• 19.02.2020

S Maciekem Wielgusem z Harvardovy univerzity o stínu černé díry

Ve středu 4. března 2020 se v prostoru víceúčelového kinosálu Slezské univerzity v Opavě (budova Hauerova 4, Opava) uskuteční veřejná přednáška Macieka Wielguse z Harvardovy univerzity o stínu černé díry. Přednáška začíná v 18 hodin a tematicky se bude věnovat prvnímu snímku černé díry pořízeném jedním z členů týmu Event Horizon Telescope v dubnu loňského roku.
  • 17.02.2020

Před 100 lety byla dána povinnost obcím mít knihovny. Výročí představuje nová výstava v univerzitní knihovně

OPAVA – V loňském roce tomu bylo sto let, kdy se začala psát nová etapa v kulturním rozvoji našeho národa. 22. července 1919 schválilo tehdejší Revoluční národní shromáždění (teprve v roce 1920 bylo zákonem ustanoveno Národní shromáždění republiky Československé, pozn. aut.) Zákon o veřejných knihovnách obecních č. 430/1919 Sb., který ukládal městům a obcím povinnost zřídit veřejně přístupnou knihovnu v každé obci a menšinovou knihovnu tam, kde bylo jinonárodní obyvatelstvo.
  • 13.02.2020

Voices jsou venku. Tým AVT zaznamenal slova těch, kteří nám mají co říct

Voices of Meltingpot. Setkejte se s osobnostmi diskusního fóra Meltingpot prostřednictvím jejich osobních audiovizuálních zpovědí zaznamenaných pedagogy a studenty oboru Audiovizuální tvorba. Projekt Voices of Meltingpot přesahuje hranice času, místa i témat. Nabízí inspirativní myšlenky bez hranic a uchovává poselství, inspiraci a energii významných osobností. Zaznamenávají slova těch, kteří nám mají co říct - inspirativní zpovědi, ve kterých se přední řečníci z mnoha oblastí lidského myšlení dělí o svůj vnitřní svět, osobní příběhy, myšlenky a životní zkušenosti.
  • 12.02.2020
  • Matematický ústav v Opavě

Matematická Pohotovost

pro každého, kdo chce být s matematikou kamarád... ale ona o tom ještě neví
  • 12.02.2020
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

30 let OPéeFky

V letošním roce slaví karvinská fakulta „30. výročí“ svého založení. Po celý rok chystá v rámci oslav řadu akcí.
  • 11.02.2020

„Studium kulturní dramaturgie mi pomohlo v komunikaci i organizaci,“ říká absolventka Karolína Hýsková

Nastává čas, kdy se absolventi oboru Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo (dále KDD) začínají prosazovat v nejrůznějších odvětvích tvůrčí činnosti. Jednou z nich je i Karolína Hýsková, která po středoškolském studiu herectví na ostravské konzervatoři zvolila cestu právě přes KDD na Slezské univerzitě. Jelikož se nevěnuje jen čistokrevnému herectví, KDD jí pomohlo nastartovat i další části její kariéry.
  • 10.02.2020

Slezská univerzita zve na Magický ples

Pokud na svých cestách opavskými ulicemi sledujete vývěsky a plakátovací plochy, jistě vám neušlo, že nastal čas společenských plesů. Také Slezská univerzita v Opavě pilně připravuje svůj univerzitní ples, tentokrát plný kouzel a magie, který se uskuteční v sobotu 7. března 2020 od 19.30 hodin v Kulturním domu Na Rybníčku v Opavě.
  • 10.02.2020

Mezinárodní knihovnická konference Kniha ve 21. století 2020 na Filozoficko-přírodovědecké fakultě v Opavě

Pod záštitou ministra průmyslu a obchodu doc. Ing. Karla Havlíčka, Ph.D., MBA, bude ve dnech 11. až 13. února 2020 hostit naše univerzita mezinárodní knihovnickou konferenci Kniha ve 21. století 2020. Konference se bude konat v víceúčelovém sále fakultní budovy Hauerova 4. Hlavním pořadatelem je Ústav bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, spolupořadatelé pak SKIP 10, SDRUK, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě.
  • 09.02.2020
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

Reprezentační ples 2020

Chystejte taneční kreace, další Reprezentační ples fakulty se blíží! Jedna z nejoblíbenějších událostí roku už zná své datum. 21. února se v Obecním domě Družba v Karviné bude opět veselit skoro celá fakulta. Celý večer nás bude provázet Roman Pastorek a skupina Smolaři! Těšit se můžete i na bohatý kulturní program a losování o krásné ceny. PRODEJ VSTUPENEK začíná již 9. prosince v kanceláři A303, cena za jednu vstupenku je 500 Kč.
  • 07.02.2020

Publikace, na které pracovali také univerzitní pedagogové, získala zvláštní ocenění za mimořádný nakladatelský počin

Kniha Cesty do ostravského (v)nitrozemí, na které se podíleli dva pedagogové Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě (Monika Horsáková a Kristina Pupáková), získala od poroty cen Jantar zvláštní ocenění za mimořádný nakladatelský počin roku