu buduje své místo na slunci. Pod pořadatelskou taktovkou Studentské unie Slezské univerzity si týmy změří síly nejen na běžecké trati, ale také v degustační a vědomostní soutěži. Sledujte FB Studentské unie.

Ve dnes 22. - 25. října 2019 bude hala P areálu brněnského výstaviště patřit Mezinárodnímu veletrhu pomaturitního vzdělávání Gaudeamus Brno. A prezentace Slezské univerzity na něm nebude chybět! Více na https://gaudeamus.cz/brno
Proměny rodiny IX "Smrt – součást života" 22. 10. 2019 se uskuteční IX. ročník konference Proměny rodiny IX, tentokrát s podtitulem Smrt – součást života. Předpokládaná doba zahájení je 9:00 hod., ukončení v 15:30 hod.

Ukažte člověku manipulaci a vzděláte ho na den. Naučte ho manipulace odhalovat a vzděláte ho na celý život." Tak přesně tímto heslem se řídíme ve Zvol si info.
Proběhne ve čtvrtek 17. října 2019 v době od 10.00 do 17.00 hodin v Galerii Breda v prvním podlaží Obchodního a společenského centra Breda&Weinstein v Opavě.
Jako vůbec první vstoupí ve středu 16. října 2019 na ostravské Jantarové schodiště slávy fotograf a pedagog Institutu tvůrčí fotografie v Opavě Jindřich Štreit společně se zpěvačkou Marií Rottrovou. Stane se tak na jedné z dominant Dolní oblasti Vítkovice, na vyhlídkové věži Bolt Tower.

Karmelitánské nakladatelství zve na přednášky o. Stanislava Přibyla na téma Karlův most v souvislostech víry a ducha. Uskuteční se celkem na třech místech. V úterý 15. října si můžete povídání o Karlově mostě poslechnout od 16 hodin ve farním sále v Kravařích a pak hned od 18 hodin Aule Slezské univerzity v Opavě (budova Na Rybníčku 626/1). O den později ve středu 16. října pak stejná akce proběhne v Ostravě v sále na faře u katedrály od 15 hodin.
Ústav pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik v Opavě Slezské univerzity v Opavě si Vás dovoluje pozvat na studentský workshop STUDENTI STUDENTŮM k bakalářským pracím studentů prezenčního studia bakalářského studijního oboru Sociální patologie a prevence, který se uskuteční dne 15. října 2019 v učebně C310. Přihlašovací formulář: https://forms.gle/GaNEV6uQZcAEq6YS6
Jak vypadá zahraniční mise organizace Lékařů bez hranic z pohledu „administrativního pracovníka“? Co musíte udělat, chcete-li se podobné mise zúčastnit? Jaké požadavky musíte splňovat a jak vlastně člověk na mnohaměsíční misi tráví svůj pracovní i volný čas? Pokud Vás zajímají odpovědi na tyto otázky, přijměte naše pozvání na besedu s účastnicí dvou zahraničních misí, absolventkou Fakulty veřejných politik v Opavě Bc. Alžbětou Truparovou.

Přehled programu v Opavě 09:00-12:00 hod.: Hudební workshop pro studenty středních škol (Obecní dům, Ostrožná 46, Opava) 09:00-12:30 hod.: Seminář pro učitele němčiny „Methoden der Schüleraktivierung im Deutschunterricht“ / „Metody aktivizace žáků v hodinách němčiny“ (Slezská Univerzita, Masarykova třída 37, Opava) 10:00–12:00 hod.: Autobahnspiel – Procestuj Německo! (Obecní dům, Ostrožná 46, Opava) 12:30–13:30 hod.: Koncert Uwe Kaa (Obecní dům, Ostrožná 46, Opava) 13:00-16:30 hod.: Seminář pro studenty germanistiky a učitele němčiny „Übersetzen heißt verstehen und vermitteln“ (Slezská Univerzita, Masarykova třída 37, 746 01 Opava)
Srdečně vás zveme na konferenci IMPULS, která proběhne dne 14. října 2019 od 9 do 18 hodin v budově Slezské univerzity v Opavě na Bezručově náměstí 14. Konference se bude soustředit na podporu společného vzdělávání a na seznámení se s novými trendy v oblasti výchovy a vzdělávání, které přispívají k individualizaci a diferenciaci výuky a k zprostředkování úspěchu pro každého žáka.
Zveme všechny zájemce na přednášku Hany Slámové z Asociace integrativních koučů.

Ke svému 294. zasedání se sejde v úterý 8. října 2019 ve 14 hodin Akademický senát Slezské univerzity v Opavě. Jednání se uskuteční v zasedací místnosti rektora rektorátu Slezské univerzity v Opavě (budova Na Rybníčku626/1, Opava).
Zveme všechny zájemce na 4. ročník prodejní výstavy zahraniční odborné literatury, která se koná v prodejně skript.
Slezská univerzita v Opavě se představí na festivalu Život bez bariér, který se koná na ostravském výstavišti Černá louka.

Akademický den Slezské univerzity v Opavě 2019 se uskuteční ve středu 2. října 2019 od 10 hodin v kostele sv. Václava v Opavě (ul. Pekařská).
Blok základních informací a rad pro nastupující studenty I. ročníků připravilo pro zájemce Studentská unie Slezské univerzity.
V sobotu 28. září 2019 se Slezská univerzita v Opavě bude prezentovat na Dnu otevřených dveří Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Akce začíná od 10 hodin přímo v sídle MSK na ulici 28. října 117 v Ostravě.

Letošní celorepubliková akce Noc vědců se odehraje 27. září a opět se jí zúčastní všechny opavské součásti Slezské univerzity.
Ústav veřejné správy a regionální politiky, Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě pořádá ve dnech 26. a 27. září 2019 MEZINÁRODNÍ VĚDECKOU KONFERENCI.
Úvodní ze setkání s osobnostmi a názory, které mají co říci. Hostem bude český filosof, překladatel, vysokoškolský pedagog a bývalý ministr školství prof. PhDr. Jan Sokol Ph.D., Sc.D, který se zamyslí nad otázkou Kdo jsme, odkud přicházíme, kam kráčíme.

Letošní novinkou v sérii veletrhů vzdělávání je Bratislava. Ve dnes 24. - 26. září 2019 bude hala D areálu Incheba Expo Bratislava patřit Mezinárodnímu veletrhu pomaturitního vzdělávání Gaudeamus. A prezentace Slezské univerzity na něm nebude chybět! Více na https://gaudeamus.cz/bratislava
Čtvrtý ročník Burčákové stezky se uskuteční v pátek 20. září 2019. Návštěvníkům se mezi 16 až 22 hodinou opět nabízí příjemná procházka Opavou, srovnání burčáků i setkání se známými. Zpříjemněte si odpoledne tradiční akcí, která vznikla na půdě Slezské univerzity v Opavě. Zapojené provozovny a více informací naleznete: http://bit.ly/burcakova_stezka_2019
Přijměte pozvání na odborný seminář "Efektivní komunikace a metody výuky studentů se specifickými poruchami učení" jež bude realizován v rámci projektu "Rozvoj vzdělávání na Slezské univerzitě v Opavě". Seminář je veden odbornou lektorkou, speciální pedagožkou a psychoterapeutkou s mnohaletou zkušeností v dané oblasti, která je součástí odborného týmu Poradenského a kariérního centra SU.

