Vážené kolegyně a kolegové,
dovolujeme si vás informovat o tom, že jsme v uplynulých týdnech provedli užší integraci univerzitních systémů se službou Microsoft 365 (dříve Office 365). Pro Vás to přináší několik novinek:

  • Rozšíření podrobností o uživateli
  • Jednodušší sdílení pomocí pracovního emailu
  • Přihlašování do Microsoft 365 pomocí emailové adresy
  • Převod poštovní schránky plně do Microsoft 365

Rozšíření podrobností o uživateli

Tato novinka se vám ve službách Microsoft 365 (např. MS Teams) objevuje již delší dobu a slouží k lepší identifikace osoby. Pokud vyhledáváte nějakou osobu, nebo s ní již komunikujete v rámci Microsoft 365, zobrazují se u ní podrobnosti o oddělení a pracovišti, případně že se jedná o studenta. 


Jednodušší sdílení pomocí pracovního emailu

Nově se integrovaly pracovní emailové adresy do vašeho účtu Microsoft 365, což přináší výhody nejen při komunikaci, ale také při spolupráci s externím subjektem. Už nemusíte při přidávání do týmů v rámci univerzity i mimo ní používat email ve tvaru cro@ad.slu.cz, ale postačí váš pracovní email nebo některý z definovaných aliasů.

Přihlašování do Microsoft 365 pomocí emailové adresy

Připojení pracovních emailových adres do Microsoft 365 přináší novinku taky v podobě přihlašování. Už nemusíte pro přístup ke službám Microsoft 365 používat login cro@ad.slu.cz. Nově je umožněno používat k přihlášení rovněž pracovní email jako uživatel

Převod poštovní schránky plně do prostředí M365

Poslední novinkou je možnost převodu vaší emailové schránky ze současného systému Horde (https://mail.slu.cz) nebo Exchange 2016 (https://mail.ad.slu.cz) do cloudu Microsoft 365 (https://office.com). Tato poštovní schránka je součástí balíku cloudové služby M365 již dlouho, ale neumožňovala plnohodnotnou funkčnost. Pokud se rozhodnete pro přesun do cloudu, bude váš email lépe provázán s dalšími aplikacemi nabízenými v rámci prostředí Microsoft 365.

Poštovní schránka je dostupná v portálu Microsoft 365 v sekci Outlook (https://outlook.office.com/owa/slu.cz) a nabízí kapacitu 100 GB. Přesunem získáte pokročilejší funkcionality, kalendáře, našeptavač emailových adres a další možnosti.

Pokud používáte pro emailovou komunikaci mailový klient (např. Outlook, Thunderbird nebo podobné aplikace i na mobilních zařízeních), znamená to pro vás, kromě přesunu poštovní schránky, rovněž změnu nastavení přihlašování. 

Jestliže se do poštovní schránky připojujete přes webový prohlížeč na jedné z webových adres (https://www.slu.cz/slu/cz/emailadresawebu), budete nově muset používat webovou adresu https://outlook.office.com/owa/slu.cz nebo univerzální adresu https://www.office.com, která slouží k přihlašování do portálu Microsoft 365.

Pracujete-li již v portálu Microsoft 365 a používáte jej, nemusíte se nikde hlásit. V nabídce aplikací si zvolíte možnost Outlook a otevře se vám vaše poštovní schránka.


Máte-li zájem o převod do cloudu M365, dejte nám vědět na emailové adrese podpora@slu.cz. Budeme se postupně snažit všechny žadatele převést.

V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat na stejné adrese.


14.6.2023, Petr Korviny, Vedoucí CIT SU