Noc vědců 2020 (letos pouze online!)

  • hlavní
  • 27.11.2020
Zveme vás na celorepublikovou vědecko-popularizační akci, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Objevte vědu, která nekončí soumrakem! Tématem letošního ročníku je ČLOVĚK A ROBOT. Noc vědců ve městě Opava pro malé i velké objevitele připravuje Slezská univerzita. Návštěvníci si za obvyklých okolností hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět. S ohledem na vývoj epidemiologických opatření nebude, oproti loňskému roku, možná osobní návštěva v budovách univerzity! Letošní ročník se poprvé uskuteční kompletně online!

Bližší informace

Datum od27.11.2020 17:00
Datum do27.11.2020 21:00
CelodenníNe

Letos poprvé získali čeští koordinátoři Noci vědců prestižní evropský grant Marie Curie Sklodowska. Díky němu se dostává Česká republika na mapu European Researchers’ Night a Noc vědců v ČR se tak koná ve stejném termínu, jako v dalších evropských městech.

Každoročně pořadatelé u nás vymyslí ústřední téma, které prolíná většinu programu. Tím letošním je ČLOVĚK A ROBOT, které připomene výročí 130 let od narození Karla Čapka a 100 let jeho díla R.U.R., kde se slovo „robot“ objevilo poprvé.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.

Do akce se letos zapojuje přes 40 organizátorů z řad univerzit, science center a dalších vědeckých institucí v Česku, včetně Slezské univerzity.

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci se akce uskuteční pouze online!

Vždy aktuální program najdete na webových stránkách Noci vědců 2020.

Připomeňte si průběh Noci vědců v roce 2019 v naší reportáži.Další události

Všechny události