časovka jednotlivců – 14. 9. 2019, od 14:00 se startovním intervalem 1 minuta silniční závod – 15. 9. 2019, společný slavnostní start ve 12:00, ostrý start cca v 12:15 Závod se jede v okolí elektrárny Temelín
Přijměte pozvání na odborný seminář "Efektivní komunikace a metody výuky studentů se specifickými poruchami učení" jež bude realizován v rámci projektu "Rozvoj vzdělávání na Slezské univerzitě v Opavě". Seminář je veden odbornou lektorkou, speciální pedagožkou a psychoterapeutkou s mnohaletou zkušeností v dané oblasti, která je součástí odborného týmu Poradenského a kariérního centra SU.
Celý jeden měsíc strávila trojice studentů Slezské univerzity v Opavě na své expedičně-filmovací cestě po Chile. Kromě bohatého filmového materiálu, který je momentálně v další postprodukci, přivezl Jiří Dobrý i řadu ojedinělých fotografických postřehů. A právě k jejich zhlédnutí vás zveme.

293. zasedání Akademického senátu Slezské univerzity v Opavě se bude konat dne 10. září 2019 v 10 hodin v Karviné, v zasedací místnosti děkana Obchodně podnikatelské fakulty.
Pořadatelé: Vysoká škola PRIGO a Slezská univerzita v Opavě Místo konání: Horský hotel Čeladenka Mezinárodní vědecká konference „Ekonomické a sociální výzvy evropské ekonomiky“ navazuje na dlouhou tradici konferencí pořádaných v Moravskoslezském kraji vztahujících se k tématům Hospodářská a sociální politika, Hospodářská politika a tranzitivní ekonomiky, Hospodářská politika a nové členské země EU nebo Hospodářská politika v členských zemích EU.
Slezská univerzita v Opavě se připojuje k letošnímu charitativnímu běhu Běhu Zoo Ostrava pro gibony a vyzývá všechny studenty, pedagogy i ostatní zaměstnence: BUĎTE U TOHO S NÁMI!

V pátek 19. července se Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné zúčastní Colours of Ostrava. Její zástupci vám ukážou jak si hravě poradit s financemi, provětrají vaše mozkové závity a hlavně vás odmění řadou lákavých cen. Kdo nebude chtít soutěžit, může se nechat festivalově namalovat. Na programu se podílí také zástupci Matematického ústavu. Těšíme se na vás ve stánku Slezské univerzity.
Na letošním festivalu Colours of Ostrava nebude chybět ani stánek Slezské univerzity! Najdete ho hned u Hlubiny, naproti scéně Czech Stories. Bude jednou tak velký než vloni, s živým maskotem a zastoupením všech čtyř součástí, tedy poprvé i Obchodně podnikatelské fakulty! Přijďte se podívat, vyzkoušet si simulaci účinků alkoholu a jiných drog, řízení auta nebo zachránit život (s Fakultou veřejných politik), ovládat robota, zažít virtuální realitu a pozorovat černou díru (s Filozoficko-přírodovědeckou fakultou), hravě si poradit s financemi (s Obchodně podnikatelskou fakultou) či polaškovat s mozkovými závity matematickými hlavohříčkami (pochopitelně s Matematickým ústavem).
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě se stejně jako v minulých letech zúčastní festivalu Colours of Ostrava. Ve stánku Slezské univerzity se ve středu 17. července 2019 představí se svými roboty Ústav informatiky, v sobotu 20. července Ústav fyziky. Jejich interaktivní program doplní spoluúčinkování kolegů z Matematického ústavu.
Letos se rovněž bude konat diskusní fórum Meltingpot, v němž se opět angažuje vedoucí Oddělení audiovizuální tvorby Ústavu bohemistiky a knihovnictví Mgr. Monika Horsáková. Více na:https://www.slu.cz/slu/cz/aktuality/1/419

Slezská univerzita v Opavě bude na největším českém a slovenském tanečním festivalu Beats for Love v Ostravě. Najdete tu šestimetrový stánek v barvách Slezské univerzity, ve kterém vás čeká spousta zábavy a aktivního odpočinku. Namátkou zde bude stolní fotbal, fotokoutek, chill out zóna atd. Zkrátka kdo si bude chtít odpočinot od muziky a tance, může u nás najít to, co hledá. Beats for Love se uskuteční od 3. do 6. července 2019 v areálu Dolní Vítkovice v Ostravě.
Jedenáctý ročník Ošetřovatelských dnů prevence proběhne 25. a 26. června v Opavě.
Ve dnech 14. až 16. června 2019 se v Opavě uskuteční celorepublikové finále (přehlídka) 41. ročníku soutěže Středoškolské odborné činnosti (SOČ) pro zájemce o přírodovědné, technické a humanitní obory. Jejím vyhlašovatelem je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a garantem Národní institut pro další vzdělávání.

Koná se ve čtvrtek 13. června 2019 od 10.00 hod. v sále Kulturního domu Na Rybníčku (Na Rybníčku 43, Opava) za účasti vedení Slezské univerzity v Opavě a s vystoupením Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity v Opavě. Prezence od 9.00 do 9:45 hod.
Komorní pěvecký sbor při Slezské univerzitě Vás srdečně zve na společný koncert s pražským sborem Musica Oeconomica Pragensis Společný koncert pěveckých sborů Vysoké školy ekonomické v Praze a Slezské univerzity v Opavě proběhne v neděli 2.6. 2019 v 16:00 v nádherných prostorách kostela sv. Václava na Pekařské ulici.
● Dne 30. května v 19 hodin v multikulturním prostoru KUPE v Opavě (Jánská 7) se uskuteční promítání Dobrý život sokola Bendy. Mimořádný dokumentární film o dobrodružné cestě, věrném přátelství a lidské houževnatosti, příběh nezdolného sokola Miroslava Bendy. Po filmu následuje beseda s coproducentem Romanem Francem (doktorand ITF FPF SU v Opavě)., který uvede film vtipným a zasvěceným komentářem. V rámci cyklu O filmu jinak. Film byl uveden s velkým úspěchem na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

FVP pořádá v OC Breda zajímavé čtvrtky, v rámci kterých nabídne veřejnosti zajímavé přednášky a workshopy.
"Ráda bych studentům a zaměstnancům Slezské univerzity nabídla možnost účasti na přednášce z cyklu Kritické myšlení, tentokrát s názvem Sociální sítě, internet – hrozba nebo zábava?.
Termín konání: 29. května 2019, 13:00 – 15:00 hod. Místo konání: Fakulta veřejných politik v Opavě, Bezručovo nám. 885/14, Opava

● Dne 27. května se uskuteční zahájení fotografické expozice studentů Institutu tvůrčí fotografie na 12.ročníku mezinárodního festivalu fotografie Prague Photo 2019, výstavy potrvají od 28. května do 2. června 2019, Náměstí republiky 7, Praha 1. Kurátory expozice jsou Vladimír Birgus a Ondřej Durczak.
Oddělení italistiky Slezské univerzity srdečně zve na promítání posledního snímku z minicyklu Trochu jiný italský film. Bude jím slavný horor po italsku s tajemným titulem Profondo rosso od klasika tohoto žánru Daria Argenta. Promítat se bude ve čtvrtek 23. května od 19 v univerzitní knihovně na Bezručově náměstí. Film bude s českými titulky.
Vlastenectví a národ v 21. století. Pod tímto názvem pořádá Česká křesťanská akademie, místní skupina Opava, ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě a Českobratrskou církví evangelickou přednášku Mgr. Daniela Kroupy, PhD.

