• 26.01.2021

Aktualizováno! Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity

Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity pro období do 14. února 2021
  • 26.01.2021

„Člověk si má plnit sny,“ říká zakladatel kočovného divadla a absolvent SU Vojtěch Morava

Má rád výzvy fungující ve vzájemné symbióze a společně s kolegyní Janou Šromskou i v této době založil svůj životní projekt v podobě kočovných představení. Vojtěch Morava vystudoval obor Kulturní dramaturgie v divadelní praxi na Slezské univerzitě a stojí za vznikem profesionálního Divadla Malé Čarodějnice.
  • 25.01.2021

Sušte s rektorem! Zapojte se v únoru do soutěže!

Jeden měsíc bez alkoholu. Pro někoho samozřejmost, pro jiného velká výzva! A jak jste na tom vy? Dokážete si po dobu jednoho měsíce odpustit sklenici oblíbeného piva, vína či doušek tvrdého alkoholu? Pojďte zkusit udělat něco pro své zdraví a zapojte se do akce SUchej únor: SUšte s rektorem! Slezská univerzita se připojila k celostátní zdravotně-osvětové kampani Suchej únor a pro své studenty a zaměstnance připravila soutěž, ve které si můžete vyzkoušet, jaké je to žít zdravě bez alkoholu.
  • 25.01.2021

Monika Horsáková z Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby byla hostem Nočního Mikrofóra

Monika Horsáková je nejen duší Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby na Slezské univerzitě, ale rovněž ženou mnoha profesí a aktivit, kterým se plně věnuje. Momentálně se svými kolegy Miroslavem Zelinským, Stanislavou Schupplerovou, Jakubem Chrobákem, Kristínou Pupákovou a dalšími pracují na natáčení audioknih ve slovenštině, pustili se do internetové vzdělávací televize a se studenty dokončili už druhou sérii vizualizací poezie pro výuku literatury na středních školách. O tom všem a dalších zajímavostech si poslechněte v rozhovoru s Monikou Horsákovou v Nočním Mikrofóru na stanici Český rozhlas Dvojka.
  • 22.01.2021

Jak se dostane fotografie až na vaše monitory? Dozvíte se v novém díle pořadu Polopatě

Není tomu ani týden a už tu máme další díl pořadu Polopatě. Tentokrát nám Jiří Dobrý stručně přiblíží vznik fotografie od samého počátku až po její digitální verzi. Jak je možné vtěsnat do našeho mobilního zařízení miliony pixelů?
  • 21.01.2021

Seznamte se s významnými počiny posledních týdnů lidí z ITF

Stále neutuchající situace nouzového stavu, kterou má na svědomí celosvětová pandemie koronaviru, značně ovlivňuje i kulturní dění. Je bezesporu motivující vám v této době představit obdivuhodné úspěchy pedagogů, absolventů a studentů Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Slezské univerzity, kteří v poslední době produkují nové projekty a získávají ocenění.
  • Tomáš Lanča
  • 19.01.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Astrofyzikové ze Slezské univerzity pátrají po červích dírách

Již více jak 85 let se fyzikové domnívají, že ve vesmíru mohou existovat zkratky v zakřiveném prostoročase, tzv. červí díry. Tyto hypotetické spojnice dvou vzdálených míst ve vesmíru byly napříč desetiletími využívány zejména ve vědecko-fantastických uměleckých dílech, především pak v těch ze světa filmové či seriálové tvorby. Nyní je tým vědců včetně prof. Marka Abramowicze, působícího na Fyzikálním ústavu v Opavě, těmto hypotetickým kosmickým fenoménům na stopě více než kdy dřív, a to díky nedávnému slavnému pozorování stínu černé díry v galaxii M87.
  • 19.01.2021

R.U.R. slaví 100 let. Slezská univerzita je u toho!

Na 25. ledna 2021 připadá 100. výročí uvedení divadelní hry R. U. R. v Národním divadle v Praze. K této významné události připravuje Divadelní ústav ve spolupráci s Pražským Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, Společností bratří Čapků, Českými centry a Slezskou univerzitou v Opavě (Kulturní dramaturgie v divadelní praxi) online mezinárodní konferenci The Days After.
  • 18.01.2021

Desítky let nedotčené poklady odhaluje ve svém dokumentárním snímku student MMT Lukáš Rybka

Co všechno víte o místě, kde žijete? Kryty civilní obrany jsou nám blíž, než si myslíme. Pozornost jim věnoval student oboru Multimediální techniky Slezské univerzity v Opavě Lukáš Rybka ve svém dokumentárním snímku. Ačkoliv byla premiéra tohoto dokumentu přesunuta, pro mladého autora takové natáčení premiérou nebylo. V rozhovoru nám Lukáš Rybka poodhalil nejen informace o oficiálním uvedení snímku.
  • 15.01.2021

Další díl Dobré vědět rozmotává klubko informací o optických kabelech

V posledním díle pořadu Polopatě se náš student Jiří Dobrý věnoval tomu, jak fungují všechny mobily a počítače. Dozvěděli jsme se, že „otroci“ nám ukazují jakési jedničky a nuly. Jak se ale naše krásné selfie dostane ke kamarádovi v karanténě? Odpověď najdeme ve zbrusu nové epizodě Dobé vědět. Odkaz najdete na konci článku. Aby se vám to do budoucna nepletlo, tak by bylo dobré polopaticky vysvětlit, že Dobré vědět a Polopatě jsou jedna seriálová rodina popularizující vědu.