Přilož nohu k dílu a pomoz zachránit loskutáky!


Poběž s námi a Zoo Ostrava pro loskutáky! 26. srpna 2022, 18 hodin

Slezská univerzita zve v rámci své spolupráce se Zoo Ostrava (nejen) všechny své studenty a zaměstnance k účasti na již třetím společném charitativním běhu.

Tentokrát se poběží pro záchranu loskutáků!

Akce se bude konat v pátek 26. srpna 2022 od 18 hodin v areálu Zoo Ostrava.

Co je Běh Zoo Ostrava pro loskutáky?

Běh Zoo Ostrava pro loskutáky je charitativní běh pro všechny bez ohledu na věk a výkonnost. Nejedná se o závod!  Běží se na tratích v nádherném přírodním areálu Zoo Ostrava, druhé největší Zoo v České republice, a to po zavírací době.

Tratě jsou dlouhé 480 m, 2,5 km a 5 km.


Proč se Slezská univerzita stala partnerem této akce?

Spolupráce Slezské univerzity v Opavě se Zoo Ostrava započala formální adopcí samičky orla královského (návaznosti na slezskou orlici, kterou symbolicky nese ve své značce) v roce 2018. Již tímto aktem se Slezská univerzita zařadila do širší rodiny souručenství, která spojuje angažované lidi, kteří se snaží zlepšit život kolem sebe. Touto filozofií se Slezská univerzita snaží řídit a žít, takovým lidem fandí a podporuje je. V roce 2019 jsme uběhli 83 km pro gibony a přispěli tak na jejich záchranu 8.800 Kč! Následující rok se charitativní běh bohužel kvůli pandemii Covid-19 nekonal a byl přesunut na rok 2021, kdy se běželo pro luskouny. Společně jsme na jejich záchranu přispěli 7.544 Kč. Kolik "vyběháme" letos, je na nás všech!


Panel před voliérou Orla královského v Zoo Ostrava s cedulkou informující o adopci Slezské univerzity. Zdroj: archiv Zoo Ostrava. Panel před voliérou Orla královského v Zoo Ostrava s cedulkou informující o adopci Slezské univerzity. Zdroj: archiv Zoo Ostrava.
Naší adoptovanou orlici (samičku Orla královského) najdete v Zoo Ostrava v nové voliéře na stezce Cesta vody. Zdroj: www.zoo-ostrava.cz Naší adoptovanou orlici (samičku Orla královského) najdete v Zoo Ostrava v nové voliéře na stezce Cesta vody. Zdroj: www.zoo-ostrava.czNáhled cedulky, která aktuálně zdobí informační panel před voliérou Orla královského v Zoo Ostrava. Náhled cedulky, která aktuálně zdobí informační panel před voliérou Orla královského v Zoo Ostrava.


Proč se běží právě pro loskutáky?

V pásu ostrovů na západním pobřeží indonéského ostrova Sumatra žije několik druhů loskutáků, zpěvných ptáků z čeledi špačkovitých. Loskuták niaský (Gracula robusta) je největším z nich. Na Červeném seznamu ohrožených druhů je řazen mezi kriticky ohrožené druhy, dlouho byl dokonce považován za vyhubeného. Je známý svou schopností napodobovat zvuky včetně lidské řeči. Bohužel, stejně jako jiní charismatičtí pěvci, i loskutáci čelí obrovskému tlaku pytláků, kteří je prodávají jako domácí mazlíčky a na ptačí pěvecké soutěže.

Bohužel kvůli pandemické krizi, kdy nemohli zahraniční ochranáři společně s místními v této oblasti působit, se znovu rozbujel ilegální obchod s loskutáky na ostrově Nias. Bohužel i poslední populace niaských loskutáků čítající méně než 200 jedinců se dostala pod obrovský tlak pytláckých skupin. Místním tajným vyšetřovatelům ilegálního obchodu se zvířaty, kteří pracují ve spolupráci se Zoo Liberec a Zoo Ostrava, se podařilo tento kriminální syndikát vystopovat, a nyní je nutné pašeráky zastavit. Poté bude třeba sestavit malou jednotku rangerů, kteří budou toto chráněné území pravidelně monitorovat, abychom tyto poslední loskutáky zachránili.