Stalo se již tradicí, že závěrem kurzů Digitální fotografie a fotokomora Univerzity třetího věku Slezské univerzity v Opavě se stane vernisáž výstavy prací posluchačů těchto kurzů. Na tu letošní můžete přijít ve středu 22. května v 16 hodin do OC Breda&Weinstein.
Dne 22. 5. 2019 pořádá Slezská nemocnice v Opavě 22. Slezský den sester s konferenčním programem.
Dne 22. 5. 2019 pořádá Slezská nemocnice v Opavě 22. Slezský den sester s konferenčním programem.

Dne 21. května 2019 se uskuteční kulatý stůl na téma "Partnerské násilí vůči expartnerovi"
Cílem kurzu je naučit absolventy osvojit si základní teoretické znalosti a praktické dovednosti v akutních stavech a vybraných onemocněních.
Dne 17. května 2019 se uskuteční v OC Breda & Weinstein veletrh Wellness day. Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku zdravých pokrmů, přednášky o zdravé výživě, o zdravé vodě. U jednotlivých stánků si mohou nechat změřit tlak, váhu, ale také mají možnost zjištění své krevní skupiny nebo diagnostiky pleti. Na veletrhu se představí také fitness a wellness centra s ukázkou svých služeb a novinek ve sportovním odvětví. Fakulta veřejných politik v Opavě zde bude zastoupena studenty Ústavu ošetřovatelství.

Diskuze s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem se uskuteční ve čtvrtek 16. května od 17 hodin v Kulturně-uměleckém prostoru KUPE (Janská 7, Opava), známém také jako vodárenská věž u nádraží Opava-východ.
Ve dnech 16. - 17. května pořádá Katedra informatiky a matematiky ve spolupráci s Katedrou podnikové ekonomiky a managementu další ročník mezinárodní vědecké konference.
Slezská univerzita v Opavě se stane hostitelkou dalšího pokračování Konference o Cílech trvale udržitelného rozvoje (SDG), pořádanou Opavským zastupitelstvem dětí a mládeže (OZDM).

To je téma prezentace seminárních prací, s nimiž na veřejnosti předstoupí studenti Slezského gymnázia v Opavě. Akce se koná ve středu 15. května 2019 v 18.00 hodin v učebně H3 fakultní budovy v Hradecké ulici 17 v Opavě.
Předsedkyně AS FVP SU PhDr. Zdeňka Římovská, Ph.D. svolává dne 15. května 2019 v 11:00 hodin v aule C311 shromáždění Akademické obce. Všichni studenti a pedagogové jsou srdečně zváni. Odpovídat na Vaše dotazy budou připraveni: děkan FVP, proděkani a tajemník FVP.
V souvislosti s konáním shromáždění Akademické obce Fakulty veřejných politik v Opavě je vyhlášeno dne 15. května 2019 od 10:30 do 13:00hod. děkanské volno.

Zveme na přednášku Jana Juchelky, generálního ředitele Komerční banky a také absolventa naší fakulty.
Ústav cizích jazyků (ÚCJ) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě pořádá přednášku nazvanou Jak se připravit na pohovor. Koná se ve středu 15. května 2019 v době od 9:45 do 11:20 v učebně M4.
Přípravy na v pořadí již šestý ročník mezinárodního festivalu studentského filmu Opavský páv jsou už v plném proudu. Uskuteční se 14. až 16. května 2019 a jeho centrem se opět stane nově zrekonstruovaný areál Slezské univerzity v Opavě na Hauerově ulici č. 4.

V pondělí 13. května 2019 jste zváni na seminář Audit, který povede Ing. Radana Macurová, Ph.D. Seminář se uskuteční v budově OPF Karviná, Univerzitní náměstí 1934, Karviná od 16.25 hodin.
Chystáme pro Vás plno novinek, zajímavý doprovodný program a hlavně skvělé kapely! Vyvrcholení majálesového týdne - Open Air - proběhne v sobotu 11. května. No a kde jinde než v Městských sadech.
Určitě si pamatujete na benefiční koncert pro Natálku Kotasovou, který nesl název Společně pro úsměv, a právě na tento koncert jsme se rozhodli letos navázat! Tentokrát můžete pomoci i Vy!

● Dne 10. května se uskuteční zahájení výstavy fotografií Vladimíra Birguse (kurátor Michał Szalast) a Arkadiusze Goly v rámci 12. ročníku mezinárodního fotografického festivalu Dny fotografie v Levicích. Výstava potrvá od 10. května do 31. května 2019.
Literární den a křest sborníku Artemisia v rámci opavského Majálesu v květnu v Klubu Art. Nepropásněte
Pojďte se s námi zapojit do 5. ročníků úklidové akce v Beskydech. Naše sběrné místo je v Oldřichovicích u dolní stanice lanovky na Javorový.

Úterý 7. května 2019 patří v rámci Opavského Majálesu Divadelnímu dni. Ten začíná od 16.30 hodin v klubu Art Obecního domu v Opavě.
● Dne 7.5. se v rámci programu festivalu Majáles uskuteční v klubu ART v 16:30 divadelní představení Vrať se! studentky KDD Kateřiny Tomanové.
Zveme všechny zájemce na další z workshopů na BGčku.

Už teď si můžete poznačit týden 7. – 11. května 2019 jako týden plný radosti, divadla, hudby, a poezie!
Tradiční svátek mládí a oslava studentského života nemime ani Opavu. Ve dnech od 7. – 11. května nás čekají akce plné radosti, divadla, hudby a poezie!
Dne 7. května 2019 budou probíhat prezentace studentů Ústavu ošetřovatelství na Základní škole Opava, Otická 18.

● Dne 6. května v 17 hodin proběhne zahájení fotografické výstavy Jindřicha Štreita Fotografie… s láskou na nádvoří zámku v Hranicích. Výstava potrvá do 31. května 2019.
Dne 3. 5. 2019 se ve Slezské nemocnici v Opavě koná akce k Mezinárodnímu dni hygieny rukou, které se účastní také studenti Ústavu ošetřovatelství. V době od 9.00 do 12.00 hodin je možné se pod odborným vedením sester seznámit se správnou technikou mytí rukou a postupem dezinfekce, včetně praktického nácviku a kontroly kvality provedené hygieny.

