Přilož nohu k dílu a pomoz zachránit luskouny!


Poběž s námi a Zoo Ostrava pro luskouny! 27. srpna 2021, 18 hodin

Slezská univerzita zve v rámci své spolupráce se Zoo Ostrava (nejen) všechny své studenty a zaměstnance k účasti na již druhém společném charitativním běhu.

Letos již snad poběžíme a tentokrát pro záchranu luskounů!

Akce se původně měla uskutečnit už v srpnu 2020. Byla však rozhodnutím organizátora ze zřejmých důvodů přesunuta na letošní rok. Konkrétně se bude konat v pátek 27. srpna 2021 od 18 hodin v areálu Zoo Ostrava. Viz původní vyjádření organizátorů k důvodům přeložení akce na rok 2021. Již zakoupené startovné samozřejmě platí a online registrace stále pokračuje.


Co je Běh Zoo Ostrava pro luskouny?

Běh Zoo Ostrava pro luskouny je charitativní běh pro všechny bez ohledu na věk a výkonnost. Nejedná se o závod!  Běží se na tratích v nádherném přírodním areálu Zoo Ostrava, druhé největší Zoo v České republice, a to po zavírací době.

Tratě jsou dlouhé 480 m, 2,5 km a 5 km.


Proč se Slezská univerzita stala partnerem této akce?

Spolupráce Slezské univerzity v Opavě se Zoo Ostrava započala formální adopcí samičky orla královského (návaznosti na slezskou orlici, kterou symbolicky nese ve své značce) v roce 2018. Již tímto aktem se Slezská univerzita zařadila do širší rodiny souručenství, která spojuje angažované lidi, kteří se snaží zlepšit život kolem sebe. Touto filozofií se Slezská univerzita snaží řídit a žít, takovým lidem fandí a podporuje je. V roce 2019 jsme, při podobné dobročinné akci konané v Zoo Ostrava, uběhli 83 km pro gibony a přispěli tak na jejich záchranu 8.800 Kč!


Panel před voliérou Orla královského v Zoo Ostrava s cedulkou informující o adopci Slezské univerzity. Zdroj: archiv Zoo Ostrava.
Naší adoptovanou orlici (samičku Orla královského) najdete v Zoo Ostrava v nové voliéře na stezce Cesta vody. Zdroj: www.zoo-ostrava.czNáhled cedulky, která aktuálně zdobí informační panel před voliérou Orla královského v Zoo Ostrava.


Proč se běží právě pro luskouny?

Hlavním cílem projektu je redukovat ilegální obchod s luskouny a zmírnit úbytek jejich populací ve volné přírodě. V Gabonu jeho maso platí za pochoutku. V Číně je zase velká poptávka především po šupinách těchto živočichů, které se využívají v tradiční medicíně. Jeden kilogram šupin se v Číně prodává za podobnou cenu jako slonovina. I proto je podle neziskových organizací zaměřených na životní prostředí luskoun zároveň jednou z nejčastějších obětí pytláků na světě.

Luskouni, savci s tělem pokrytým šupinami žijící v Africe a Asii, se živí mravenci, termity a dalším hmyzem a neumějí se pytlákům sami účinně bránit. Když ucítí nebezpečí, stočí se do klubíčka, takže se stačí sehnout a sebrat je. Proto zcela nepomáhá ani to, že luskoun je chráněný a obchodování s ním zakázané.

Získaný výtěžek tohoto charitativního běhu bude z 80 % určen na stavbu a provoz záchranného a rehabilitačního centra na Sumatře nadace PASAL Foundation (Yayasan Peduli Kelestarian Satwa Liar, v překladu Nadace na zachování divokých zvířat), kam budou moci být ve spolupráci s odpovědnými indonéskými úřady umístěni luskouni zabavení v rámci potírání ilegálního obchodu s chráněnými volně žijícími živočichy a posléze vráceni do volné přírody. Dvaceti procenty pak podpoříte Zoo Ostrava.


Proč se zúčastnit Běhu Zoo Ostrava pro luskouny?

PROTOŽE

  • poběžíte sice v Ostravě, ale ovlivníte tím dění na druhé straně zeměkoule - až na Sumatře v Indonésii,
  • pomůžete ohroženým zvířatům,
  • poběžíte v prostředí, které zvířatům pomáhá, a tím i vy přiložíte ruku (v tomto případě spíš nohu) k dílu,
  • běhat pro někoho je ještě lepší, než běhat jen pro sebe


Jakou roli v tom hraje Slezská univerzita?

