• 06.12.2021

Jak vypadají touhy a sny budoucích maturantů? Slezská univerzita vyrazila na Gaudeamus 2021

Gaudeamus Brno 2021? Dlouho se nevědělo, jaká protiepidemická opatření jej budou doprovázet. Chvíli se možná i spekulovalo o tom, zda se uskuteční. Nakonec vše klaplo a přehlídka vysokých škol se k radosti tisíců středoškoláků v jihomoravské metropoli konala. Ani letos Slezská univerzita nemohla chybět a do Brna vyslala svůj tým v čele s opeřeným maskotem!
  • Debora Lančová
  • 05.12.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Za zatměním Slunce až nad Antarktidu

V sobotu 4. prosince 2021 se odehrálo jediné letošní úplné zatmění Slunce (a také jediné do dubna 2023). Pás úplného zatmění tentokrát procházel na území prakticky nejhůře dostupné oblasti na světě – na šestém kontinentě, v Antarktidě. A z Fyzikálního ústavu v Opavě se za ním vypravil Petr Horálek.
  • Karin Martínková
  • 02.12.2021

Se zármutkem oznamujeme smutnou zprávu: řady našich kolegů navždy opustil Mgr. Zdeněk Remeš

Hluboce zarmouceni oznamujeme, že v neděli 28. listopadu nás navždy opustil kolega Zdeněk Remeš. Odešel ze života plného síly a elánu ve věku 47 let, kdy jej během pár dnů přemohla zákeřná nemoc.
  • Viktorie Kovářová
  • 01.12.2021
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Pomáháme dětskému domovu ve Velkých Heralticích

Od 1. do 3. a od 6. do 10. prosince 2021 v čase od 10:00 do 15:00 mohou zájemci z řad široké veřejnosti zakoupit ve vstupu do budovy Fakulty veřejných politik na Bezručově náměstí 14 v Opavě vánoční ozdoby a podpořit tak činnost dětského domova ve Velkých Heralticích.
  • 01.12.2021

Známé osobnosti přejí Slezské univerzitě k 30. narozeninám

Letošní rok je pro Slezskou univerzitu výjimečný! Slaví totiž třicáté narozeniny. A jaká by to by byla oslava, kdyby chyběly gratulace… Proto během letošního roku přinášíme přání známých osobností veřejného života, které naší alma mater k jejímu jubileu pogratulovaly. Tentokráte půjde o Michala Brůnu, který je spjat zejména s Karvinou coby házenkář, trenér i funkcionář. "Přál bych Slezské univerzitě další úspěšné roky šíření vzdělávání a s tím spojeno mnoho spokojených absolventů." Uvedl exkluzivně pro náš web.
  • 30.11.2021

Slezská univerzita znovu pomáhala účastí na Tyrkysové sbírce

Dny 12.–19. listopadu se v Ostravě opět nesly ve jménu dobročinnosti, už počtvrté se zde totiž konala tzv. Tyrkysová sbírka. Charitativní projekt Dopravního podniku Ostrava (DPO), do kterého měli, již tradičně, možnost se zapojit i studenti naší univerzity. Do akce, jejíž výtěžek poputuje na konto nadace Křídlení, jsem se spolu s dalšími dobrovolníky zapojila letos i já. Náš úkol na jedno dopoledne spočíval ve vybírání peněz do kasiček v ostravských tramvajích.
  • 26.11.2021

Poslední přání studentů Lukáše Wodeckého a Dominika Vladaře se dostalo na Noc filmových nadějí

Již počtrnácté dala TV Nova příležitost nejlepším mladým filmařům z celé České republiky ukázat své nadání na soutěžním festivalu studentských filmů s názvem Noc filmových nadějí. Nominaci mezi 4 nejlepší filmy v kategorii Dokument si vysloužil také snímek Poslední přání Lukáše Wodeckého a Dominika Vladaře, který byl jejich absolventským filmem na oboru Audiovizuální tvorba (dále AVT) na Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby. Snímek uvede TV Nova již v sobotu 27. 11. ve 2:33.
  • 25.11.2021

Mikulášovi pomocníci - inspirace z Karviné také v Opavě

Děti, nejnevinnější bytosti na této planetě, bývají někdy vystaveny těžkému osudu už v raném věku. Naštěstí existují zařízení jako je Charitní dům svaté Zdislavy v Ostravě. Studentská unie Slezské univerzity se během posledních listopadových dnů 29. - 30. 11. 2021 rozhodla podpořit charitativní sbírku na pomoc matek s dětmi, které se ocitly v nouzi.
  • 24.11.2021

Chcete pomáhat lidem? Zúčastněte se workshopů informatiky

Chtěli byste pomáhat lidem v oblastech po přírodních katastrofách nebo humanitární krizi? V dnešní době už nemusíte být v terénu, pomoci se dá i z domova od počítače. Projekt Missing maps, který je toho důkazem, se již uchytil na Univerzitě Palackého v Olomouci a nyní míří také na Slezskou univerzitu.
  • 23.11.2021

U znovuzrození Bredy bude také film studenta SU Petra Gavela

Starý obchodní dům Breda znovu ožívá a studenti Slezské univerzity v Opavě budou již v sobotu 27. listopadu u toho. Po devíti letech se díky crowdfundingové kampani „Rozsviťme obchodní dům Breda v Opavě“ na internetovém portálu HitHit dostane Breda do povědomí nejenom svou září, ale také odměnami, které mohou přispěvatelé dostat. Jednou z nich je také absolventský film Obchodní dům od Petra Gavela.