Výstava s názvem Josef Hoffmann 1870 – 1956 a s podtitulem Ornament a moderna / Architekt a designér se uskuteční od 2. května 2019 v prostoru foyeru Univerzitní knihovny SU v budově na Bezručově náměstí č. 14 v Opavě. Přístupna bude vždy v pondělí až čtvrtek mezi 9 až 16 hodinou a v pátek od 9 do 15 hodin, a to do 26. června 2019.
Cyklus workshopů na BGčku pokračuje. Čeka vás seznámení se skvělými řečníky a dborníky ve svém oboru.
Cyklus workshopů na BGčku pokračuje. Čeka vás seznámení se skvělými řečníky a dborníky ve svém oboru.

FVP pořádá v OC Breda zajímavé čtvrtky, v rámci kterých nabídne veřejnosti zajímavé přednášky a workshopy.
Tematickým zaměřením akce je problematika prevence rizikového chování v prostředí základní školy. Cílem je prostřednictvím pracovníků v pomáhajících profesích zmapovat rizikové chování, se kterým se ve školách učitelé, výchovní poradci a metodici prevence setkávají a současně jaké volí strategie pro jeho eliminaci a prevenci. Směřováno bude také na příklady dobré praxe, ale také na navázání vzájemné odborné spolupráce.
Středa 24. 4. 2019 v 17 hodin, multifunkční prostor KUPE Vernisáž výstavy fotografií Vladimír Birgus Tak mnoho, tak málo Fotografie z let, kdy se tak mnoho muselo a tak málo smělo Výstavu zahájí Jiří Siostrzonek a její kurátor Ondřej Durczak, Do pochodu, k poslechu, k tanci a ke zpěvu hraje Ústřední hudba raketových vojsk.

Ve středu 24.4.2019 se koná přednáška PhDr. Ivy Slovákové (Lesní mateřská škola Hrádeček, z.s.).
Zveme všechny zájemce na další z workshopů na BGčku.

● Dne 23.4. se v 13 hod uskuteční literární pořad III. ročníku KDD „ DR. Čapek - otec slavných dětí“ ve zkušebně KDD na Haureově v Opavě.
Ve čtvrtek 18. dubna 2019 jste zváni na seminář Daňové úniky, který povede doc. Ing. Jana Janoušová, Ph.D. Seminář se uskuteční v budově OPF Karviná, Univerzitní náměstí 1934, Karviná od 12.15 hodin

Středa 17. 4. v 17 hodin, multifunkční prostor KUPE projekce dokumentu o fotografu Jindřichu Štreitovi s diskuzí vedenou Jiřím Siostrzonkem, ve spoluprací s Psychiatrickou nemocnicí v Opavě
Cyklus workshopů na BGčku pokračuje. Čeka vás seznámení se skvělými řečníky a dborníky ve svém oboru.
Výzkumné centrum pro sociální začleňování Fakulty veřejných politik v Opavě pořádá mezinárodní odbornou a vědeckou konferenci zaměřenou na společné kvalitní a inkluzivně orientované základní vzdělávání.

Ústav cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě připravuje workshop na téma Jak psát odborné texty s myšlenkovými mapami. Zajímavá akce se koná ve středu 10. dubna 2019 od 15:30 do 18:45 hodin ve fakultní budově na Masarykově třídě, v učebně M6.
Úterý 9. 4. v 18 hodin, multifunkční prostor KUPE Besedu se světoznámým klavíristou a šéfkou marketingu JFO Petrou Javůrkovou ke koncertnímu cyklu symfonické hudby povede Jiří Siostrzonek
Dne 9. dubna 2019 se v učebně č. 308 uskuteční přednáška na téma Role Mediační a probační služby. Přednášet bude vedoucí střediska Opava Mgr. Petr Tesař.

Zveme na přednášku Ing. Jany Pustkové zaměřenou na elektronickou evidenci tržeb.
Ve dnech 8. - 12. 4. 2019 SU OPF pořádá International Week . Během tohoto týdne navštíví fakultu 40 zahraničních akademických pracovníků a zaměstnanců zahraničních oddělení z partnerských univerzit.
Již pátý ročník Týdne dobré vůle připravila v polovině měsíce dubna Studentská unie Slezské univerzity v Opavě. Ten se skládá z potravinové sbírky, darování krve, náboru do registru dárců kostní dřeně a nově také ze sběru víček pro sedmiletého Matyáška.

OPAVA – Už několikrát jste se mohli na stránkách Slezské univerzity dočíst o účasti zástupců Studentské unie Slezské univerzity v Opavě na výjezdních zasedáních těchto organizací z celé republiky i o tom, jaké záležitosti se na takových akcích řeší. Teď, konkrétně ve dnech 5. - 7. dubna 2019, se opavské členky SU² stanou pořadatelkami takového výjezdního zasedání. „Do Opavy by mělo přijet okolo čtyřiceti zástupců unií českých vysokých škol a univerzit. Pracovní jednání se uskuteční v prostorách areálu na Hauerově ulici, ale samozřejmě počítáme i s časem na neformální setkání nebo prohlídku naší univerzity a města Opavy,“ v krátkosti popsala nadcházející víkend Nikola Konečná. Hosté zasedání budou ubytováni na kolejích Vávrovická, které tak alespoň na několik dní opět ožijí.
Ústav pedagogických a psychologických věd Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě si Vás dovoluje pozvat na přednášku s názvem SPECIFIKA VZDĚLÁVÁNÍ DĚTÍ SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM, která se koná dne 4. 4. 2019 od 10:35 hod. v učebně C205.
Centrum kultury Zamek v Poznani pořádá pod záštitou vyslance České republiky v Polsku Za městem – Sovinec jako neoficiální centrum československé kultury 1979 – 1989 - výstava Jindřich Štreit Kde domov můj (2013 – 2017) - výstava Vesnice je svět – přednáška prof. Jindřicha Štreita Akce moderuje doc. Jiří Siostrzonek (ITF FPF SU v Opavě)

Ve středu 3. dubna 2019 můžete vstoupit do registru dárců kostní dřeně bez nutnosti návštěvy nemocničního zařízení. Ve spolupráci se Slezskou univerzitou se nábor bude konat od 9 do 15 hodin ve vstupních prostorách Filozoficko-přírodovědecké fakulty, Fakulty veřejných politik a Matematického ústavu. Rektor Slezské univerzity v Opavě dárcovství kostní dřeně podporuje - studenti za svoji ochotu pomáhat mohou získat stipendium 10 000 Kč!
Úterý 2. 4. v 18 hodin, multifunkční prostor KUPE Projekce filmu Na střeše Po filmu následuje beseda Jiřího Siostrzonka s Duy Anh Tranem představitelem vietnamského chlapce Songa
Česká křesťanská akademie, místní skupina Opava, ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě připravila přednášku Je to náš příběh, o vlastenectví a křesťanských hodnotách české kultury. Slova se ujme prof. Pavel Hošek, PhD. Přednáška se uskuteční v pátek 29. března 2019 v 16 hodin v aule Slezské univerzity, budova rektorátu, Na Rybníčku 1, Opava). Přednáška je součástí festivalu TEMPLEFEST OSTRAVA