  • Všechny své studenty a zaměstnance, kteří se rozhodnou tuto charitativní myšlenku podpořit, univerzita odmění originálním sportovním dárkem!
  • Do tomboly určené pro účastníky běhu věnuje 3 hodnotné ceny.
  • Ústav lázeňství, gastronomie a turismu Filozoficko-přírodovědecké fakulty připraví pro VŠECHNY závodníky ochutnávku povzbuzujícího drinku inspirovaného Indonésií J

 

Rozhodnuto? Výborně, gratulujeme a jménem luskounů děkujeme. Co zbývá udělat?

1. Zaregistrovat se k běhu na vybrané trati na http://www.behzooostrava.cz/cz/registrace/.

2. Uhradit startovné.

Tj. 270 Kč děti (od 3 do 15 let) a 410,- Kč ostatní věkové kategorie při platbě on-line do 23. 8. 2021 nebo do vyprodání míst určených k běhu. Poté 470 Kč děti (od 3 do 15 let) a 610 Kč ostatní věkové kategorie při platbě na místě při prezentaci v den akce. V ceně startovného je spoustu dalších výhod, viz Startovné.

3. Studenti a zaměstnanci, kteří tak učiní do 25. srpna 2021 a pošlou na email SUPR@slu.cz:

  • své jméno (musí odpovídat univerzitní databázi studentů a zaměstnanců) +
  • pořadové číslo ze startovní listiny (kde se po uhrazení registračního poplatku automaticky propíše jméno a město účastníka)

si mohou v Zoo Ostrava před závodem u stánku Slezské univerzity vyzvednout slibovaný dárek. Prezentace bude probíhat společně s prezentací k vlastnímu běhu před vstupem do Zoo Ostrava, a to od 15.00 do 17.30 hodin. K vyzvednutí sady budete potřebovat (stejně jako k vyzvednutí startovacího balíčku) občanský průkaz.


4. Uběhnout či klidně ujít vybranou trať a užívat si vlastní dobrý pocit z protažení těla a vykonání dobrého skutku.


Přehled přihlášených běžců/borců za Slezskou univerzitu a jejich příspěvky

Již zakoupené startovné z loňského roku stále platí a online registrace pokračuje. Budeme moc rádi, pokud si již zakoupenou registraci ponecháte a běhu se letos zúčastníte.

Hlavní část výtěžku ze startovného, celých 80 %, bude věnována nadaci PASAL Foundation (Yayasan Peduli Kelestarian Satwa Liar, v překladu Nadace na zachování divokých zvířat). Výtěžek bude použit na výstavbu a provoz záchranného a rehabilitačního centra pro luskouny ostrovní a další ohrožená zvířata. Zbylá část výtěžku bude věnována Zoo Ostrava.


JménoHodnota příspěvku pro nadaci PASAL Foundation

Hodnota příspěvku pro Zoo Ostrava

P. Tuleja328 Kč82 Kč
L. Tulejová328 Kč
82 Kč
T. Gongol328 Kč82 Kč
Š. Kneblová
328 Kč
82 Kč
O. Mikšík
328 Kč
82 Kč
L. Musilová
328 Kč
82 Kč
J. Kaštovská
328 Kč
82 Kč
N. Szczuková
328 Kč
82 Kč
M. Svobodníková
328 Kč
82 Kč
I. Svobodník
328 Kč
82 Kč
K. Kuběnová
328 Kč
82 Kč
I. Jurčíková328 Kč82 Kč
M. Raška328 Kč82 Kč
D. Šoóš
328 Kč82 Kč
N. Škorupová
328 Kč82 Kč
P. Pospíšil328 Kč82 Kč
J. Johnová328 Kč82 Kč
J. Duháček Šebestová
328 Kč82 Kč
L. Gattnerová328 Kč82 Kč
I. Labajová328 Kč82 Kč
J. Prejdová328 Kč82 Kč
P. Harminc328 Kč82 Kč
R. Magdon328 Kč82 Kč
Celkem7 544 Kč1 886 Kč


Nemůžete se běhu zúčastnit, a přesto byste rádi přispěli? Máme řešení!

Přispět můžete i mimo termín akce jednoduše vhozením mince do speciálního luskouního mincotoče umístěném v Zoo Ostrava v Pavilonu evoluce. Najdete ho v první patře, je polepen obrázkem luskouna.

Přispět jakoukoliv částkou můžete také vkladem příspěvku na speciální bankovní účet veřejné sbírky Zoo Ostrava na luskouny. Číslo je 123-658580267/0100. Účelem sbírky je shromažďování finančních prostředků „pro podporu záchranného projektu: Výstavba a provoz záchranného centra pro luskouny a případně další ohrožená zvířata na Sumatře v Indonésii“.

Děkujeme J


Další, podrobnější informace najdete na http://www.behzooostrava.cz/

Těšíme se na setkání na běžecké trati!