Tato služba představuje bezpečnou a efektivní cestu pro sdílení velkých souborů, které nelze odeslat e-mailem. Stačí se přihlásit a nahrát své soubory, příjemce (který se přihlašovat nemusí a ani nemusí být členem akademické obce) obdrží odkaz, kde si může soubor snadno stáhnout. Službu si představte jako podporovanou univerzitní alternativu k různým internetovým úschovnám typu uloz.to, leteckaposta.cz apod.


Může službu filesender využít i osoba, která není ani studentem ani pracovníkem Slezské univerzity?

Službu může využít jako odesilatel i externista, v tom případě je ale nutné jej k použití služby pozvat. Pozvánku lze zaslat po přihlášení kliknutím na tlačítko "Pozvánky" v horní části stránky. Příjemci pozvánky příjde mail s odkazem, pomocí kterého se přihlásí ke službě filesender a může pokračovat bodem 5 v následujícím návodu.


Návod k použití

  1. Ve Vašem prohlížeči zadejte adresu https://filesender.cesnet.cz/
  2. Zobrazí se úvodní obrazovka, zde klikněte na tlačítko Přihlásit
Filesender - úvodní stránka
  1. Protože službu poskytujeme ve spolupráci se sdružením Cesnet a autentizace probíhá pomocí České akademické federace identit eduID.cz, budete po zvolení Vaší domovské instituce (Slezská univerzita v Opavě) přesměrování na přihlašovací stránku eduID.cz na SU. Volitelně si můžete volbu domovské instituce uložit - zvolte možnosti Uložit tuto volbu do ukončení relace prohlížeče nebo Uložit tuto volbu nastálo.
  1. Na přihlašovací stránce vyplňte Uživatelské jméno - User name a heslo - Password(shodné s údaji CRO) a stiskněte Login.
Filesender - Login
  1. V poli Příjemce pozvánky vyplňte e-mail adresáta, doplňte Předmět, vyberte jak dlouho má být soubor v úschovně k dispozici, případně napište krátkou zprávu s popisem pro příjemce a vyberte soubor k odeslání stisknutím tlačítka Procházet. Po připojení přílohy se objeví tlačítko Odeslat, zkontrolujte správnost údajů a poté jej stiskněte. Nahrávání souboru do úložiště bude trvat v závislosti na velikosti souboru a rychlosti Vašeho připojení. Postup je indikován ukazatelem. Na Vámi zadané e-mailové adresy dorazí potvrzovací zpráva s odkazem o umístění zaslaného souboru (kopie bude doručena i na Váš e-mail). Po ukončení práce se nezapomeňte Odhlásit. O každém stažení souboru budete informování zaslaným mailem.

Návod z Oddělení datových úložišť CESNET

Limity naší instalace FileSenderu

  1. Počet emailových adresátů na jedno odeslání: 100 emailových adres (odděleny čárkou nebo středníkem)
  2. Maximální počet souborů na jedno nahrání: jeden - pro nahrání více souborů najednou je nutné využití zabalení všech souborů do jednoho archivu (např. 7z, zip, rar apod.)
  3. Maximální velikost souboru na jedno nahrání: 500 GB (za předpokladu, že používáte moderní prohlížeč s podporou HTML5, v opačném případě se pro nahrávání použije flash plugin a limit je 2 GB)
  4. Maximum počet dní platnosti souborů / pozvánek: 30