OPAVA - Oddělení italistiky Ústavu cizích jazyků Slezské univerzity v Opavě zve na filmový večer, tentokrát se snímkem Blow-up / Zvětšenina z roku 1966, v režii Michelangela Antonia. Promítat se bude ve čtvrtek 28. března od 18.30 hodin v Univerzitní knihovně Slezské univerzity v Opavě (Bezručovo náměstí 14, Opava). „Film bude promítán v rámci našeho studijního minicyklu Trochu jiný italský film. Promítán bude v anglickém jazyce s českými titulky, takže zveme nejen italisty, ale vůbec všechny filmové fajnšmekry,“ uvedla k promítání Mgr. Jaroslava Malá z odd. italistiky s prosbou, aby ji z důvodu omezené kapacity hlediště zájemci předem kontaktovali na e-mailu jaroslava.mala@fpf.slu.cz.
OSTRAVA - K dalšímu pokračování pravidelného literárního pořadu Jakuba Chrobáka Na posedu si jako posily moderátor pozval básníka Ivana Motýla a pedagoga Slezské univerzity v Opavě Miroslava Zelinského.
Ve středu 27. března 2019 se od 18.05 hodin uskuteční v učebně M12 budovy Masarykova třída 37 schůze Historického klubu studentů Slezské univerzity v Opavě. Její součástí bude přednáška studentky magisterského navazujícího programu Historické vědy Bc. Sabiny Máchové, se kterou se zúčastní Celostátní studentské vědecké konference v Brně. Přijďte spolu s námi Sabině vytvořit bouřlivou a povzbuzující atmosféru!

● Dne 27. 3. se na Masarykově 37, v posluchárně M7, od 15.00 hod uskuteční Workshop “Studienreisen mit Schülern und Studenten nach Osteuropa”. Workshop der Kulturreferentin für Ostpreußen (Lüneburg), Frau Agata Kern.
První Filmáčový film letního semestru je tady! Přijď nastartovat týden, nebo si už v pondělí od všeho odpočinout. Ve velkém stylu promítneme Prvního člověka, úvodní slovo a závěrečnou diskusi vede dr. Blaschke... Teď ale který? Promítáme 25. března v učebně B1 od 17 hodin.
Zveme vás na ples Slezské univerzity v Opavě, který se uskuteční v sobotu 9. března 2019 od 19 hodin v Kulturním domě Na Rybníčku v Opavě.

Galerie Opera, Divadlo JIřího Myrona, Ostrava, Čs. legií 14 Zahájení 7. 3. 2019 v 17 hodin. Výstava, kterou pořádají Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě, potrvá do 10. 4. 2019. Kurátor: Vladimír Birgus
OPAVA - Ve čtvrtek 7. března 2019 od 14 hodin hostí Gastrocentrum Slezské univerzity (areál Hradecká 17, Opava) akci věnovanou setkání regionálních výrobců, poskytovatelů služeb, zemědělců, obchodníků, uživatelů a příznivců značky „OPAVSKÉ SLEZSKO regionální produkt“®.
Institut tvůrčí fotografie v Opavě zve na výstavu svých studentů Ďaleko/Blízko, která se uskuteční od středy 6. března 2019 v Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislavě

O poznání slavnostnější ráz než v předchozích letech bude mít v úterý 5. března vernisáž výstavy vítězných snímků 11. ročníku fotografické soutěže charit MŮJ SVĚT.
Studentská unie Slezské univerzity v Opavě zve všechny posluchače na zahajovací párty letního semestru pro studenty Slezské univerzity v Opavě „BACK TO THE 90´s“. Pořádnou nálož muziky od 90. let až po současné pecky naservíruje DJ Viki. Akce se koná 25. února, od 20 hodin v Trap Music Baru (Lepařova 4, Opava). Vstup zdarma.
Zveme všechny zájemce na Reprezentační ples Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné.

Univerzitní knihovna Slezské univerzity v Opavě srdečně zve na výstavu obrazů a obrázků Markéty Šmalcové LETEM MÝM SVĚTEM. Výstava bue nainstalována od 22. února do 30. dubna 2019. Vernisáž se uskuteční 21. února v 16.30 hodin ve foyeru knihovny - Bezručovo nám. 14, Opava.
OPAVA - V tradici premiérového kina bude pokračovat víceúčelový sál areálu Slezské univerzity v Opavě Hauerova č. 4 i letos. První letošní premiérou bude 15. února 2019 studentský film z produkce oboru Audiovizuální tvorba nazvaný Amber. Večer začíná v 18 hodin a po promítání následúje afterparty.
Ústav ošetřovatelství Vás zve na Den pracovních příležitostí pro studenty oboru Všeobecná sestra.

První letošní Hovory s... studenta Jakuba Plaskury nás zavedou do světa hudebně poetického a zabrousí také do nejvyšších pater modelingu. Hosty tentokrát budou Jan Kunze - básník, hudebník, dramaturg, kurátor výstav a organizátor kulturních akcí nejen v Opavě, ale po celé ČR a Artur Orzák, model, vítěz prestižní soutěže Look Bella 2018.
10. ročník lyžařských závodů ve slalomu pro širokou veřejnost (neregistrované amatéry) všech věkových kategorií. Registrace dětských kategorií v 9 hodin, registrace kat. juniorů a dospělých v 15 hodin.
● Dne 30.1. se uskuteční na Masarykově 37, od 9:00 do 12:00 Dramawettbewerb. Soutěž týmu v dramatickém stvárnění německých textů pro žáky středních odborných škol a gymnázií. Přihlášky přijímá Oddělení germanistiky do 20.1.

Na spojeném semináři z matematické analýzy a diskrétních dynamických systémů vedeném prof. Smítalem a doc. Štefánkovou bude přednášet Grzegorz Guzik (AGH University of Science and Technology, Kraków) na téma Asymptotic behavior of dynamical systems represented by cocycles (skew products). Seminář se mimořádně koná v úterý od 10:00 v posluchárně R1.
● Dne 29.1. se uskuteční na Masarykově 37, od 9:00 do 12:00 Lesewettbewerb. Soutěž ve čtení německých textů pro žáky základních a středních škol. Přihlášky přijímá Oddělení germanistiky do 20.1.
● 25.1. proběhne od 18 hod pozorování pro veřejnost na observatoři WHOO (Bezručovo náměstí 13).

