• 21.01.2021

Aktualizováno! Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity

Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity pro období do 22. ledna 2021
  • 21.01.2021

Seznamte se s významnými počiny posledních týdnů lidí z ITF

Stále neutuchající situace nouzového stavu, kterou má na svědomí celosvětová pandemie koronaviru, značně ovlivňuje i kulturní dění. Je bezesporu motivující vám v této době představit obdivuhodné úspěchy pedagogů, absolventů a studentů Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity, kteří v poslední době produkují nové projekty a získávají ocenění.
  • Tomáš Lanča
  • 19.01.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Astrofyzikové ze Slezské univerzity pátrají po červích dírách

Již více jak 85 let se fyzikové domnívají, že ve vesmíru mohou existovat zkratky v zakřiveném prostoročase, tzv. červí díry. Tyto hypotetické spojnice dvou vzdálených míst ve vesmíru byly napříč desetiletími využívány zejména ve vědecko-fantastických uměleckých dílech, především pak v těch ze světa filmové či seriálové tvorby. Nyní je tým vědců včetně prof. Marka Abramowicze, působícího na Fyzikálním ústavu v Opavě, těmto hypotetickým kosmickým fenoménům na stopě více než kdy dřív, a to díky nedávnému slavnému pozorování stínu černé díry v galaxii M87.
  • 19.01.2021

R.U.R. slaví 100 let. Slezská univerzita je u toho!

Na 25. ledna 2021 připadá 100. výročí uvedení divadelní hry R. U. R. v Národním divadle v Praze. K této významné události připravuje Divadelní ústav ve spolupráci s Pražským Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, Společností bratří Čapků, Českými centry a Slezskou univerzitou v Opavě (Kulturní dramaturgie v divadelní praxi) online mezinárodní konferenci The Days After.
  • 18.01.2021

Desítky let nedotčené poklady odhaluje ve svém dokumentárním snímku student MMT Lukáš Rybka

Co všechno víte o místě, kde žijete? Kryty civilní obrany jsou nám blíž, než si myslíme. Pozornost jim věnoval student oboru Multimediální techniky Slezské univerzity v Opavě Lukáš Rybka ve svém dokumentárním snímku. Ačkoliv byla premiéra tohoto dokumentu přesunuta, pro mladého autora takové natáčení premiérou nebylo. V rozhovoru nám Lukáš Rybka poodhalil nejen informace o oficiálním uvedení snímku.
  • 15.01.2021

Další díl Dobré vědět rozmotává klubko informací o optických kabelech

V posledním díle pořadu Polopatě se náš student Jiří Dobrý věnoval tomu, jak fungují všechny mobily a počítače. Dozvěděli jsme se, že „otroci“ nám ukazují jakési jedničky a nuly. Jak se ale naše krásné selfie dostane ke kamarádovi v karanténě? Odpověď najdeme ve zbrusu nové epizodě Dobé vědět. Odkaz najdete na konci článku. Aby se vám to do budoucna nepletlo, tak by bylo dobré polopaticky vysvětlit, že Dobré vědět a Polopatě jsou jedna seriálová rodina popularizující vědu.
  • 13.01.2021

Jak se vedlo odsunutým sudetským Němcům po válce? Pohled našeho absolventa napoví

Válka má své vítěze i poražené. Jaké to je být na odvrácené straně barikády? Tíživé svědomí, touha po domově, ztráta vlastní identity. Takto můžeme popsat rozpoložení, ve kterém se ocitají němečtí obyvatelé Sudet po konci druhé světové války. Jaký život na ně čekal? A co osud připravil pro sudetské děti? To prozradil v rozhovoru pro celostátní periodikum Téma Mgr. Branislav Dorko, Ph.D, absolvent Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě.
  • 12.01.2021

Středoškolská soutěž Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné zná vítěze!

Již poosmé se na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné (dále jen OPF) konala soutěž věnovaná středoškolským studentům z České republiky a ze Slovenska. Účast byla hojná a dohromady obdržela fakulta 101 soutěžních prací, jejichž autoři studují na středních školách od Plzně až po Žilinu. Odborná porota složená ze zástupců odborníků působících na fakultě vybírala tři nejlepší z každé kategorie. A v čem se vlastně soutěžilo?
  • 11.01.2021

Lidé ve sbírce Studentské unie dokázali, že psy skutečně milují

S žádným jiným zvířetem neváže člověka tak silné citové pouto jako se psem. Psi dělají lidem společníka už po tisíce let a ne náhodou se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Bohužel ani přátelé se k sobě nechovají vždy hezky a mnoho psů tak končí v útulcích. Studentská unie Slezské univerzity proto uspořádala 18. prosince již třetí ročník sbírky nazvané Vánoce pejskům, aby potěšila psy ze zařízení spolku Čtyřlístek pro hafany v Albrechticích u Českého Těšína. Tam pomáhají zvířatům v nouzi - především týraným, opuštěným, starým a nemocným pejskům.
  • 08.01.2021

Dobré příklady táhnou: rektor Slezské univerzity se nechá očkovat!

Je to světlo na konci tunelu. Očkování proti covidu má být konečně spolehlivou cestou k běžnému životu, jaký jsme znali před vznikem současné epidemie. Vakcíny proti covid-19 jsou léčiva, která brání vzniku onemocnění způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 tím, že proti tomuto viru vyvolávají v organismu imunitní odpověď. Spousta lidí si ale klade otázku, jestli je očkování bezpečné. Pokud sami stále váháte, máme pro vás jeden příklad za všechny. Rektor Slezské univerzity doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D., s očkováním určitě počítá!