Hlavní část výtěžku ze startovného, celých 80 %, bude použita pro potřeby záchranného projektu pro loskutáky niaské přímo v Indonésii, zejména pak na ochranu území, na němž loskutáci žijí, před pytláctvím. Zbylá část výtěžku bude věnována Zoo Ostrava.


Náš drink je inspirován nejen domovem tohoto ohroženého jedince, kterým je ostrov NIAS u západního pobřeží Sumatry, ale i oblíbeným čerstvým ovocem tohoto přátelského opeřence. Náš drink je inspirován nejen domovem tohoto ohroženého jedince, kterým je ostrov NIAS u západního pobřeží Sumatry, ale i oblíbeným čerstvým ovocem tohoto přátelského opeřence.

Jakou roli v tom hraje Slezská univerzita?

  • Všechny své studenty a zaměstnance, kteří se rozhodnou tuto charitativní myšlenku podpořit, univerzita odmění originálním sportovním rychleschnoucím ručníkem!
  • Připraví pro VŠECHNY závodníky skvělé osvěžení i zdroj energie v podobě drinku inspirovaného domovem ohroženého loskutáka niaského J

 

Proč se zúčastnit Běhu se Zoo Ostrava pro loskutáky?

PROTOŽE

  • poběžíte sice v Ostravě, ale ovlivníte tím dění na druhé straně zeměkoule - až v daleké Indonésii
  • pomůžete ohroženým zvířatům
  • poběžíte v prostředí, které zvířatům pomáhá, a tím i vy přiložíte ruku (v tomto případě spíš nohu) k dílu
  • běhat pro někoho je ještě lepší, než běhat jen pro sebe

 

Rozhodnuto? Výborně, gratulujeme a jménem loskutáků děkujeme. Co zbývá udělat?

1. Zaregistrovat se k běhu na vybrané trati na http://www.behzooostrava.cz/cz/registrace/.

2. Uhradit startovné.

Tj. 270 Kč děti (od 3 do 15 let) a 410,- Kč ostatní věkové kategorie při platbě on-line do 21. 8. 2022 nebo do vyprodání míst určených k běhu. Poté 470 Kč děti (od 3 do 15 let) a 610 Kč ostatní věkové kategorie při platbě na místě při prezentaci v den akce. V ceně startovného je spoustu dalších výhod, viz Startovné.

3. Studenti a zaměstnanci, kteří tak učiní do 22. srpna 2022 a pošlou na email SUPR@slu.cz:

  • své jméno (musí odpovídat univerzitní databázi studentů a zaměstnanců)
  • pořadové číslo ze startovní listiny (kde se po uhrazení registračního poplatku automaticky propíše jméno a město účastníka)

si mohou v Zoo Ostrava před závodem u stánku Slezské univerzity vyzvednout slibovaný dárek. Prezentace bude probíhat před vstupem do Zoo Ostrava od 15:30 a bude ukončena v 17:30 hod. U prezentace obdrží každý účastník startovní číslo a originální tričko Běhu Zoo Ostrava pro loskutáky a další doplňky.

4. Uběhnout či klidně ujít vybranou trať a užívat si vlastní dobrý pocit z protažení těla a vykonání dobrého skutku.


Přehled přihlášených běžců/borců za Slezskou univerzitu a jejich příspěvky

Hlavní část výtěžku ze startovného, celých 80 %, bude věnována organizaci LESTARI, z.s. Hlavní část výtěžku ze startovného, celých 80 %, bude použita pro potřeby záchranného projektu pro loskutáky niaské přímo v Indonésii, zejména pak na ochranu území, na němž loskutáci žijí, před pytláctvím. Zbylá část výtěžku bude věnována Zoo Ostrava.


Jméno
Hodnota příspěvku pro Lestari z.s.
Hodnota příspěvku pro zoo Ostrava
Pavel Tuleja
328 Kč
82 Kč
Lucie Tulejová
328 Kč
82 Kč
Kristýna Malyszková
328 Kč
82 Kč
Tomáš Gongol328 Kč82 Kč
Jan Šrubař328 Kč82 Kč
Ivana Šidlíková328 Kč82 Kč
Daniel Mikušťák328 Kč82 Kč
Veronika Maniecká328 Kč82 Kč
Gabriela Půdová328 Kč82 Kč
Jana Kovalová 
328 Kč82 Kč
Michaela Weiss328 Kč
82 Kč


Další, podrobnější informace najdete na http://www.behzooostrava.cz/

Těšíme se na setkání na běžecké trati!