● Od 24.1. do 21.2.2019 bude v KUPE Opava probíhat výstava fotografii Ondřej Durczak - Karvinsko. Doktorand ITF MgA. Ondřej Durczak se v projektu Karvinsko zabývá stěžejními mezníky významného průmyslového regionu, který v této oblasti zažívá už jen pozůstatky zašlé slávy. V práce se objevují i historické fotografie z 20.století. Kurátorem výstavy je doktorand ITF MgA. Arkadiusz Gola. Na vernisáži bude hornické občerstvení.
Zveme všechny zájemce na Den otevřených dveří, který se koná ve čtvrtek 24. ledna 2019.
Na posedu. Tak se jmenuje literární pořad pedagoga Ústavu bohemistiky a knihovnictví Slezské univerzity v Opavě, básníka a literárního kritika Jakuba Chrobáka. Tentokrát má večer v Absintovém klubu Les v Ostravě podtitul S DAUPHINEM, PROUSTEM, HÁBLOVOU, MĚSTSKOU ARCHITEKTUROU A ČTOUCÍMI PŘÁTELI.

Zveme Vás na den otevřených dveří, který se bude konat ve středu 19. prosince 2018 a 23. ledna 2019, vždy od 11 hodin.
Utekla vám loňská premiéra dokumentu o rodině opavského podnikatele Davida Weinsteina, která se odehrála v kinosále univerzitního areálu Hauerova 4? Pokud ano, tak máte další možnost vidět tuto ojedinělou sondu do předválečné Opavy ve čtvrtek 17. ledna v prostoru Music Baru Trap v opavské Lepařově ulici. Film vypráví o příbězích jednotlivých rodinných příslušníků židovské rodiny Weinsteinů v období druhé světové války a jejich odkazu pro dnešní Opavu. Slovem historika jej mimo jiných provází Martin Pelc z Ústavu historických věd Slezské univerzity v Opavě. Podrobnosti na přiložené pozvánce.
● Dne 17.1. od 18 hod se v KUPE Opava uskuteční beseda Na vodárně s… výtvarnicí Kateřinou Šedou a fotografem akcí Romanem Francem. Kateřina Šedá je výtvarnice zabývající se sociální architekturou, např. projektem UNES-CO, při kterém vybrané rodiny provozovali “normální život” v centru Českého Krumlova, a také je držitelkou českého ocenění Architekt roku 2017. Besedu moderuje J.Siostrzonek.

Přednáška RNDr. Iva Wandrola, Ph.D., na Katedře geologického inženýrství VŠB - TU Ostrava
Den otevřených dveří na Filozoficko-přírodovědecké fakultě SU v Opavě.
Institut tvůrčí fotografie připravil tradiční lednovou konzultaci pro zájemce o bakalářské kombinované studium Tvůrčí fotografie na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.

„VYSOKOŠKOLSKÉ VZDĚLÁVÁNÍ A JEHO METODOLOGICKÁ ÚSKALÍ VE VÝZKUMU“
Zveme Vás na den otevřených dveří, který se bude konat ve středu 19. prosince 2018 a 23. ledna 2019, vždy od 11 hodin.
Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity v Opavě pod vedením Mgr. Vladimíry Vašinkové a Josefa Kostřiby vás srdečně zvou na Benefiční koncert Kostřiboviny. Koncert se uskuteční 15. prosince 2018 od 18 hodin ve Farním kostele sv. Petra a Pavla v Opavě-Jaktaři.

Poslední díl talkshow Hovory s... v tomto kalendářním roce, které se uskuteční ve čtvrtek 13. prosinec 2018 od 19 hodin v Klubu Art Obecního domu Opava (Ostrožná 236/46), nás zavede do světa profesionálního sportu a na církevní půdu.
Mnoha lidem se při slově radiace, radioaktivita automaticky vybaví nebezpečí. Není tomu ale tak, vždyť radioaktivní objekty jsou všude kolem nás. Ukážeme si, že se radiace nemusíme bát a že v mnoha případech je velmi užitečná.
Thank God It´s Astrophysical Friday - přednáškové odpoledne určené zájemcům o astronomii a astrofyziku

Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a Charita Opava zvou na vernisáž výstavy Jarmily Štukové „Obrazy utrpení žen v současném světě“. Vernisáž se koná ve čtvrtek 6. prosince 2018 v 17.00 hodin, výstava potrvá až do 15. ledna 2018.
Dá se matematika vizualizovat? A může nám v tom pomoci třeba 3D tisk? Jaké jsou nástrahy na cestě od rovnice k modelu v dlani? A jaká jsou omezení 3D tisku?
Studentská komora Filozoficko-přírodovědecké fakulty si Vás ve spolupráci s rektorátem SU a studentskou komorou Fakulty veřejných politik dovoluje pozvat na již třetí Diskuzi s rektorem. Máte podnět, nápad, připomínku či otázku na své volené zástupce nebo pana rektora? Podějte se o ně a zastavte se na naše neformální setkání, které se letos uskuteční 5. prosince od 15:00 v univerzitním areálu na Hradecké ulici.

V týdnu od 3. do 7. prosince 2018 pořádá Unie studentů Slezské univerzity v Opavě materiální sbírku krmení a hygienických potřeb pro psy, určený Městskému útulku Opava. Jednotlivá sběrná místa budou umístěna v přístupných prostorách univerzitních budov (Bezručovo náměstí 13 a 14, Masarykova třída 37, rektorát Na Rybníčku 1) a také vybraných opavských základních škol (ZŠ T. G. Masaryka, ZŠ Ilji Hurníka) nebo středních škol (Mendelovo gymnázium, Církevní konzervatoř).
Slezská univerzita v Opavě se premiérově představí na výstavě Středoškolák, vysokoškolák 2018. Akce se uskuteční ve dnech 30. listopadu – 1. prosince na ostravském výstavišti Černá louka. Svou nabídku studijních oborů představí zástupci Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, Fakulty veřejných politik v Opavě a Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné. Návštěvníci výstavy tak mají příležitost osobního setkání se zástupci škol a dalšími vzdělávacími zařízeními nejen z Moravskoslezského kraje a okolí, ale celé České republiky. Výstava jim nabídne cenné informace o možnostech dalšího studia a následného uplatnění na trhu práce. Souběžně s akcí proběhnou také výstava pracovních příležitostí PRO JOB a Vánoční esoterické trhy. Vstupné: zdarma Otevírací doba: pátek 9-18 hodin, sobota 9-14 hodin Web: http://cerna-louka.cz/cs/stredoskolak-vysokoskolak-2018-1

Den prevence se bude konat 29. listopadu 2018 v obchodním centru Breda & Weinstein od 9 - 17 hodin. 

Návštěvnici mohou bezplatně využít měření krevního tlaku a pulzu, zjištění krevní skupiny a cukru, opilecké brýle, hodnocení BMI nebo ukázku první pomoci.


Ve dnech 28. a 29. listopadu 2018 se na půdě Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě uskuteční druhý ročník konference Proměny dramaturgie, tentokrát s titulem Profesní a pedagogická východiska současné dramaturgie. Konference se uskuteční v prostoru univerzitního areálu Hauerova 4, Opava.

Workshop k významnému životnímu jubileu prof. Dušana Uhlíře. Pořádá Ústav historických věd.


28. listopadu 2018, Schösslerův salonek, Obecní dům, Ostrožná 46, Opava

•    Jakou perspektivu nabízela modernímu občanu napoleonská a ponapoleonská Evropa? Byla tato Evropa jednotná nebo rozdělená?
•    Které osobnosti, události či fenomény přispěly na prahu zrození moderní doby k formování obrazu moderního Evropana?
•    Má idea evropské identity své kořeny ve vizích napoleonské či ponapoleonské Evropy?

