• 18.11.2019

Slezská univerzita v Opavě otevírá unikátní sférickou projekci

Unisféra, nebo také sférická projekce. Tak zní označení pro unikátní výukovou pomůcku i samostatné moderní médium, které vzniklo v půdních prostorách budovy Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě (Bezručovo náměstí 13, Opava). Velkorysá stavba sestává ze skloněné polokoule o průměru 8 metrů a stupňovitého hlediště s 50 sedadly. Její parametry jsou technickou špičkou. Sloužit studentům univerzity bude od 20. listopadu 2019.
  • 17.11.2019

Letošní konference MÉDIA/DĚJINY/SPOLEČNOST se věnoval tématu obrazu Polska a Poláků v českých médiích

Ve dnech 5. - 7. listopadu 2019 se již počtvrté konala konference MÉDIA/DĚJINY/SPOLEČNOST. Cyklus konferencí nese podtitul Kdo rozhoduje o tom, co si myslíme (Manipulace, propaganda a rozhodování napříč soudobými/novodobými dějinami) a zaměřuje se na zobrazování historie v současných médiích.
  • 16.11.2019

Paměti tří paneláků. Jindřich Štreit zachytil život sousedské komunity

Obyvatelé paneláků s adresou U Opavice 2 – 4, jejich životaběh, osudy, vztahy. To je námět cyklu fotografií, jehož autorem je pedagog Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě profesor Jindřich Štreit.
  • 15.11.2019
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Naši studenti poskytnutím první pomoci zachránili život.

Studenti Fakulty veřejných politik byli děkanem oceněni za poskytnutí první pomoci.
  • 14.11.2019

Pasování archeologů a historiků: znáte odpovědi na záludné otázky vstupního kvízu?

Tradice se neporušují, a tak se i v tomto semestru uskutečnilo pasování studentů prvního ročníku do cechu archeologického a historického. Letošní pasování se konalo ve čtvrtek 7. listopadu a organizátory byly samozřejmě Archeologický klub a Historický klub Slezské univerzity.
  • 13.11.2019

Konference rektorů slezských univerzit se rozšířila a transformovala v Polsko-českou asociaci univerzit

Starý král zemřel, ať žije nový král! I tak by se mohl parafrázovat hlavní bod výjezdního zasedání Konference rektorů slezských univerzit (dále KRUŚ), které se uskutečnilo 8. a 9. listopadu na Zámečku Petrovice v Petrovicích u Karviné. Organizace, dosud sdružující šestici univerzit na obou stranách česko-polské hranice v oblasti historického Slezska, se rozrostla o nové čtyři členy a transformovala se tak na Polsko-českou asociaci univerzit.
  • 12.11.2019

Držitel Thálie Radim Vizváry říká „Herec nemusí být dobrý mim, ale mim musí být dobrý herec.“

Slezskou univerzitu v posledních dnech navštěvuje celá řada zajímavých osobností. Jednou z těch nejvýraznějších byl světově proslulý mim a držitel Thálie v kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr Radim Vizváry. Studenti Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo s ním mohli prožít intenzivní trénink nonverbálního projevu. Hned po únavné osmihodinové lekci Radim Vizváry, který je držitelem doktorátu z pantomimy, s úsměvem odpovídal na mé otázky.

Pomáháme budovat Komunitní jedlý sad

Ještě v létě tu bylo oseté pole. Začátkem podzimu jsme se sešli na strništi, abychom v kruhu stejně nadšených lidí prodebatovali zapojení Slezské univerzity do myšlenky založení Komunitního sadu. Všimli jste si, že když se sejdou lidé naladění na stejnou vlnu, cesta se vždy najde a dílo se podaří? Z tohoto „díla“ bude profitovat příroda i lidé. Koncem listopadu vyroste kousek za Opavou na ploše dvou hektarů Komunitní jedlý sad – místo vrácení kousku dluhu přírodě, kousku klidu do duše, kousku dobré praxe školákům, kousku příležitosti pro všechny, kteří se přijdou podívat, odpočinout si a třeba – podle svých možností a schopností – sadu pomohou.
  • 11.11.2019

Socha, happening, beseda, film, koncert – připomínka listopadu ´89 v režii Slezské univerzity v Opavě bude mimořádná. Jste srdečně zváni!

Slezská univerzita co nejsrdečněji zve své studenty, členy akademické i neakademické obce i širokou veřejnost k účasti na programu, který připravuje v rámci připomínky událostí listopadu 1989 na 14. 11. 2019.
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

Listopad 89 - počátek vysokého školství v Karviné

U příležitosti 30. výročí sametové revoluce pořádá Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné ve spolupráci se Státním okresním archivem Karviná výstavu s názvem „Listopad 89 – počátek vysokého školství v Karviné“.