Poprvé v knihovně

Chci se registrovat

Při první návštěvě je potřeba se zaregistrovat ve studovně a půjčovně (v prvním patře) u výpůjčního pultu a vyplnit přihlášku čtenáře.

Chci si půjčit/vrátit knihu

Jako student si můžete absenčně půjčit knihy na 30 dní. Vypůjčené dokumenty je možné 2x prodloužit na dalších 30 dní. Dokumenty můžete vracet nejen u výpůjčního pultu, ale také prostřednictvím samoobslužného boxu na vracení knih, který je umístěn v přízemí. 

Chci si prodloužit výpůjční dobu

Pokud není kniha rezervovaná jiným čtenářem, je možné si ji prodloužit (po příhlášení) ve svém čtenářském kontu v online katalogu nebo na e-mailu: knihovnaopava (at) slu.cz. Vypůjčené dokumenty je možné 2x prodloužit na 30 dní.

Jak vyhledávat v katalogu

Záznamy dokumentů z fondu knihovny vyhledáte přes online katalog. V katalogu můžete také průběžně sledovat stav svých výpůjček, rezervací apod. Do pole pro vyhledávání zadejte název knihy nebo jméno autora popř. klíčová slova z názvu knihy a zvolte „Hledat“. V seznamu zobrazených záznamů vyhledejte konkrétní knihu a rozklikněte si ji. Zobrazí se detail knihy.

Chci knihu online

Digitální knihovna SU obsahuje 180 odborných knih z našeho fondu a další autorskoprávně volné dokumenty z fondů jiných knihoven. Digitální knihovna je propojena s online katalogem Carmen. Pokud tedy u vyhledané knihy v katalogu naleznete odkaz „Digitalizovaný dokument“, můžete si tuto knihu přečíst i z pohodlí domova. 


Chci knihu z jiné knihovny

Uživatelé knihovny si mohou požádat o vypůjčení dokumentu, případně zhotovení kopie článku časopisu, který není ve fondu knihovny (na 15 až 30 dní). Takto si lze vypůjčit dokumenty z fondů knihoven z celé ČR nebo zahraničí.


Hledám závěrečnou práci

Závěrečné práce vyhledáte v repozitáři závěrečných prací. Repozitář obsahuje bakalářské, diplomové a dizertační práce. Plné texty prací jsou přístupné pouze pro pracovníky a studenty Slezské univerzity v Opavě po přihlášení (CRO uživatelské jméno a heslo). 

Chci 
tisknout/kopírovat/skenovat

Knihovna poskytuje služby v oblasti tisku, kopírování a skenování ve studovně a půjčovně (v prvním patře). Tyto služby mohou využívat držitelé některého z typů studentského průkazu (Student, ISIC nebo ALIVE). Tiskový systém je kreditní. Průkaz studenta lze nabít libovolnou částkou u výpůjčního pultu ve studovně a půjčovně.

Chci si nastavit Wi-fi

Projekt Eduroam je síť primárně vytvořená pro Wi-fi přístup. Pro připojení budete potřebovat Eduroam Identitu (uživatelské jméno a heslo), kterou si nastavíte v systéu CRO. Následně bude potřeba provést nastavení sítě ve vašem zařízení. Toto nastavení je závislé na operačním systému, který používáte. Poté se již stačí přihlásit.