Těmto a dalším otázkám se bude věnovat mezinárodní workshop organizovaný Ústavem historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě dne 28. listopadu 2018 u příležitosti významného životního jubilea emeritního profesora Dušana Uhlíře, autora mimo jiné nedávno vydané publikace Čas kongresů a tajných společností, která mapuje jeho dlouhodobý badatelský zájem v oblasti evropských dějin první poloviny 19. století.

Studentská unie Slezské univerzity v Opavě hledá nové členy! Nábor se uskuteční 20. listopadu 2018 od 16.25 hodin na půdě Fakulty veřejných politik v Opavě (Bezručovo náměstí 14, učebna C206).

1. Máš organizačního ducha?
2. Jsi kreativní šílenec?
3. Jsi PR mág a zpropaguješ i nemožné?
4. Seš aktivní jak živočišné uhlí?
5. Rozumíš si s technickými vymoženostmi?
6. Zvládáš stres, pot a nervy?
7. Chceš získat nové zkušenosti?
8. Chceš se podílet na největší studentské párty roku? Majálesu?

„Zvládáš nemožné na počkání a zázraky do tří dnů?“
Vítej ve studentské unii OPAVA


Pokud máš nějaké otázky, tak nám neváhej napsat tady na fb, nebo na e-mail su2@slu.cz


Slavnostní setkání u příležitosti 25. výročí vzniku Rakouské knihovny Slezské univerzity v Opavě se uskuteční v úterý 20. listopadu 2018 od 16 hodin přímo v prostorech Univerzitní knihovny SU, na Bezručově náměstí 14. Kromě vystoupení Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity seznámí doc. Marie Gawrecká přítomné s historií i aktivitami knihovny či si návštěvníci budou moci vyslechnout poutavou přednášku Bc. Mojmíra Koláře, MBA, na téma Gustav Klimt a ženy.

Všem pařanům a hráčům! 

Na vědomost se dává, že pokecání s tvůrci pořítačové hry Kingdom Come: Deliverance se mohou účastnit v pátek 16. listopadu 2018 a to ve víceúčelovém kinosále univerzitního areálu Hauerova 4 v Opavě. O hře budou rozjímat a na otázky odpovídat Jakub Holík, vedoucí týmu grafiků a Joanna Nowak, konzultantka historických reálií tvůrčí dílny WarHorse.

Historický klub studentů Ústavu historických věd Slezské univerzity v Opavě zve na přednášku Čeňka Pavlíka Gotické kachlové reliéfy jako zrcadlo doby.

Setkání se uskuteční ve čtvrtek 15. listopadu 2018 v učebně M8 budovy Masarykova třída 37 v Opavě. Začátek je naplánován na 16.30 hodin.

Čeněk Pavlík je sice především český houslový virtuóz žijící v Praze, který odehrál na tři tisíce koncertů v šedesáti zemích světa, ale dá se označit i za zapáleného historika. Od dětství se rád nechává inspirovat především architekturou a evropským výtvarným uměním. Postupem času se stal uznávaným odborníkem ve specializovaném oboru gotických a renesančních reliéfně zdobených kamnových kachlů. V odborném tisku publikoval přes padesát studií a je spoluautorem monumentální Encyklopedie kachlů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Věnuje se i kresbě a kresebným rekonstrukcím těchto artefaktů.


Dne 14. 11. se v Obecním domě, v Klubu Art, od 18:30 uskuteční čtenářský maraton německy psaných textů Lange Nacht der kurzen Texte. Vítání jsou jak posluchači tak i čtenáři. Vstup volný. 


Letošní, v pořadí již 12. ročník festivalu Na cestě 2018, vpluje do osmičkového roku s dávkou sebeironie a satiry, ale také otázkou sebeurčení a krize osobnosti panující v česku. Ostatně s festivalem se ve dnech 7. – 10. listopadu 2018 vydáme “do nekonečna“. Ve čtyřech festivalových dnech se opět setkáme se studentským, amatérským i profesionálním divadlem, workshopy, besedami a dalším programem. O festivalu více na webu slu.cz.

V rámci Zážitkového cyklu seminářů porádá Akademická poradna seminář na téma Minimum začínajícího podnikatele. Seminář se koná v úterý 6.11.2018 od 14.00 v místnosti A308. Všichni zájemci jsou vítáni. Nutno se přihlásit na mail jurcikova@opf.slu.cz.Cyklus konferencí s názvem Média / dějiny / společnost a podtitulem Kdo rozhoduje o tom, co si myslíme? (Manipulace, propaganda a rozhodování napříč soudobými/ novodobými dějinami) usiluje o posouzení výše uvedených skutečností a poskytnutí prostoru k široké diskusi tvůrců (producentů, scenáristů, režisérů, historiků) i představitelů cílových skupin (učitelů dějepisu, studentů, veřejnosti) k dané problematice. V roce 2018 bude konference zaměřena především na téma obrazu historických událostí v hraném filmu a beletrii a na téma manipulace hraným filmem, zejména filmem dle skutečných událostí, vytvářejícím iluzi historické rekonstrukce reality.


Vernisáž výstavy Romana Vondrouše O dostizích, lidech a masopustech proběhne ve středu 31.10.2018 v 17:00 v Domě umění v Opavě

Konference se koná v prostorách FVP SU v Opavě, Bezručovo nám. 14, Opava, posluchárna C312.


Dne 29. října 2018 proběhne zasedání Pléna Asociace vysokoškolských vzdělavatelů nelékařských zdravotnických profesí v České republice.

V úterý 23.10.2018 se koná v místnosti A309 workshop na téma Moderní přístupy v marketingu a marketingové komunikaci. Se svými příspěvky vystoupí členové Katedry podnikové ekonomiky a managementu doc. Starzyczná, Ing. Matušinská a Ing. Klepek a také hosté z VŠH v Praze, UCM Trnava apod.

Zájemcům o vysokoškolské studium se opět Slezská univerzita představí na veletrhu vzdělávání Gaudeamus Brno. Na Výstavišti Brno najdou stánek SU a zástupce jednotlivých fakult v pavilonu V od 23. do 26. října.


V sobotu 20.10. budou v rámci mezinárodního dne Archeologie probíhat celý den ukázky a přednášky o práci archeologů v archeoparku Chotěbuz. Program připravuji členové archeologického klubu SU ve spolupráci s Archeoparkem Chotěbuz.

Bakalářské, magisterské a doktorské promoce absolventů Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě.

Harmonogram ZDE.

Asociace studentů a přátel Slezské univerzity v Opavě si vás dovoluje pozvat na Slavnoství galavečer u příležitosti oslavy 25. narozenin ASPSU. Akce se koná v úterý 16. října 2018 od 18 hodin v prostoru Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě, areál Hauerova 4, Opava.


