• 09.04.2021

Aktualizováno! Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity

Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity k podmínkám osobní přítomnosti studentů na výuce pro období do 11. dubna 2021 a upozornění na vydání rozhodnutí o preventivním testování zaměstnanců Slezské univerzity na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2.
  • 09.04.2021

Rozhovor se studentkou ITF Bárou Reichovou nejen o cyklu fotografií Nezlomní olympionici

Studentka Institutu tvůrčí fotografie a jedna z nejlepších českých sportovních fotografek Bára Reichová se svým cyklem fotografií Nezlomní olympionici získala cenu v soutěži Czech Press Photo a uspěla i v mezinárodní soutěži Sony World Photography Awards. Jak vypadala sportovní příprava vrcholových sportovců během prvního nouzového stavu na jaře 2020? O strastech našich olympioniků se dozvíte z rozhovoru s autorkou celého cyklu Bárou Reichovou i samotných fotografií.
  • 08.04.2021

Známé osobnosti přejí Slezské univerzitě k 30. narozeninám

Slezská univerzita letos slaví třicáté výročí svého vzniku! Během celého letošního roku budeme přinášet přání známých osobností veřejného života, které naší alma mater k tomuto jubileu pogratulovaly. Čtvrtou v pořadí je Mgr. Zlata Holušová, dramaturgyně, zakladatelka a ředitelka „nejbarevnějšího“ festivalu v Evropě – Colours of Ostrava. Co ve svém přání SU mimo jiné uvedla? „Přeji této dynamické a mladé instituci ještě hodně úspěchů a skvělých studentů.“
  • 06.04.2021

Turnaj Slezské univerzity ve videohře League of Legends

Historicky první turnaj Slezské univerzity ve hře League of Legends. Přihlaš svůj tým a bojujte o titul prvního mistra Slezské univerzity v této dynamické, kooperativní videohře. První tři týmy získají také věcné ceny od společnosti RedBull a Slezské univerzity.
  • Jan Novotný
  • 05.04.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Češi zrekonstruovali slavný záběr „Einsteinova“ zatmění Slunce. Snímek byl oceněn i v NASA

V pondělí 5. dubna 2021 publikovala Asociace univerzit pro výzkum vesmíru NASA jako prestižní Geovědecký snímek dne fotografii s názvem „Obarvené Einsteinovo zatmění“, jehož spoluautory jsou Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě a prof. Miloslav Druckmüller z Vysokého učení technického v Brně. S využitím moderních výpočetních metod zpracování obrazu se pokusili „oživit“ snímek zatmění Slunce z 29. května 1919, který vedl k potvrzení Einsteinovy obecné teorie relativity. Lidé tak po více jako 100 letech mohou poprvé zhlédnout, jak tento úkaz vypadal v barvách a jaké nezvyklé jevy obklopovaly zakryté Slunce.
  • 02.04.2021

Modrá barva pro autisty. Pojednává o nich i dokument ze Slezské univerzity

Nenosí roušku ani respirátor, přesto nejsou popírači vládních opatření k omezení šíření koronaviru. I když pro ně platí výjimka, stávají se v této nelehké době neoprávněně terčem útoku na veřejnosti. Řeč je o lidech s autismem. Jen v České republice žijí podle odhadů desítky tisíc lidí s poruchou autistického spektra (PAS). Světový den zvýšení povědomí o autismu připadá na 2. dubna, kdy startuje celorepubliková kampaň Česko svítí modře.
  • 31.03.2021

Známé osobnosti přejí Slezské univerzitě k 30. narozeninám

Slezská univerzita je s námi letos třicet let! A ke každým narozeninám, obzvlášť těm kulatým, patří blahopřání. Proto vám budeme během celého letošního roku přinášet přání známých osobností, které naší alma mater k tomuto jubileu pogratulovaly. Třetím v pořadí je významná persona české politiky a držitel čestného doktorátu Slezské univerzity – doc. JUDr. Petr Pithart, CSc. „Přeji Vaší univerzitě, dnes již vyspělé sestře univerzit u nás i ve světě, plnohodnotný akademický život, se všemi jeho svobodami a povinnostmi,“ uvedl.
  • 30.03.2021

Undergroundové pašije znovu ožily. Slezská univerzita byla u toho!

Online stream Pašijová hra aneb O nejslavnějším zmrtvýchvstání, který vznikl ve spolupráci se studenty a pedagogy Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity, bylo možné zhlédnout v sobotu 27. 3. 2021 od 18 hodin na oficiálním facebookovém profilu ostravské Komorní scény Aréna. Je mi potěšením všem čtenářům představit tuto hru autentickým pohledem diváka, který nedisponuje odbornými znalostmi v oboru divadelního umění, ale rád si příležitostně svůj volný čas tímto zážitkem obohatí.
  • 29.03.2021

Na Slezské univerzitě to žije esportem a připravuje se první turnaj!

Příznivci a milovníci esportu, slyšte, chystá se první esportový turnaj, který pořádá Slezská univerzita, jež má i svého ambasadora v této stále se rozvíjející disciplíně. Je jím student Obchodně podnikatelské fakulty Andrej Piňák. Pokud jste vášnivými hráči a esportu byste se rádi věnovali více, tak se určitě přihlaste, bude to stát za to.
  • 25.03.2021

Podívejte se do historie Slezské univerzity v letech 1996 až 2000

Pojďme se společně vrátit do historie Slezské univerzity! Máme k tomu důvod, protože naše alma mater letos slaví 30. výročí svého vzniku. Při té příležitosti jsme připravili minisérii sedmi animovaných historických spotů, které vám přiblíží důležité milníky existence Slezské univerzity - od událostí, které předcházely jejímu vzniku, až po současnost.