Interdisciplinární vzdělávání v ICT s jazykovou kompetencí, reg.č.: CZ.1.07/2.2.00/28.0014

Praxe ústavu Archeologie, rok 2012

přidáno 15.05.2013


V měsících červen, červenec a srpen proběhla povinná odborná praxe v rozsahu 4 týdnu (1. – 2. ročník bakalářských studií, 1. – 4. ročník magisterského, resp. 1. ročník navazujícího magisterského studia) a 2 týdnů pro studium v kombinaci (1. – 2. ročník bakalářských studií).
Praxe byla zaměřena především na odbornou přípravu studentů k provádění samostatného archeologického terénního výzkumu a posléze i dalšího zpracování.
Odborná archeologická praxe byla koncipována, tak aby studenti byli schopni samostatně provádět základní terénní výkopové práce a základní typy dokumentace, včetně jejich vyhodnoceni. Studenti byli zaškoleni v oblasti vyměřování archeologických sond pomocí pásma a nivelačního přístroje, exkavací archeologických kontextů, identifikací movitých i nemovitých objektů a odebírání vzorků. Praxe probíhala současně na několika lokalitách. Např. Olomouci – Flóře, kde si studenti vyzkoušeli mimo jiné také preparaci koster.

ua_praxe_obr1.jpg


ua_praxe_obr2.jpg


ua_praxe_obr3.jpg


ua_praxe_obr4.jpg

 


Studenti si také vyzkoušeli práci v laboratoři, kde se seznámili se základními principy zpracování materiálu a posléze i jeho vyhodnocení.
Poslední částí odborné praxe bylo školení studentů v digitální dokumentaci, tvoření databází a práce s totální stanicí.
Cílem odborné praxe bylo nejen proškolení v terénu, dokumentaci a laboratořích, ale také seznámení studentů s novými postupy při dokumentaci v archeologii.ua_praxe_obr5.jpg

ua_praxe_obr6.jpg

ua_praxe_obr7.jpg

ua_praxe_obr8.jpg

ua_praxe_obr9.jpg

ua_praxe_obr10.jpg

 

opvk_su_ivict.png