O zkušenosti s eurem se podělí Elena Kohútiková, bývalá viceguvernérka Národní banky Slovenska a Tomáš Prouza, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti. Svůj pohled představí také podnikatelé z Karvinska. Akce se koná v úterý 16. října 2018 od 8:05 hodin ve velkém sále fakulty.

V rámci Edukačního centra Ústavu ošetřovatelství proběhne poradenství pro veřejnost na téma Prevence rakoviny prsu, děložního čípku, varlat - aneb co můžu pro sebe udělat a proč je důležité přijít včas a to od 15:30 do 17:30 na Fakultě veřejných politik v Opavě.

Slavnostní promoce absolventů bakalářského, navazujícího magisterského a doktorského studijního programu Matematika se bude konat 15. 10. 2018 v 10.00 hodin v Aule Slezské univerzity v Opavě (budova Na Rybníčku 1, 1. patro).


V rámci Edukačního centra Ústavu ošetřovatelství proběhne poradenství pro veřejnost na téma Pečování o nemocného s psychózou v domácím prostředí a to od 15:30 do 17:30 na Fakultě veřejných politik v Opavě.

Studentům Slezké univerzity nabízíme cyklus zážitkových seminářů:
- Etika a Etiketa při pracovním pohovoru, řeč těla, psychologické aspekty komunikace (10.10., 14:00-17:00)
- Jak zaujmout potenciálního zaměstnavatele, interview, pohovor na nečisto (10.10., 14:00-15:30)
- Sebeprezentace a sebepoznání (30.10., 14:00-17:00)
- Efektivní komunikace a práce v teamu, týmové role (30.10., 14:00-15:30)
- Minimum pro začínající podnikatele (6.11., 14:00-15:30)

Zahájení kurzu: středa 10. října 2018 ve 14 hodin.
Budova Slezké univerzity v Karviné, Univerzitní náměstí 1934/3, místnost A308

Ve Velkém sále fakulty se koná ve středu 10.října 2018 od 10:00 Slavnostní vyřazení absolventů U3V.


OPAVA - Říjnové Hovory s…, které připravuje posluchač nav. magisterského studia oboru Audiovizuální tvorba BcA. Jakub Plaskura, budou tak trochu netradiční.

Předseda Akademického senátu Slezské univerzity v Opavě Ing. Werner Bernatík, Ph.D., svolává veřejné zasedání Akademického senátu Slezské univerzity v Opavě, které se uskuteční při příležitosti představování kandidátů pro volbu kandidáta na funkci rektora Slezské univerzity v Opavě.

Představení kandidátů se uskuteční v úterý 9. října 2018 od 9 hodin v Malém sále budovy OPF Karviná na Univerzitním náměstí 1934/13 v Karviné a od 13 hodin v aule budovy rektorátu, ul. Na Rybníčku  626/1 v Opavě.

Dne 6.10.2018 od 10 hodin bude probíhat v prostorech Fakulty veřejných politik (Bezručovo náměstí 14, Opava) sraz absolventů.

Slezská univerzita v Opavě se opět 5. října 2018 připojí k Noci vědců, která se snaží o popularizaci vědy a výzkumu pro širokou veřejnost. Na několika místech jejích opavských součástí (fakult a Matematickém ústavu) můžete zhlédnout zajímavý, poutavý a interaktivní program. Letošním tématem, vztahující se k významnému kulatému výročí založení Československé republiky, je 100 let české vědy.

Úplný program za jednotlivé zapojené součásti Slezské univerzity, ze kterého si už můžete vybírat, najdete zde.

Česká křesťanská akademie, místní skupina Opava a Slezská univerzita v Opavě pořádají konferenci k připomínce 20. výročí úmrtí VLADIMÍRA NEUWIRTHA, teologa, filosofa, spisovatele a překladatele.

Konference se uskuteční v pátek 5. října 2018 od 17 hodin v aule Slezské univerzity v Opavě (ul. Na Rybníčku 626/1, Opava).

Workshop pro akademické pracovníky Slezské univerzity v Opavě Efektivní komunikace a metody výuky studentů s tělesným a smyslovým postižením s lektorkou Mgr. Radanou Petrželovou se uskuteční dne 4. října 2018 od 9 hodin v místnosti R2 budovy rektorátu, ul. Na Rybníčku 626/1.


Slavnostní zahájení akademického roku 2018/2019, tentokrát spojené s oslavou 10. výročí vzniku Fakulty veřejných politik v Opavě.

Workshop Efektivní komunikace a metody výuky studentů s tělesným a smyslovým postižením s lektorkou Mgr. Radanou Petrželovou se uskuteční 3. října 2018 od 9 hodin v místnosti A 308 budovy OPF Karviná na Univerzitním náměstí 1934/3 v Karviné.


Více v přiloženém letáku.

Ve středu 26. 9. 2018 se ve 13:00 v zasedací místnosti A 308 uskuteční řádné zasedání AS SU OPF.


Prvním letošním veletrhem, kde se bude Slezská univerzita prezentovat budoucím studentům, bude Gaudeamus Nitra. Setkat se tu s námi mohou budoucí maturanti ve dnech 26. - 27. září 2018. Gaudeamus se koná na výstavišti Agrokoplex Nitra.

Premiéra filmového dokumentu studentů oboru Multimediální techniky Slezské univerzity o odkazu Petra Bezruče. Studenti jdou po stopách Petra Bezruče z Ostravice na Lysou horu. Film se snaží poznat tohoto významného Slezana nejen jako básníka, ale i jako člověka, který měl velký vztah k našemu regionu. Jaký byl básník? jaký byl člověk? Jak jej ovlivnila příroda Beskyd? Na tyto otázky se studenti snaží najít odpovědi. Film trvá 26 minut.


Premiéra se uskuteční ve víceúčelovém sále univerzitní budovy Hauerova 728/4, Opava od 18 hodin.

Vstup volný.

Osmihodinový výcvik Efektivní komunikace a podpora inkluzivního prostredí s lektorkou Mgr. Barborou Soukalovou se uskuteční 25. září 2018 od 9 hodin v místnosti R2 budovy Na Rybníčku 626/1 v Opavě. Více na letáku v příloze.


V souladu s Harmonogramem akademického roku 2018/2019 bude v pondělí 24. září 2018 zahájena výuka zimního semestru.

OPAVA - Rektor Slezské univerzity v Opavě Pavel Tuleja se stane jedním z trojice diskutujících na veřejné debatě s občany na téma budoucnosti Evropy. Tu připravuje Kulturně-umělecký prostor KUPE (Janská 7, 74601 Opava)) ve středu 19. září od 16.30 hodin.

Letní škola pořádaná Fakultou veřejných politik v Opavě


Ve dnech 25. a 27.1.2018 se bude na Fakultě veřejných politik v Opavě, v budově č. 14 na Bezručově náměstí, konat den otevřených dveří. Všichni zájemci o studium jsou srdečně zváni.
Ve dnech 25. a 27.1.2018 se bude na Fakultě veřejných politik v Opavě, v budově č. 14 na Bezručově náměstí, konat den otevřených dveří. Všichni zájemci o studium jsou srdečně zváni.