--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UPOZORNĚNÍ: ORGANIZÁTOR AKCI PŘESUNUL NA NOVÝ TERMÍN 27. 8. 2021

Vyjádření Zoo Ostrava si můžete přečíst na této stránce.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poběž s námi a Zoo Ostrava pro luskouny! 27. srpna 2021, 18 hodin

Slezská univerzita v Opavě zve v rámci své spolupráce se Zoo Ostrava (nejen) všechny své studenty a zaměstnance k účasti na již 2. společném charitativním běhu.

Tentokráte poběžíme pro luskouny.

Akce se původně měla uskutečnit 28. srpna 2020. Byla však rozhodnutím organizátora přesunuta o rok později na nový termín 27. srpna 2021. Více ve vyjádření Zoo Ostrava na jejich web stránkách.


Co je Běh Zoo Ostrava pro luskouny?

Běh Zoo Ostrava pro luskouny je charitativní běh pro všechny bez ohledu na věk a výkonnost. Nejedná se o závod!  Běží se na tratích v nádherném přírodním areálu Zoo Ostrava, druhé největší Zoo v České republice, a to po zavírací době.

Tratě jsou dlouhé 480 m, 2,5 km a 5 km.


Proč se Slezská univerzita stala partnerem této akce?

Spolupráce Slezské univerzity v Opavě se Zoo Ostrava započala formální adopcí samičky orla královského (návaznosti na slezskou orlici, kterou symbolicky nese ve své značce) v roce 2018. Již tímto aktem se Slezská univerzita zařadila do širší rodiny souručenství, která spojuje angažované lidi, kteří se snaží zlepšit život kolem sebe. Touto filozofií se Slezská univerzita snaží řídit a žít, takovým lidem fandí a podporuje je. V roce 2019 jsme uběhli 83 km pro gibony a přispěli tak na jejich záchranu 8.800 Kč!


Proč se běží právě pro luskouny?

Hlavním cílem projektu je redukovat ilegální obchod s luskouny a zmírnit úbytek jejich populací ve volné přírodě. V Gabonu jeho maso platí za pochoutku, i když čínští vědci mají podezření, že právě od nich se mohl na člověka přenést nový koronavirus. V Číně je zase velká poptávka především po šupinách těchto živočichů, které se využívají v tradiční medicíně. Jeden kilogram šupin se v Číně prodává za podobnou cenu jako slonovina. I proto je podle neziskových organizací zaměřených na životní prostředí luskoun zároveň jednou z nejčastějších obětí pytláků na světě.

Luskouni, savci s tělem pokrytým šupinami žijící v Africe a Asii, se živí mravenci, termity a dalším hmyzem a neumějí se pytlákům sami účinně bránit. Když ucítí nebezpečí, stočí se do klubíčka, takže se stačí sehnout a sebrat je. Proto zcela nepomáhá ani to, že luskoun je chráněný a obchodování s ním zakázané.

Získaný výtěžek tohoto charitativního běhu bude z 80% určen na stavbu a provoz záchranného a rehabilitačního centra na Sumatře nadace PASAL Foundation (Yayasan Peduli Kelestarian Satwa Liar, v překladu Nadace na zachování divokých zvířat), kam budou moci být ve spolupráci s odpovědnými indonéskými úřady umístěni luskouni zabavení v rámci potírání ilegálního obchodu s chráněnými volně žijícími živočichy a posléze vraceni do volné přírody. Dvaceti procenty pak podpoříte Zoo Ostrava.


Proč se zúčastnit Běhu Zoo Ostrava pro luskouny?

PROTOŽE

  • poběžíte sice v Ostravě, ale ovlivníte tím dění na druhé straně zeměkoule - až na Sumatře v Indonésii,
  • pomůžete ohroženým zvířatům,
  • poběžíte v prostředí, které zvířatům pomáhá, a tím i vy přiložíte ruku (v tomto případě spíš nohu) k dílu,
  • běhat pro někoho je ještě lepší, než běhat jen pro sebe


Jakou roli v tom hraje Slezská univerzita?

  • Všechny své studenty a zaměstnance, kteří se rozhodnou tuto charitativní myšlenku podpořit, univerzita odmění originálním sportovním dárkem!
  • Do tomboly určené pro účastníky běhu věnuje 3 hodnotné ceny.
  • Univerzitní Ústav lázeňství, gastronomie a turismu Filozoficko-přírodovědecké fakulty připraví pro VŠECHNY závodníky ochutnávku povzbuzujícího drinku inspirovaného Indonésií J

 

Rozhodnuto? Výborně, gratulujeme a jménem luskounů děkujeme. Co zbývá udělat?

1. Zaregistrovat se k běhu na vybrané trati na http://www.behzooostrava.cz/cz/registrace/.

2. Uhradit startovné.

3. Studenti a zaměstnanci, kteří tak učiní do 23. srpna 2021 a pošlou na email SUPR@slu.cz:

  • své jméno (musí odpovídat univerzitní databázi studentů a zaměstnanců) +
  • pořadové číslo ze startovací listiny (kde se po uhrazení registračního poplatku automaticky propíše jméno a město účastníka)

si mohou v Zoo Ostrava před závodem u stánku Slezské univerzity vyzvednout slibovaný dárek. Prezentace bude probíhat společně s prezentací k vlastnímu běhu před vstupem do Zoo Ostrava, a to od 15.00 do 17.30 hodin. K vyzvednutí sady budete potřebovat (stejně jako k vyzvednutí startovacího balíčku) občanský průkaz.


4. Uběhnout či klidně ujít vybranou trať a užívat si vlastní dobrý pocit z protažení těla a vykonání dobrého skutku.


Další informace najdete na http://www.behzooostrava.cz/

Těšíme se na setkání na trati!